تاثیرات استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و تلویزیون بر روی چشم

s_240_200_16777215_00_http___www.jamejamonline.ir_Media_Image_1395_10_01_636179063280607783.jpg

 

در این مطلب قصد داریم به بررسی تاثیرات استفاده طولانی مدت از تلویزیون و کامپیوتر بر روی چشم بپردازیم و برای جلوگیری از ناراحت شدن چشم در هنگام استفاده از کامپیوتر و تلویزیون، نیز روش هایی بیان خواهیم کرد.
تصویر تاثیرات استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و تلویزیون بر روی چشم


به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از کلیک، تاکنون چند مرتبه به خاطر جلوگیری از آسیب دیدن چشمان کودک خود، به او تذکر داده اید هنگام تماشای تلویزیون از آن فاصله بگیرد؟ آیا معتقد هستید که استفاده زیاد از وسایل مشابه دیگر مثل لپ تاپ، کامپیوتر و موبایل نیز باعث آسیب به چشم می شود؟ آیا استفاده زیاد از آن ها به اندازه استفاده زیاد از تلویزیون مضر است؟ در ادامه پاسخ این سوالات را خواهیم داد.
آیا چنین وسایلی واقعاً به بینایی آسیب می زند؟
ممکن است استفاده از این وسایل آسیب جدی و خطرناکی به چشم شما وارد نکند؛ اما قطعا تاثیر زیادی بر بینایی خواهد داشت و باعث می شود که چشم های ما دچار خستگی شود. افرادی که دو ساعت و یا بیشتر به صورت پیوسته از کامپیوتر استفاده می کنند، دچار اختلالی به نام خستگی دیجیتالی چشم یا سندروم بینایی کامپیوتر می شوند که خستگی چشم ها، خشک شدن و تار شدن آن ها و همچنین درد ناحیه دور گردن از نشانه های این اختلال است؛ البته تمام این نشانه ها موقتی هستند و مدتی پس از استفاده نکردن از کامپیوتر و وسایل مشابه آن، برطرف می شوند.

تمام تصاویر در کامپیوترها و وسایل الکترونیکی مشابه، از نقاط ریزی به نام پیکسل تشکیل شده است. بر خلاف تضاد زیادی که در بین تصاویر و متون چاپ شده وجود دارد؛ تصاویر تشکیل شده در نمایشگر کامپیوتر و سایر وسایل الکترونیکی، از یکدیگر متمایز نیستند و چشم به راحتی نمی تواند روی آن ها تمرکز کند؛ بنابراین برای اینکه تصاویر را واضح ببینید، چشم باید چنین بار بر روی آن ها متمرکز شود و فوکوس کند که این کار باعث خستگی آن می شود.
انعکاس نور توسط نمایشگرهای وسایل مختلف، دیدن تصاویر آن ها را دشوار می کند. همچنین استفاده از صفحه نمایش از فواصل مختلف و زاویه دید نامناسب نیز می تواند این موضوع را تشدید کند؛ تمام این عوامل باعث می شوند برای دیدن تصاویر چشمان خود را بیشتر باز کنید و انجام طولانی مدت این کار باعث خستگی چشم می شود.
پلک زدن یکی از کارهای ضروری برای حفظ سلامت چشم است. مشاهده صفحه نمایش های مختلف برای زمان طولانی باعث می شود چشمان خود را به طور ناخودآگاه ثابت نگه دارید و دو سوم کمتر از زمان های عادی پلک بزنید که این کار باعث خستگی و خشک شدن چشم می شود.
سطح صفحه نمایش باید به صورت استاندارد هم سطح با چشم شما باشد و یا بالای صفحه نمایش باید ۱۷ درجه بالاتر از سطح چشمان شما باشد. صفحه نمایش لپ تاپ ها در اکثر مواقع در وضعیت مناسبی متناسب با سطح چشم قرار نمی گیرد و همین موضوع باعث می شود کمتر پلک بزنید که در نهایت منجر به خشکی چشم و سر درد می شود.
خیره شدن به تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر برای مدت زیاد می تواند باعث شود ماهیچه های چشم کشیده شوند و در نهایت خود چشم منقبض می شود.
تصاویر در تلویزیون ها و نمایشگرهای قدیمی CRT همراه با لرزش و سوسو زدن نمایش داده می شوند که باعث می شود چشم خسته شود. در ضمن میزان کمی از اشعه ایکس از این تلویزیون ها متصاعد می شود که تا میزان زیادی بی ضرر است.
نمایشگرهای جدیدتر در حال حاضر در انواع ال سی دی، پلاسما و OLED عرضه می شوند. در نمایشگرهای قدیمی تر ال سی دی، نور صفحه نمایش توسط نور پس زمینه ای که در پشت یا جلوی پانل آن قرار داشت، تأمین می شد؛ اما نمایشگرهای جدید LED که نور پس زمینه آن ها توسط لامپ های LED تامین می شود، از مدولاسیون پهنای پالس یا PWM برای تغییر میزان روشنایی استفاده می کنند. بیشتر نمایشگرهای کامپیوتر، موبایل، تبلت و تلویزیون به این مدولاسیون مجهز هستند. مدولاسیون پهنای باند می تواند تاثیرات منفی نمایشگر بر چشم را تا حدود زیادی کاهش دهد. طبق تحقیقات انجام گرفته توسط محققان، قرار گرفتن در معرض نور مرئی با موج کوتاه و انرژی بالا در سمت بنفش/آبی طیف نور آبی لامپ های LED، می تواند باعث وارد شدن آسیب های جبران ناپذیری به شبکیه چشم شود.
چه عوامل دیگری می تواند موجب خستگی چشم شود؟
فاصله و زاویه دید
فاصله بسیار کم با صفحه نمایش می تواند چشم شما را تا میزان زیادی خسته کند. بهترین فاصله برای مشاهده تلویزیون یا هر وسیله دیگری فاصله ای است که مجبور نباشید برای دیدن متون خیلی خودتان را اذیت کنید. در ضمن فاصله بسیار نزدیک با نمایشگر نیز باعث می شود، چشم ها برای دیدن تصاویر تلاش بیشتری کنند که باعث خستگی آن ها می شود؛ البته تماشای تلویزیون در حالی که خوابیده اید، نیز می تواند باعث خستگی چشمان شما شود. مرکز صفحه نمایش باید به صورت استاندارد ۱۵ تا ۲۰ درجه (۱۰ تا ۱۲٫۷ سانتیمتر) پایین تر از سطح چشم باشد؛ بنابراین فاصله چشم تا مرکز صفحه نمایش باید بین ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر باشد.

میزان نور
ساختار مردمک چشم ما به صورتی است که برای تنظیم میزان نور دریافتی توسط چشم ما، باز می شود و میزان باز شدن مردمک چشم به متوسط نوری که در میدان دید ما قرار دارد، بستگی دارد؛ بنابراین استفاده از تلویزیون و کامپیوتر در فضایی با نور کم باعث می شود که مردمک برای رسیدن نور کافی به چشم به میزان زیادی باز شود که باعث خستگی چشم می شود. نور متصاعد شده از صفحه نیز باعث خستگی و خشک شدن چشم می شود.
عینک یا لنز نامناسب
عینک های مطالعه فقط مشکل نزدیک بینی را برطرف می کنند و عینک های دو کانونی هم مشکل نزدیک بینی و دوربینی را برطرف می کنند؛ اما هیچ یک از این عینک ها برای استفاده برای فاصله ای در بین فواصل دور و نزدیک مناسب نیستند؛ بنابراین هیچ کدام از این عینک ها برای استفاده از نمایشگر کامپیوتر مناسب نیستند. در صورتی که فرد از عینک نامناسبی استفاده کند، پس از استفاده طولانی مدت از کامپیوتر دچار تاری دید می شود و یا چشم های او به شدت خسته می شوند.

اقدامات لازم برای جلوگیری از خستگی چشم در هنگام استفاده طولانی مدت از کامپیوتر
از تماشای تلویزیون در محیط های کم نور پرهیز کنید؛ اما چنانچه دوست دارید در محیط تاریک تلویزیون تماشا کنید، از تلویزیون های استفاده کنید که مجهز به حسگر نور هستند و نور تلویزیون متناسب با نور محیط تنظیم می شود.
برای کاهش میزان بازتاب نور، نور صفحه نمایش را تنظیم کنید.
تلویزیون های قدیمی خود را با تلویزیون های جدید فلت LCD یا LED تعویض کنید.
تلویزیون های جدید LED مجهز به فناوری مدلاسیون پهنای پالس برای تغییر میزان روشنایی هستند. اگر استفاده از این فناوری باعث ناراحتی چشم های شما می شود، میزان روشنایی تلویزیون را تنظیم کنید. اگر باز هم هنگام تماشای آن ها، چشم شما ناراحت می شود، از تلویزیون های قدیمی تر LCD که نور پس زمینه آن ها توسط لامپ های فلورسنت تأمین می شود، استفاده کنید.
هنگام کار کردن با کامپیوتر یا لپ تاپ، صفحه نمایش آن را در وضعیت استانداردی قرار دهید. فاصله مرکز صفحه نمایش با چشم شما باید بین ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر باشد و مرکز صفحه نمایش هم ۱۵ تا ۲۰ درجه پایین تر از سطح چشم شما قرار گیرد.
چنانچه از عینک طبی استفاده نمی کنید و چشمانتان ضعیف نیست؛ حتما از عینک های آنتی رفلکس با درجه صفر و یا صفحه نمایش های آنتی گلر (صفحه نمایش مات) استفاده کنید. برای افرادی که از عینک های دو کانونی یا لنزهای دو کانونی یا دو دید استفاده می کنند، استفاده از عینک مناسب در هنگام استفاده از کامپیوتر اهمیت زیادی دارد.
پلک زدن مداوم نیز به سلامت چشم ما کمک می کند. پلک زدن باعث مرطوب شدن چشم و جلوگیری از خشکی آن می شود. چنانچه با مشکل خشکی چشم مواجه هستید، از اشک مصنوعی استفاده کنید.
در هنگام استفاده از کامپیوتر، هر دو ساعت یک بار ۱۵ دقیقه به چشمان خود استراحت دهید.
در هنگام استفاده طولانی مدت از کامپیوتر، برای جلوگیری از خستگی چشم بر اثر تمرکز مداوم بر روی صفحه نمایش، از روش “۲۰، ۲۰، ۲۰” استفاده کنید. این روش به این صورت است که پس از ۲۰ دقیقه استفاده از کامپیوتر، حداقل برای ۲۰ ثانیه به نقطه ای که ۲۰ فوت (۶٫۱۰ متر) با شما فاصله دارد، خیره شوید. این کار باعث می شود ماهیچه های چشم شما استراحت کنند و از خستگی چشم شما کاسته شود.
در صورتی که در نزدیکی کامپیوتر شما پنجره قرار دارد، کامپیوتر خود را در محلی قرار دهید که پنجره پشت یا جلوی آن باشد و آن را در کنار پنجره قرار دهید. در صورتی که کامپیوتر در محل درستی قرار نگیرد، میزان بازتاب نور توسط صفحه نمایش آن افزایش پیدا می کند که باعث خستگی چشم می شود. برای جلوگیری از انعکاس نور توسط صفحه نمایش و ایجاد پدیده خیرگی، از محافظ هایی که به همین منظور تهیه شده است، استفاده کنید.

میزان نور صفحه نمایش را متناسب با نور محیط تنظیم کنید. در هنگام خواندن متون نیز از اندازه مناسبی برای آن ها استفاده کنید. رنگ سیاه برای متون با پس زمینه سفید، بهترین حالت برای جلوگیری از خسته شدن چشم است.
میزان رنگ آبی صفحه نمایش را کاهش دهید. موج کوتاه رنگ آبی باعث خستگی زیادتر چشم می شود، در حالی که رنگ هایی با طول موج بلندتر مانند قرمز و نارنجی، کمتر باعث خستگی چشم می شوند.
برای مطالعه کتاب های الکترونیکی دیجیتالی از کتاب های خوان های الکترونیکی استفاده کنید. زیرا آن ها با استفاده از فناوری جوهر الکترونیکی، ظاهر کتاب های دیجیتالی را همانند کتاب های چاپ شده می کنند که باعث خستگی کمتر چشم می شود. استفاده از صفحه نمایش مات در این کتاب خوان ها نیز باعث می شود میزان انعکاس نور در آن ها نسبت به انعکاس نور صفحه نمایش های ال سی دی، به میزان زیادی کاهش پیدا کند و نور را در حد کاغذهای معمولی منعکس کند.
یادآوری
نشستن در نزدیکی تلویزیون ممکن است باعث ایجاد نزدیک بینی نشود، اما احتمال ایجاد مشکل نزدیک بینی (بدون هیچ گونه نشانه ظاهری) در افراد، مخصوصا کودکان را افزایش دهد. پس اگر عادت دارید نزدیک تلویزیون بشینید، حتما چشمان خود را معاینه کنید.


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش سلامت

برای غلبه بر سرماخوردگی و آنفلوآنزای فصلی، سیر خام بخورید!

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 بیشتر ما با مصرف کمی سیر سرخ شده در بعضی غذاها موافق هستیم، ولی تا کنون چند حبه سیر خام خورده‌ایم؟ نکته‌ی اصلی همین‌جاست!...بیشتر ما با مصرف کمی سیر سرخ شده در بعضی غذاها موافق...


ادامه مطلب...

کشف رازی دیگر از رازهای جوانی

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 در بین نوع بشر، کمتر کسی پیدا می‌شود که بگوید: «من علاقه‌ای به جوان ماندن و جوان بودن ندارم!»اما در این میان، راهکاری که افراد برای نیل به این مقصود درنظر می‌گیرند، متفاوت است؛...


ادامه مطلب...

5 میوه از بهترین‌ها، برای پوستی سالم

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 در این مقاله پنج میوه را به شما معرفی می‌کنیم که باعث شادابی و درخشندگی پوست شما می‌شود. کیوی و انار: خوردن این میوه‌ها باعث می‌شود پوست شما زیبا، روشن و سالم باشد. این میوه‌ها...


ادامه مطلب...

ویتامینه کردن مو؛ فریب یا واقعیت

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 ویتامینه کردن مو یکی از آن ماجراهایی است که این روزها در آرایشگاه‌ها زیاد در موردش می‌شنویم و نسخه‌ای است که اصولاً آرایشگرها بعد از رنگ و مش، آن را برای بسیاری از مشتریان خود...


ادامه مطلب...

4 ماده‌ي غذایی که کمک می‌کند خواب بهتری داشته باشید

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 اگر به سختی به‌خواب می‌روید و یا خواب خوبی ندارید، این مواد غذایی به شما کمک می‌کند که امشب، راحت‌تر به استراحت بپردازید.امشب خواب بهتری داشته باشید (نوشته‌ي: آویوا پاتز)پیام جدید...


ادامه مطلب...

لطفاً لبخند فراموش نشود!

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 همه با این مسأله موافق‌اند که لبخند، به دیگران احساس آرامش می‌دهد. زمانی‌که فردی به شما لبخند می‌زند، کمتر اتفاق می‌افتد که شما هم در پاسخ به او لبخند نزنید. همه با این مسأله...


ادامه مطلب...

پیری را جا بگذارید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 سرانجام روزی فرا می‌رسد که گرد پیری بر چهره‌مان بنشیند و قدم به دوران کهنسالی خود بگذاریم، اما چیزی که مسلم است این که نباید تصور کنیم سن بالا به منزله ناتوانی روح و جسم است. در...


ادامه مطلب...

بهترین مواد غذایی در میانسالی

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 با بالا رفتن سن، رژیم غذایی نیز تغییر می‌کند و رعایت آن کمی سخت‌تر می‌شود و حتی مصرف بعضی ویتامین‌ها مانند ویتامین B12 با افزایش سن، اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند، اما پرسش این است که...


ادامه مطلب...

کی گفته صبح ورزش کنی؟

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 برخی افراد عقیده دارند كه ساعت شش صبح بهترین زمان برای ورزش كردن است و آنان را در تمام طول روز پر‌انرژی نگاه می‌دارد. برخی دیگر ورزش قبل از ظهر و برخی نیز پیاده‌روی بعد از شام را...


ادامه مطلب...

چکاپ سلامتی در یک نگاه

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 آیا ظاهر خوب و سالم، نشان‌دهنده سلامتی است؟سلامتی بدن شما، اغلب با یک ظاهر زیبا و شاداب منعکس می‌شود. ممکن است شما دوست داشته باشید پدیدار شدن چین وچروک در صورتتان، کدر شدن ناخن‌ها...


ادامه مطلب...

یک نسخه‌ی کامل برای پیشگیری از ریزش مو در آقایان

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 هرچه تابه‌حال مقاله نوشته‌ایم، در مورد ریزش موی خانم‌ها بوده و مسائل و نکات مربوط به مراقبت از موی خانم‌ها، اما این شماره، به سراغ موی آقایان رفتیم و سعی کردیم با تحقیق و تفحص...


ادامه مطلب...

یک فنجان آب گرم و لیموترش

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 یکی ازساده‌ترین توصیه‌های بهداشتی برای حفظ سلامتی، نوشیدن یک فنجان آب گرم و مقداری آب لیموترش است.این‌که هر روز صبح، روزتان را چطور شروع می‌کنید، به‌شکلی بسیار باورنکردنی اهمیت...


ادامه مطلب...

هندوانه‌ رنگی نخورید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 هنوز تابستان فرا نرسیده، سر و کله انواعی از هندوانه‌ها پیدا شده است. برخی از این هندوانه‌ها انباری و برخی هم گفته می‌شود کشت بهار است. اما نکته قابل توجه هندوانه های تو قرمز خوش...


ادامه مطلب...

اثرات دارویی پیاز قرمز

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 امروزه مصرف‌کنندگان داروهای شیمیایی نسبت به ارزش ترکیبات طبیعی آگاه شده‌اند. در میان ترکیبات طبیعی، پیاز یک کارخانه مواد غذایی است که در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر است. عصاره...


ادامه مطلب...

8 راز طول عمر ژاپنی ها

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 طي دهه‌هاي اخير، مردم ژاپن، معمولا صدر جدول اميد به زندگي را به خود اختصاص داده‌اند. منطقه‌اي به‌نام «اوکيناوا» در ژاپن وجود دارد که خيلي از ساکنان آن، بيش از 100 سال عمر مي‌کنند و...


ادامه مطلب...

چربی‌سوز مجانی که تاکنون نمی‌شناختید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 اگر اضافه‌وزن دارید و می‌خواهید از یک روش کمکی در کنار دیگر روش‌ها برای خلاص شدن از شر کیلوگرم‌های اضافی بهره ببرید، کافی است اول صبح پرده‌ها را کنار بزنید و از نور مستقیم خورشید...


ادامه مطلب...

دو عامل بروز سرطان روده شناخته شد

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 تحقیقات اخیر محققان دانشگاه جورجیا نشان می دهد که عدم مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک، مهمترین عوامل بروز سرطان روده هستند. تحقیقاتی که تا امروز انجام شده...


ادامه مطلب...

قرص خواب می‌خواهید؟ کیوی میل کنید

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 محققان تایوانی به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف کیوی می‌تواند باعث بهبود کیفیت خواب شود. اگر می‌خواهید با چندوچون این مسئله بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید. بی‌خوابی و بدخوابی...


ادامه مطلب...

زردچوبه مانع رشد تومورهای سرطانی سینه می شود

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 محققان دانشگاه لوییزویل در کنتاکی آمریکا، موفق به ساخت ایمپلنتی شدند که می تواند رشد تومورهای سرطانی سینه را با استفاده از زردچوبه یا ادویه «کاری» متوقف کند. مطالعات مختلف محققان...


ادامه مطلب...

10 روش برای سحرخیزی

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 علت عشق ورزیدنتان به گرمای بالش و پتو! علت تنفرتان از زنگ ساعت که بیدارباش اعلام می کند! دلتان دیدن طلوع خورشید را می خواهد! ما به شما 10 روش بیدار شدن در صبح زود را یاد می دهیم. 1- این...


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام صادق (سلام الله علیه) : صَلاةُ مُتَطَيِّبٍ أفضَلُ مِن سَبعينَ صَلاةً بِغَيرِ طيبٍ. نماز شخص خوشبو برتر از هفتاد نماز بدون بوى خوش است. الصلاة: ص 51 ح 148

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 64 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

45.jpg