چکاپ سلامتی در یک نگاه

h5آیا ظاهر خوب و سالم، نشان‌دهنده سلامتی است؟
سلامتی بدن شما، اغلب با یک ظاهر زیبا و شاداب منعکس می‌شود. ممکن است شما دوست داشته باشید پدیدار شدن چین وچروک در صورتتان، کدر شدن ناخن‌ها و یا ریزش موهایتان را، به افزایش سن و استرس ربط بدهید، ولی درواقع این عیب و نقص‌ها پیام‌های ساده‌ای از سلامت بدن شماست.


دکتر مالی. ام. رابرتز، متخصص پزشکی عمومی انستیتوی سلامتی و شفا در سان‌فرانسیسکو و مدیر انجمن مقدس پزشکی آمریکا می‌گوید: «در ابتدا، بدن پیام‌های ظریفی مانند یک نجوا می‌فرستد، بعد صدای این پیام‌ها به بلندی صدای سخن گفتن می‌شود. اگر به آن‌ها توجهی نکنید، بدن شروع به داد و فریاد می‌کند و آن موقع است که دیگر به بیماری مبتلا شده‌اید.»
ما در این مطلب، پانزده مورد از علائم فیزیکی و ظاهری بدن را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ علائمی که ممکن است در پس هریک از آن‌ها، یک بیماری نهفته باشد!
1. پاهای متورم
آیا کفش‌های شما بسیار تنگ شده است؟ مواردی مانند آسیب‌ها، کشیدگی‌ها، جراحات و عفونت‌ها، همگی می‌توانند موجب تورم مچ و پاها شوند. حاملگی، چاقی و درمان‌های دارویی خاص نیز منجر به جمع شدن آب در اندام‌های انتهایی بدن می‌شوند. این مورد در بیماری‌های خاص نیز به همان نسبت اتفاق می‌افتد. بنابراین ورم ساق، مچ و کف پا، از علائم شناخته شده‌ي بیماری‌های قلبی به‌شمار می‌آید.
2. چشم‌های خسته
حلقه‌ی سیاه و پف کرده‌ی زیر چشم‌ها، معمولاً نشانه‌ي بارز کسانی است که شب‌ها بسیار دیر می‌خوابند یا خواب کافی ندارند، اما اگر به‌دلیل این تورم، چشم‌های شما تقریباً بسته شده و حتی نمی‌توانید چشمانتان را تکان دهید، بهتر است نگاهی به رژیم غذایی‌تان بیندازید. تورم و پف کردن چشم‌ها در اثر تجمع مایع در زیر پوست شل و نازک پلک پایین ایجاد می‌شود. انواع آلرژی‌ها و ریزش اشک غیرارادی، از جمله موارد متعددی است که منجر به جمع شدن مایع در این ناحیه می‌شود، اما یکی از مهم‌ترین دلایل این بیماری، مصرف بیش‌ازاندازه‌ي نمک است. غذاهای پرنمک، موجب تجمع آب در اندام‌ها می‌شود و ناحیه‌ي حساس زیر چشم‌ها هم از این مورد مستثنی نیست.
3. پوست خشک
شما هم ممکن است در دوره‌های مختلف با خشکی پوست مواجه شده باشید. معمولاً این مشکل کوچک، در اثر سرمای هوای زمستانی و یا استفاده از آب داغ در هنگام دوش گرفتن ایجاد می‌شود، ولی در بعضی موارد، پوست خشک و شکننده، علامتی از کمبود آب و یا مشکلات جدی‌تر سلامتی است.
در بیماری‌های تیروئید و دیابت که در آن‌ها به‌دلیل رژیم غذایی نامناسب و بد خوراکی، بدن با کمبود مواد مغذی روبه‌رو است، رطوبت پوست ازبین می‌رود.
در بیماری آترواسکلروزیس (تنگ شدن عروق) که سبب ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود، پوست نواحی ساق پا و ران‌ها خشک می‌شود. بسته شدن عروق باریک خون‌رسان به اندام‌های انتهایی، مانع رسیدن اکسیژن به پوست می‌شود و روی پوست، تکه‌های خشک و براق ایجاد می‌کند.
4. موهای بدن
رویش مو در مناطقی از بدن که انتظارش را ندارید، نشانه‌ي وجود بیماری است. سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (pcos)، دلیل عمده‌ي افزایش رویش مو در خانم‌های جوان است. این سندروم منجر به ناباروری، قاعدگی‌های مکرر و نامنظم و یا حتی قطع قاعدگی می‌شود. در بیش از هفتاد درصد از خانم‌های مبتلا به (pcos)، پرمویی و یا رشد موهای زائد در نواحی چانه، صورت، شکم، پشت، دست‌ها و پاها دیده می‌شود.
5. چین و چروک
اگرچه پیدایش چین و چروک روی پوست، امری اجتناب‌ناپذیر است، می‌تواند نشانه‌ي وجود پوکی استخوان نیز باشد. اما آیا پر چین و چروک شدن پیشانی و پدیدار شدن شکاف عمیق در دو طرف لب‌ها، می‌تواند نشانه‌ي ازبین رفتن تدریجی استخوان‌ها باشد؟
تحقیقات شگفت‌انگیز جدیدی نشان می‌دهد که پیدایش چین و چروک در زنان تازه یائسه شده، با سلامتی استخوان‌هایشان ارتباط دارد. هرچه این چین و چروک‌ها بدتر و عمیق‌تر باشند، ریسک کم بودن میزان تراکم استخوان‌ها بیشتر است. بیشتر این چروک‌ها در اثر بالا رفتن سن ایجاد می‌شوند، ولی با قرار گرفتن در معرض دود سیگار و نور خورشید، سرعت این روند افزایش می‌یابد.
6. ریزش مو
وقتی موهایتان دسته‌دسته در حمام می‌ریزد، واکنش شما چیست؟
حاملگی، استرس، بیماری، داروها و تغییرات هورمونی، همگی می‌توانند موجب ریزش مو شوند. خشکی و شکنندگی موها، به‌ویژه در خانم‌ها، ممکن است نشانه‌ي کم‌کاری و یا پرکاری تیروئید باشد. یک آزمایش خون ساده مشخص می‌کند که بدن شما چه مقدار هورمون تیروئید تولید می‌کند.
7. برافروختگی صورت
ممکن است صورت شما قرمز به‌نظر برسد، ولی این چیزی نیست که به‌خاطر آن احساس شرمندگی کنید. قرمزی صورت همراه با زخم‌های آکنه‌مانند، از علائم بارز بیماری شایع، آکنه‌ي دوران بزرگسالی (Rosacea) است. دلیل اصلی ابتلا به این بیماری هنوز ناشناخته است، ولی صورت افرادی که به آن مبتلا هستند، قرمز و برافروخته می‌شود که به دلیل ازدیاد رگهای خونی در آن ناحیه است. گاهی اوقات این قرمزی با برآمدگی و کورک در صورت و پیازی شدن بینی نیز همراه است.
8. لب‌های ترک خورده
لب‌های شما می‌تواند گویای نکات زیادی درباره‌ي سلامتی شما باشد. خشکی و ترک شدید لب‌ها، ممکن است در اثر واکنش به دارویی که مصرف می‌کنید و یا خطرات ناشی از کار ایجاد شده باشد (مثل نوازنده‌های سازهای برنجی) و از طرفی، می‌تواند از وجود آلرژی، عفونت و یا بیماری‌های دیگر خبر بدهد.
ترک‌های گوشه‌ي لب، گاهی در اثر وجود سندروم شو-گرنز (sjogrens) (بیماری سیستم ایمنی بدن) ایجاد می‌شود. شو-گرنز منجربه خشک شدن چشم‌ها، دهان و همچنین مفاصل و پوست نیز می‌شود. به‌طور تقریبی چهار میلیون نفر از آمریکایی‌ها، که اکثر آنان را زنان تشکیل می‌دهند، به این بیماری مبتلا هستند.
9. دهان بد بو
دندان و لثه‌ي خراب از نشانه‌های بهداشت ضعیف دهان و دندان است. دهان شما می‌تواند گویای پیام‌های ناگواری از قلب و استخوان‌هایتان باشد.
درسال 2010 محققان اسکاتلندی اعلام کردند که مسواک زدن، ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. در مقایسه‌ای که میان دو گروه از افرادی که روزانه دو بار مسواک می‌زنند و کسانی که دفعات کمتری این کار را انجام می‌دهند، صورت گرفت، مشخص شد که گروه دوم هفتاد درصد بیشتر به بیماری‌های قلبی و مرگ‌ومیر ناشی از آن مبتلا می‌شوند. افتادن دندان‌ها یکی از علائم بیماری پوکی استخوان است که نشان می‌دهد تراکم استخوان فک کم شده و دیگر نمی‌تواند مرواریدهای سفید دهانی را در خود نگه دارد!
10. دست‌ها و پاهای بزرگ
بدون شک اگر فک کسی که دوستش دارید، به سمت جلو رشد کند و یا پیشانیش برآمده شود و یا اندازه‌ی دست‌ها و پاهایش از تناسب خارج گردد، به‌شدت نگران خواهید شد اما همه‌ي این علائم، از مشخصات بیماری آکرومگالی است که در افراد بالغی که غده‌ي هیپوفیز آنان بیش از اندازه هورمون رشد تولید می‌کند، دیده می‌شود.
اما ممکن است شما متوجه به‌وجود آمدن این تغییرات در ظاهر یک فرد نشوید!
دکتر آندرا اوتز، مدیر مرکز غدد دانشکده‌ي پزشکی ناشویل می‌گوید: «به‌دلیل این‌که روند ایجاد این بیماری بسیار کند است و تغییرات استخوانی و بافت نرم، به‌آهستگی صورت می‌گیرد، کمتر به چشم می‌‌آید و اغلب ناشناخته می‌ماند.»
11. لکه‌های تیره‌ي پوست
حلقه‌‌ای از پوست تیره‌رنگ در پشت گردن، ممکن است این تصور را ایجاد کند که لازم است با یک لایه‌بردار خوب ترمیم شود، اما درواقع این نشانه، بیانگر بیماری آکانتوسیس نیگریکنز است؛ بیماری‌ای که در آن پوست تیره‌تر، نازک‌تر، نرم‌تر و حتی چروکیده‌تر می‌شود.
پوست افراد مقاوم به انسولین، دیابتی، چاق و در بعضی مواقع سرطانی، به این لکه‌های تیره مبتلا می‌گردد. هرچند این لکه‌ها علامت مشخصه‌ی دیابت نیست، ولی هیدر جونز، دکترای پرستاری دانشگاه علوم و سلامت و عضو انجمن پرستاری پوست‌شناسی می‌گوید: «این لکه‌ها فکر شما را دو برابر مشغول می‌کند و دردسرهای شما را بیشتر می‌سازد.»
12. کهیر پروانه‌ای شکل
گونه‌ای کهیر وجود دارد که مانند بال‌های قرمز یک پروانه است. بدن شما با این علامت به شما نشان می‌دهد که چیزی در درونتان درست کار نمی‌کند!
این کهیر به شکل بال‌های یک پروانه، در دو طرف صورت و گونه‌ها پهن شده است و ظاهری مانند آفتاب‌سوختگی دارد. کهیر پروانه‌ای علامت شایع بیماری سیستم ایمنی (لوپوس) است. این عارضه پوست، مفاصل، خون و کلیه‌ها را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.
13. ناخن‌های ناهموار
اگر شما به‌خاطر ناخن‌های بدشکلی که دارید، ناراحت هستید، شاید بهتر باشد با یک پزشک مشورت کنید. ناخن‌های ناصاف و کج‌وکوله و بدرنگ (زرد یا قهوه‌ای) و یا ناخن‌هایی که ضخیم شده و از ریشه جدا شده است، نشان‌دهنده‌ی بسیاری از مشکلات سلامتی است.
تغییر شکل ناخن‌ها، از علائم بارز پسوریازیس (بیماری مزمن پوستی)، پسوریاتیک آرتریتیس (بیماری مفصلی) و آلوپسیا (نوعی ریزش موی تکه‌ای) است.
14. خال‌های گوشتی
گاهی خال گوشتی، تنها یک رشد بی‌ضرر سلولی است، ولی در سایر موارد، خال‌های گوشتی، نشانه‌ي وجود سرطان پوست است، ولی همه‌ی خال‌ها خطرناک نیستند؛ تنها توده‌های گوشتی که نامتقارن هستند، محدوده‌ي نامشخصی دارند، دچار تغییر رنگ شده‌اند، از شش میلیمتر بزرگ‌تر هستند و یا با گذشت زمان، تغییر کرده و بزرگ‌تر شده‌اند، از نوع خال‌های خطرناک‌اند.
ملانوما، مرگبارترین نوع سرطان پوست، ممکن است یک یا چند مشخصه‌ی فوق را دارا باشد. به توصیه‌ي مرکز بین‌المللی سرطان، افراد باید با مشاهده‌ی هرگونه تغییر در پوست خود، با پزشک مشورت کنند.
15. چشمان زرد رنگ
چشم شما، پنجره‌ای رو به سلامتی شماست! زمانی‌که سفیدی چشم‌هایتان به زردی می‌گراید، باید به دنبال یک بیماری در خود باشید.
زردی چشم در بزرگسالان می‌تواند نشانه‌ي بیماری‌های کبدی مانند هپاتیت و یا سیروز باشد و همچنین نشان‌دهنده‌ي این است که مجاری صفراوی بسته شده‌اند. به‌هرحال، به محض این‌که متوجه زرد شدن چشم‌هایتان شدید، حتماً برای بررسی بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش سلامت

برای غلبه بر سرماخوردگی و آنفلوآنزای فصلی، سیر خام بخورید!

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 بیشتر ما با مصرف کمی سیر سرخ شده در بعضی غذاها موافق هستیم، ولی تا کنون چند حبه سیر خام خورده‌ایم؟ نکته‌ی اصلی همین‌جاست!...بیشتر ما با مصرف کمی سیر سرخ شده در بعضی غذاها موافق...


ادامه مطلب...

کشف رازی دیگر از رازهای جوانی

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 در بین نوع بشر، کمتر کسی پیدا می‌شود که بگوید: «من علاقه‌ای به جوان ماندن و جوان بودن ندارم!»اما در این میان، راهکاری که افراد برای نیل به این مقصود درنظر می‌گیرند، متفاوت است؛...


ادامه مطلب...

5 میوه از بهترین‌ها، برای پوستی سالم

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 در این مقاله پنج میوه را به شما معرفی می‌کنیم که باعث شادابی و درخشندگی پوست شما می‌شود. کیوی و انار: خوردن این میوه‌ها باعث می‌شود پوست شما زیبا، روشن و سالم باشد. این میوه‌ها...


ادامه مطلب...

ویتامینه کردن مو؛ فریب یا واقعیت

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 ویتامینه کردن مو یکی از آن ماجراهایی است که این روزها در آرایشگاه‌ها زیاد در موردش می‌شنویم و نسخه‌ای است که اصولاً آرایشگرها بعد از رنگ و مش، آن را برای بسیاری از مشتریان خود...


ادامه مطلب...

4 ماده‌ي غذایی که کمک می‌کند خواب بهتری داشته باشید

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 اگر به سختی به‌خواب می‌روید و یا خواب خوبی ندارید، این مواد غذایی به شما کمک می‌کند که امشب، راحت‌تر به استراحت بپردازید.امشب خواب بهتری داشته باشید (نوشته‌ي: آویوا پاتز)پیام جدید...


ادامه مطلب...

لطفاً لبخند فراموش نشود!

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 همه با این مسأله موافق‌اند که لبخند، به دیگران احساس آرامش می‌دهد. زمانی‌که فردی به شما لبخند می‌زند، کمتر اتفاق می‌افتد که شما هم در پاسخ به او لبخند نزنید. همه با این مسأله...


ادامه مطلب...

پیری را جا بگذارید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 سرانجام روزی فرا می‌رسد که گرد پیری بر چهره‌مان بنشیند و قدم به دوران کهنسالی خود بگذاریم، اما چیزی که مسلم است این که نباید تصور کنیم سن بالا به منزله ناتوانی روح و جسم است. در...


ادامه مطلب...

بهترین مواد غذایی در میانسالی

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 با بالا رفتن سن، رژیم غذایی نیز تغییر می‌کند و رعایت آن کمی سخت‌تر می‌شود و حتی مصرف بعضی ویتامین‌ها مانند ویتامین B12 با افزایش سن، اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند، اما پرسش این است که...


ادامه مطلب...

کی گفته صبح ورزش کنی؟

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 برخی افراد عقیده دارند كه ساعت شش صبح بهترین زمان برای ورزش كردن است و آنان را در تمام طول روز پر‌انرژی نگاه می‌دارد. برخی دیگر ورزش قبل از ظهر و برخی نیز پیاده‌روی بعد از شام را...


ادامه مطلب...

چکاپ سلامتی در یک نگاه

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 آیا ظاهر خوب و سالم، نشان‌دهنده سلامتی است؟سلامتی بدن شما، اغلب با یک ظاهر زیبا و شاداب منعکس می‌شود. ممکن است شما دوست داشته باشید پدیدار شدن چین وچروک در صورتتان، کدر شدن ناخن‌ها...


ادامه مطلب...

یک نسخه‌ی کامل برای پیشگیری از ریزش مو در آقایان

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 هرچه تابه‌حال مقاله نوشته‌ایم، در مورد ریزش موی خانم‌ها بوده و مسائل و نکات مربوط به مراقبت از موی خانم‌ها، اما این شماره، به سراغ موی آقایان رفتیم و سعی کردیم با تحقیق و تفحص...


ادامه مطلب...

یک فنجان آب گرم و لیموترش

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 یکی ازساده‌ترین توصیه‌های بهداشتی برای حفظ سلامتی، نوشیدن یک فنجان آب گرم و مقداری آب لیموترش است.این‌که هر روز صبح، روزتان را چطور شروع می‌کنید، به‌شکلی بسیار باورنکردنی اهمیت...


ادامه مطلب...

هندوانه‌ رنگی نخورید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 هنوز تابستان فرا نرسیده، سر و کله انواعی از هندوانه‌ها پیدا شده است. برخی از این هندوانه‌ها انباری و برخی هم گفته می‌شود کشت بهار است. اما نکته قابل توجه هندوانه های تو قرمز خوش...


ادامه مطلب...

اثرات دارویی پیاز قرمز

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 امروزه مصرف‌کنندگان داروهای شیمیایی نسبت به ارزش ترکیبات طبیعی آگاه شده‌اند. در میان ترکیبات طبیعی، پیاز یک کارخانه مواد غذایی است که در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر است. عصاره...


ادامه مطلب...

8 راز طول عمر ژاپنی ها

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 طي دهه‌هاي اخير، مردم ژاپن، معمولا صدر جدول اميد به زندگي را به خود اختصاص داده‌اند. منطقه‌اي به‌نام «اوکيناوا» در ژاپن وجود دارد که خيلي از ساکنان آن، بيش از 100 سال عمر مي‌کنند و...


ادامه مطلب...

چربی‌سوز مجانی که تاکنون نمی‌شناختید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 اگر اضافه‌وزن دارید و می‌خواهید از یک روش کمکی در کنار دیگر روش‌ها برای خلاص شدن از شر کیلوگرم‌های اضافی بهره ببرید، کافی است اول صبح پرده‌ها را کنار بزنید و از نور مستقیم خورشید...


ادامه مطلب...

دو عامل بروز سرطان روده شناخته شد

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 تحقیقات اخیر محققان دانشگاه جورجیا نشان می دهد که عدم مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک، مهمترین عوامل بروز سرطان روده هستند. تحقیقاتی که تا امروز انجام شده...


ادامه مطلب...

زردچوبه مانع رشد تومورهای سرطانی سینه می شود

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 محققان دانشگاه لوییزویل در کنتاکی آمریکا، موفق به ساخت ایمپلنتی شدند که می تواند رشد تومورهای سرطانی سینه را با استفاده از زردچوبه یا ادویه «کاری» متوقف کند. مطالعات مختلف محققان...


ادامه مطلب...

قرص خواب می‌خواهید؟ کیوی میل کنید

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 محققان تایوانی به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف کیوی می‌تواند باعث بهبود کیفیت خواب شود. اگر می‌خواهید با چندوچون این مسئله بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید. بی‌خوابی و بدخوابی...


ادامه مطلب...

10 روش برای سحرخیزی

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 علت عشق ورزیدنتان به گرمای بالش و پتو! علت تنفرتان از زنگ ساعت که بیدارباش اعلام می کند! دلتان دیدن طلوع خورشید را می خواهد! ما به شما 10 روش بیدار شدن در صبح زود را یاد می دهیم. 1- این...


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

33.jpg