حفظ سلامت در بهار با طب سنتی

افرادی که طبیعت گرم و خشک دارند، در هوای سرد و مرطوب که متضاد طبیعتشان است، سالم‌تر هستند و برعکس فردی که طبیعت سرد دارد، در هوای گرم حال مناسب‌تری دارد.

 3با وزیدن نسیم بهاری، تولد دوباره طبیعت را شاهد هستیم. با هوای معتدل بهار روح یخ زده طبیعت جانی دوباره می‌گیرد و درختان با شکوفه زدن به استقبال فصلی نو می‌روند. برای داشتن روحیه‌ای بانشاط و آغاز سالی نو باید با نسیم خنک بهاری به پیشواز سرسبزی‌ها رفت.

در زندگی فعلی، آمار مبتلایان به بیماری‌های فصلی هر روزه بیشتر می‌شود. بیماری‌های فصلی بویژه در فصل بهار شدت می‌یابند و این، به دلیل رعایت نکردن برخی اصول و نکته‌های مهم است که در طب سنتی همواره مورد تأکید بوده است.

یکی از اصول اساسی که با شروع فصل نو باید به آن اهمیت داد، تغییر در پوشش و ظاهر است. ائمه معصومین در روایات  و احادیثی به «تن مپوشانید از باد بهار» توصیه‌های فراوانی کرده‌اند.

با وزیدن نسیم خنک بهاری همان طور که طبیعت سرزنده می‌شود، تغییرات مهمی در بدن افراد نیز ایجاد می گردد و باعث می‌شود افراد جسمی سالم‌تر داشته باشند.

 

توجه به مبانی طب سنتی چقدر در زندگی افراد مورد اهمیت است و ضرورت دارد؟

یکی از مبانی طب سنتی که به عنوان فلسفه‌ای مهم دارای اهمیت است، مزاج شناسی است که معمولا در طب کلاسیک به آن کمتر توجه می‌شود.

همچنین افراد باید در خصوص تغییرات مزاجی، تغییرات موقعیت‌های جغرافیایی و تغییرات فصول و سنین مختلف آگاهی لازم را داشته باشند و بدانند که این تغییرات در کل بدن تأثیر می‌گذارد.

یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه ویژه داشت این است که مزاج شناسی در مورد همه مخلوقات خداوند اعم از جامدات، گیاهان، حیوانات و انسان‌ها صدق می‌کند.

به‌طور قطع فردی که در یک موقعیت جغرافیایی گرم و خشک زندگی می‌کند با فردی که در هوای سرد زندگی می‌کند، مزاج‌های متفاوتی دارد و هر کدام باید دستورهای بهداشتی خاص خود را رعایت کنند.

همان طور که افراد از نظر چهره و اثر انگشت با هم فرق دارند، از لحاظ مزاج نیز با هم متفاوت هستند. از این رو افراد مختلف بسته به این‌که کجا زندگی می‌کنند و در چه فصلی از سال هستند، با هم تفاوت‌هایی دارند.

 

فردی که طبیعت گرم و خشک دارد و رطوبت بدنش کم است، هوای خشک را نمی‌تواند تحمل کند و در فصل تابستان بیشتر بیمار می‌شود، اما همین فرد در فصل زمستان به لحاظ جسمانی و روحی سالم‌تر است.

 

چرا برخی افراد در بعضی فصل‌ها، بیشتر احساس سلامتی می‌کنند؟

چون افراد از لحاظ مزاج با هم فرق دارند، می‌توان به این نتیجه دست یافت که برخی افراد در فصل تابستان، ‌برخی دیگر در فصل پاییز و شماری نیز در فصل بهار احساس شادابی و سرحالی دارند و در این فصل‌ها جسم خود را سالم‌تر احساس می‌کنند. بنابراین برای هر فردی با توجه به این نکته‌ها و این‌که در چه فصلی راحت‌تر است، تمهیداتی را برایشان در نظر می‌گیریم  و با رعایت دستورالعمل‌هایی برای هر فرد به سلامتی دست پیدا می‌کنند.

چه تفاوت‌هایی میان طب سنتی با طب کلاسیک وجود دارد و در طب سنتی بیشتر به چه نکته‌هایی اهمیت می‌دهید؟

در طب کلاسیک تفاوت‌هایی بین افراد وجود ندارد، به‌طور مثال اگر فردی دچار سردرد میگرنی باشد فقط یک دارو برای آن تجویز می‌شود، اما در طب سنتی فرد را از همه لحاظ مورد بررسی قرار می‌دهند، چون طبیعت افراد با یکدیگر متفاوت است.

فردی که طبیعت گرم و خشک دارد و رطوبت بدنش کم است، هوای خشک را نمی‌تواند تحمل کند و در فصل تابستان بیشتر بیمار می‌شود، اما همین فرد در فصل زمستان به لحاظ جسمانی و روحی سالم‌تر است. همچنین فردی که در تابستان مزاج گرم دارد، اگر در این فصل زمان ظهر به خیابان بیاید و در معرض آفتاب قرار گیرد و تغذیه‌اش مواد غذایی گرم باشد، به‌طور قطع حال جسمانی نامناسبی خواهد داشت، بنابراین در طب سنتی توجه دادن افراد به ضرورت‌های شش گانه اهمیت خاصی دارد.

ضرورت‌های شش گانه چه هستند و چقدر در تضمین سلامتی افراد نقش دارند؟

نخستین ضرورت، عنصر هواست و هوایی که استنشاق می‌شود بسیار مهم است چون در سلامتی افراد نقش دارد. از این رو افرادی که طبیعت گرم و خشک دارند، در هوای سرد و مرطوب که متضاد طبیعتشان است سالم‌تر هستند و برعکس فردی که طبیعت سرد دارد، در هوای گرم حال مناسب‌تری دارد.

یکی دیگر از ضرورت‌های مهم بعد از عنصر هوا، آب است. غذا و نوع نوشیدنی مصرفی در طب سنتی نیز بسیار حائز اهمیت بوده و از ضرورت‌های مهم دیگر حرکت‌های سکون بدنی و نفسانی است.

همچنین ورزش کردن در طب سنتی بسیار توصیه می‌شود، زیرا افرادی که جسم سالم تری دارند، با ورزش سلامتی خود را تضمین می‌کنند. در طب سنتی همه این مشکلات برطرف می‌شود.

با توجه به نزدیک شدن به فصل بهار و تغییراتی که در آغاز سال نو رخ می‌دهد، طب سنتی چه دیدگاه‌هایی برای شروع فصل جدید دارد؟

در فصل پاییز با شروع سرما و یخبندان درختان برگ‌هایشان می‌ریزد، به درون خود فرو می‌روند، انسان‌ها هم با شروع فصل پاییز خود را در سرما می‌پوشانند، اما هنگام فصل بهار تمام مخلوقات خداوند از جمله درختان تحت تأثیر هوای بهاری قرار می‌گیرند و این هوا باعث رشد و نمو و سرسبز شدن طبیعت می‌شود.

همین تأثیر نیز در بدن افراد اتفاق می‌افتد. هوای بهاری حرارت به درون فرو رفته را به بیرون می‌راند و باعث باز شدن منافذ پوست می‌شود و از این طریق، سموم بدن که در فصل زمستان در بدن تجمع پیدا کرده است، بیرون می‌آید.

فلسفه "تن مپوشانید از باد بهار" در فصل جدید چیست و ائمه معصومین (ع) چه توصیه‌هایی کرده‌اند؟

در بیانات معصومین (ع) از تأثیر شگرف هوا بر جسم و جان سخن گفته شده و تأثیرات خاص هوای هر فصل توصیه شده است. در روایاتی نیز به سودمندی‌های فراوان گرما و سرما در طول سال اشاره شده است و در قرآن و روایات «بادها» با اهمیت تلقی شده‌اند. از این رو پیداست که باد چیزی جز هوا نیست و اگر هوا حالت وزش به خود بگیرد، باد نامیده می‌شود.

امیرالمۆمنین علی (ع)  در مورد آثار هوای هر فصل نقل می‌کند: در فصل سرما (پاییز) از هوای سرد پرهیز کنید و در آخر سال که طلیعه بهار باشد به استقبال آن بروید، در پاییز خود را بپوشانید و در طلیعه بهار از لباس‌های خود کم کنید، زیرا سرما با بدن‌ها آن کند که با درختان می‌کند.

امام صادق (ع) می‌فرماید: «اگر چند روز بادها حبس شوند و وزیده نشوند، همه چیز تغییر پیدا می‌کند و فاسد می‌شود.»

علامه مجلسی در شرح این حدیث می‌گوید: «بادها باعث دفع فساد از اشیای روی زمین می‌شوند و به منزله روح و بدن هستند که هرگاه روح از بدن خارج شود، بدن متعفن می‌شود.»

با شروع فصل جدید، هوا رو به گرمی می‌رود و بادها شروع به وزیدن می‌کنند. با تمیز شدن هوا از طریق تعریق، حرکت و ورزش کردن، سموم جمع شده در بدن به بیرون دفع می‌شود. به همین دلیل است که توصیه‌های فراوانی شده است که تن را نباید از باد بهاری پوشاند.

با شروع فصل بهار باید حرارت بدن کمتر شود و خون‌رسانی در بافت‌های بدن به جریان دربیاید، تا به اصطلاح یخ بدن مانند یخ طبیعت آب شود.

با شروع فصل بهار اگر تن با لباس‌های گرم پوشانده شود، ممکن است افراد دچار چه مشکلاتی شوند؟

همان طور که در فصل سرما درختان به خواب می‌روند، در بدن انسان نیز همین اتفاق می‌افتد و حرکت خون در بدن کم می‌شود.

فصل بهار شروعی است که دوباره تمام طبیعت و جسم انسان‌ها زنده و شاداب می‌شود، در حالی که اگر هوا ساکن باشد و جریان نداشته باشد، باعث بروز انواع بیماری‌ها می‌شود، اما در فصل بهار با وزیدن باد همان طور که آلودگی‌ها از سطح زمین برداشته می‌شود، سموم از سطح پوست بدن نیز زدوده شده و افراد سرزنده‌تر و شاداب‌تر می‌شوند.

شاید بیش از صد سال است که از طب سنتی و اصلی مان دور مانده‌ایم. با وجود پیشرفت تکنولوژی پزشکی که در خدمت بیماران است، اما روز به روز آمار بیماران بیشتر می‌شود و علت اصلی آن این است که افراد نسبت به فصل‌ها، موقعیت جغرافیایی و سن خود نکته‌هایی را رعایت نمی‌کنند، در صورتی که این نکته‌های ساده، اما مهم همگی در طب سنتی تعریف شده است و با شروع فصل بهار باید حرارت بدن کمتر شود و خون‌رسانی در بافت‌های بدن به جریان دربیاید، تا به اصطلاح یخ بدن مانند یخ طبیعت آب شود.

از این رو گام نخست، کم کردن لباس هاست تا بدن طراوت بهار را احساس کند. این امر با ورزش مناسب و تغذیه اصولی و درست امکان پذیر می‌شود. برنامه غذایی که در فصل بهار حائز اهمیت است، توجه به غذاهای لطیف‌تر است.

گردش در طبیعت و در ایام نوروز را حکمای قدیمی نیز توصیه کرده‌اند. صله ارحام، رفتن در دامان طبیعت و انجام حرکات بدنی توجه ویژه شده است. به این شکل مردم را به یک فرهنگ‌سازی از همان ابتدای فصل بهار و شروع یک سال جدید حرکت می‌دادند. با نپوشاندن بدن از باد بهاری، جسم از سموم پاکسازی می‌شود و افراد به سلامتی دست می‌یابند.

با سلامت جسمانی، روح و روان نیز آمادگی لازم پیدا می‌کند که با انرژی بیشتر، سال جدید را شروع کند.

موسم بهاری از چه روزی در اسفند ماه آغاز می‌شود؟

این موضوع بستگی به موقعیت جغرافیایی هر منطقه دارد. در برخی مناطق که هوا گرم‌تر است، فصل بهار زودتر شروع می‌شود. اما مناطقی هم هستند که سردسیرند و فصل بهار دیرتر در آنجا نمایان می‌شود، اما تقریباً از روز پانزدهم اسفند که روز درختکاری است و نهال درختان را می‌کارند، موسم بهار نیز اهمیت پیدا می‌کند و اگر افراد احساس کردند که هوا گرم شده است و به تدریج سیستم‌های حرارتی منازل را خاموش کردند، آرام آرام لباس‌های زمستانی را نیز کنار بگذارند تا نسیم و طراوت بهار را احساس کنند و در مقابل بیماری‌ها مصون بمانند.

افراد با مشاهده علائمی مانند برافروختگی صورت، برجسته شدن عروق پنهان و.... گرما را حس می‌کنند و نیاز است نکته‌های فصل بهار را رعایت کنند، همان طور که طبیعت جهان هستی بیدار می‌شود طبیعت وجودی انسان‌ها نیز بیدار می‌شود. از این رو باید با ایجاد تغییر در ظاهر شروع کرد.

 


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش سلامت

برای غلبه بر سرماخوردگی و آنفلوآنزای فصلی، سیر خام بخورید!

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 بیشتر ما با مصرف کمی سیر سرخ شده در بعضی غذاها موافق هستیم، ولی تا کنون چند حبه سیر خام خورده‌ایم؟ نکته‌ی اصلی همین‌جاست!...بیشتر ما با مصرف کمی سیر سرخ شده در بعضی غذاها موافق...


ادامه مطلب...

کشف رازی دیگر از رازهای جوانی

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 در بین نوع بشر، کمتر کسی پیدا می‌شود که بگوید: «من علاقه‌ای به جوان ماندن و جوان بودن ندارم!»اما در این میان، راهکاری که افراد برای نیل به این مقصود درنظر می‌گیرند، متفاوت است؛...


ادامه مطلب...

5 میوه از بهترین‌ها، برای پوستی سالم

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 در این مقاله پنج میوه را به شما معرفی می‌کنیم که باعث شادابی و درخشندگی پوست شما می‌شود. کیوی و انار: خوردن این میوه‌ها باعث می‌شود پوست شما زیبا، روشن و سالم باشد. این میوه‌ها...


ادامه مطلب...

ویتامینه کردن مو؛ فریب یا واقعیت

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 ویتامینه کردن مو یکی از آن ماجراهایی است که این روزها در آرایشگاه‌ها زیاد در موردش می‌شنویم و نسخه‌ای است که اصولاً آرایشگرها بعد از رنگ و مش، آن را برای بسیاری از مشتریان خود...


ادامه مطلب...

4 ماده‌ي غذایی که کمک می‌کند خواب بهتری داشته باشید

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 اگر به سختی به‌خواب می‌روید و یا خواب خوبی ندارید، این مواد غذایی به شما کمک می‌کند که امشب، راحت‌تر به استراحت بپردازید.امشب خواب بهتری داشته باشید (نوشته‌ي: آویوا پاتز)پیام جدید...


ادامه مطلب...

لطفاً لبخند فراموش نشود!

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 همه با این مسأله موافق‌اند که لبخند، به دیگران احساس آرامش می‌دهد. زمانی‌که فردی به شما لبخند می‌زند، کمتر اتفاق می‌افتد که شما هم در پاسخ به او لبخند نزنید. همه با این مسأله...


ادامه مطلب...

پیری را جا بگذارید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 سرانجام روزی فرا می‌رسد که گرد پیری بر چهره‌مان بنشیند و قدم به دوران کهنسالی خود بگذاریم، اما چیزی که مسلم است این که نباید تصور کنیم سن بالا به منزله ناتوانی روح و جسم است. در...


ادامه مطلب...

بهترین مواد غذایی در میانسالی

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 با بالا رفتن سن، رژیم غذایی نیز تغییر می‌کند و رعایت آن کمی سخت‌تر می‌شود و حتی مصرف بعضی ویتامین‌ها مانند ویتامین B12 با افزایش سن، اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند، اما پرسش این است که...


ادامه مطلب...

کی گفته صبح ورزش کنی؟

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 برخی افراد عقیده دارند كه ساعت شش صبح بهترین زمان برای ورزش كردن است و آنان را در تمام طول روز پر‌انرژی نگاه می‌دارد. برخی دیگر ورزش قبل از ظهر و برخی نیز پیاده‌روی بعد از شام را...


ادامه مطلب...

چکاپ سلامتی در یک نگاه

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 آیا ظاهر خوب و سالم، نشان‌دهنده سلامتی است؟سلامتی بدن شما، اغلب با یک ظاهر زیبا و شاداب منعکس می‌شود. ممکن است شما دوست داشته باشید پدیدار شدن چین وچروک در صورتتان، کدر شدن ناخن‌ها...


ادامه مطلب...

یک نسخه‌ی کامل برای پیشگیری از ریزش مو در آقایان

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 هرچه تابه‌حال مقاله نوشته‌ایم، در مورد ریزش موی خانم‌ها بوده و مسائل و نکات مربوط به مراقبت از موی خانم‌ها، اما این شماره، به سراغ موی آقایان رفتیم و سعی کردیم با تحقیق و تفحص...


ادامه مطلب...

یک فنجان آب گرم و لیموترش

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 یکی ازساده‌ترین توصیه‌های بهداشتی برای حفظ سلامتی، نوشیدن یک فنجان آب گرم و مقداری آب لیموترش است.این‌که هر روز صبح، روزتان را چطور شروع می‌کنید، به‌شکلی بسیار باورنکردنی اهمیت...


ادامه مطلب...

هندوانه‌ رنگی نخورید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 هنوز تابستان فرا نرسیده، سر و کله انواعی از هندوانه‌ها پیدا شده است. برخی از این هندوانه‌ها انباری و برخی هم گفته می‌شود کشت بهار است. اما نکته قابل توجه هندوانه های تو قرمز خوش...


ادامه مطلب...

اثرات دارویی پیاز قرمز

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 امروزه مصرف‌کنندگان داروهای شیمیایی نسبت به ارزش ترکیبات طبیعی آگاه شده‌اند. در میان ترکیبات طبیعی، پیاز یک کارخانه مواد غذایی است که در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر است. عصاره...


ادامه مطلب...

8 راز طول عمر ژاپنی ها

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 طي دهه‌هاي اخير، مردم ژاپن، معمولا صدر جدول اميد به زندگي را به خود اختصاص داده‌اند. منطقه‌اي به‌نام «اوکيناوا» در ژاپن وجود دارد که خيلي از ساکنان آن، بيش از 100 سال عمر مي‌کنند و...


ادامه مطلب...

چربی‌سوز مجانی که تاکنون نمی‌شناختید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 اگر اضافه‌وزن دارید و می‌خواهید از یک روش کمکی در کنار دیگر روش‌ها برای خلاص شدن از شر کیلوگرم‌های اضافی بهره ببرید، کافی است اول صبح پرده‌ها را کنار بزنید و از نور مستقیم خورشید...


ادامه مطلب...

دو عامل بروز سرطان روده شناخته شد

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 تحقیقات اخیر محققان دانشگاه جورجیا نشان می دهد که عدم مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک، مهمترین عوامل بروز سرطان روده هستند. تحقیقاتی که تا امروز انجام شده...


ادامه مطلب...

قرص خواب می‌خواهید؟ کیوی میل کنید

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 محققان تایوانی به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف کیوی می‌تواند باعث بهبود کیفیت خواب شود. اگر می‌خواهید با چندوچون این مسئله بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید. بی‌خوابی و بدخوابی...


ادامه مطلب...

زردچوبه مانع رشد تومورهای سرطانی سینه می شود

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 محققان دانشگاه لوییزویل در کنتاکی آمریکا، موفق به ساخت ایمپلنتی شدند که می تواند رشد تومورهای سرطانی سینه را با استفاده از زردچوبه یا ادویه «کاری» متوقف کند. مطالعات مختلف محققان...


ادامه مطلب...

10 روش برای سحرخیزی

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 علت عشق ورزیدنتان به گرمای بالش و پتو! علت تنفرتان از زنگ ساعت که بیدارباش اعلام می کند! دلتان دیدن طلوع خورشید را می خواهد! ما به شما 10 روش بیدار شدن در صبح زود را یاد می دهیم. 1- این...


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 63 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

120.jpg