به خودتان افتخار کنید

eftekharهمه ما در ذهن خود رویاهایی داریم که پیوسته در انتظاریم تا روزی به واقعیت تبدیل شوند. انگار همیشه منتظر اتفاق خاصی هستیم ولی کمتر پیش می‌آید خودمان دست به کار شویم!

اما باید بدانیم زندگی در مسیر رویا، یعنی قرارگرفتن در مسیر انتخاب‌ها. شما هرکسی باشید و هر شغلی که داشته باشید، اگر در حاشیه قرار بگیرید و منفعل باشید، نمی‌توانید انتظار وقوع رخدادهایی عالی را داشته باشید؛ بنابراین فراموش نکنید شما در بازی‌ای شرکت دارید که مربی آن خودتان هستید. پس داخل بازی شوید و اجزا را با هم هماهنگ کنید. منتظر چه چیزی هستید؟! آیا منتظر تایید بیرونی هستید؟ منتظرید کسی دعوتتان کند؟

 

توجه داشته باشید که اکنون یک دعوت‌کننده دارید؛ قلب خودتان. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به ندای قلب‌تان گوش فرادهید و به خواسته‌ها و آرزوهایتان برسید.

قبل از آن باید بدانید اصولا هیچ عاملی نمی‌تواند شما را در حرکت به سوی خواسته قلبی‌تان متوقف کند؛ البته همنشینی با اشخاص منفی، زیاده‌روی در فعالیت‌های بیهوده، تکرار اشتباهات گذشته، ناامیدی و... ممکن است مانع حرکت‌تان شوند و تمرکزتان را برهم بزنند اما بازهم خود شما توانایی آن را دارید که تصمیم بگیرید می‌خواهید به این فعالیت‌ها اجازه دهید یا نه که وقت‌تان را تلف کنند و مانع حرکت و پیشرفت‌تان شوند. شما در مورد برگزیدن شیوه زندگی‌تان حق انتخاب دارید، بنابراین اگر بعضی عوامل انگیزه مثبت شما را از بین می‌برند، تسلیم آنها نشوید.

تصمیم بگیرید هیچ‌چیز نتواند زندگی‌تان را کنترل کند جز خودتان. گاهی، وقتی شروع به تغییر روش گذشته و اقدامی جدید می‌کنیم با مقاومت‌های مختلف روبه‌رو می‌شویم زیرا گمان می‌کنیم این عوامل بیرونی هستند که بر ما تاثیر می‌گذارند. هیچ‌چیز شما را تعریف نمی‌کند جز خود قابل اعتمادتان. در واقع این شما هستید که شخصیت‌تان را تعیین می‌کنید. هرچه زودتر از شر چیزهایی که موجب ضعف‌تان می‌شوند خلاص شوید، زودتر می‌توانید به رویاهایتان برسید. پس قبل از هرچیز، گذشته و عقاید بازدارنده وابسته به آن را رها کنید. قبل از هرچیز بایدبدانید هدف‌تان چیست؟ مطمئن باشید که هیچ‌کس جز خودتان نمی‌تواند به این پرسش پاسخ دهد.

برای یافتن پاسخ به اطرافیانتان نگاه نکنید، زیرا پاسخ از درون وجود خود شما برمی‌آید.
اگر بتوانید آنچه می‌خواهید تصور کنید، می‌توانید به آن دست پیدا کنید، بنابراین برای خود تعیین کنید که چه کسی و چطور خواهید بود. باید به خودتان اعتماد کنید؛ یعنی اعتماد باید در وجودتان نهادینه شود. اگر خود شما به خودتان اعتماد ندارید، چطور انتظار دارید دیگران به شما اعتماد داشته باشند؟

معمولا بیشترین چیزی که در مرکز زندگی قرار می‌گیرد، شغل و کاری است که دنبال می‌کنیم.
آیا از شغل خود راضی هستید یا فقط به این دلیل که دیگران آن را تایید می‌کنند، به آن ادامه می‌دهید؟ آنچه بیشترین اهمیت را دارد، احساس درونی‌تان است، نه مقام و مرتبه‌ای که دارید. آنچه در درون خود احساس می‌کنید، شیوه حرکت شما را در مسیر زندگی مشخص می‌کند. مهم‌ترین عامل در مورد کار، تعهد شما به خواسته قلبی‌تان است. اگر خواستار‌ تعهد هستید ولی نمی‌دانید و مطمئن نیستید که می‌خواهید چه کاری را انجام دهید، به چیزهایی که به آنها علاقه دارید و شما را به هیجان می‌آورند، فکر کنید. درباره چیزهایی فکر کنید که موجب می‌شوند به بهترین نحو عمل کنید و تمام تلاشتان را به کار ببندید.

به نظر شما بهترین کار چیست؟ آیا تا به حال چنین سوالاتی از خودتان کرده‌اید؟
یکی از مشکلاتی که اغلب مردم برای رسیدن به رویاهایشان با آن روبه‌رو می‌شوند این است که نمی‌خواهند به خواسته‌هایشان توجه کنند و به ندای درونشان توجه داشته باشند.

آنان از فرصتی که به دست می‌آورند استفاده نمی‌کنند. معمولا وقتی نسبت به انجام کاری تمایل پیدا می‌کنند، فورا می‌ترسند و به سرعت تسلیم می‌شوند. هرگز به ترس و تردید اجازه ندهید بر شما غلبه کنند.

به یاد بیاورید این نوع تفکر بر مبنای ترس است و در روش تفکر جدیدتان هیچ نقشی ندارند. ندای درونی‌تان را تشخیص دهید و با اطمینان به آن عمل کنید. هنگامی که به انتخاب‌های قلبی‌ خودتان عمل می‌کنید، عاشق کارتان می‌شوید و وظیفه و عمل تبدیل به رویاهایتان می‌شوند.

آیا شغل‌تان را دوست ندارید؟ آن را تغییر دهید. آیا جایگاهتان را در زندگی دوست ندارید؟ تغییرش دهید. از درون به خود جرات دهید و این کار را بکنید. اکنون زمان آن فرا رسیده که تصور کردن و رویاپردازی را متوقف کنید و شروع کنید به تجربه کردن زندگی با آنها.
هشیار باشید!

همه ما می‌دانیم که رسیدن به اهدافمان چندان آسان هم نیست. در واقع زندگی مشکل است! بله زندگی می‌تواند پر از مشکلات و فراز و فرودها باشد؛ اما همین زندگی سخت، سرشار از فرصت هم هست. رمز تشخیص فرصت‌ها این است که مطمئن شوید هشیارانه تصمیم می‌گیرید و انتخاب می‌کنید. افراد زیادی در جهان در روال عادی زندگی روزمره و آنچه اجتماع و اطرافیان برایشان در نظر گرفته‌اند، زندانی شده‌اند. اما شما نباید چنین باشید. شما باید هنگامی که در حال تجربه و حرکت به سوی اهدافتان هستید، بیدار، آگاه و هشیار باشید. زندگی هرکس آن‌قدر برایش مهم هست که بخواهد خودش نقشی فعال و موثر در آن داشته باشد. سعی کنید از دایره محدود عادت‌های گذشته رها شوید. همیشه در جست‌وجوی راه‌های جدید برای آموختن باشید و پویایی و جست‌وجوگری را تجربه کنید.

با خود فکر کنید. آیا دائم در حال یادگیری هستید؟ آیا مطالعه می‌کنید؟ آیا فعالیتی دارید که به انجامش علاقه‌مند باشید؟ یا کارتان تنها تماشای برنامه‌های تلویزیونی است؟!

تشخیص آنچه هر فردی را به‌سوی موفقیت سوق می‌دهد، مشکل است. برای بعضی پول عامل اصلی است. اما اگر پول در مرکز خواسته‌هایتان باشد، مشکلاتی در انتظارتان خواهد بود زیرا با پول فقط می‌توانید چیزهایی را که می‌خواهید بخرید، اما پول همیشگی نیست؛ یک روز هست و روزی دیگر نه! بنابراین بهتر است انگیزه‌ای بهتر و مطمئن‌تر در وجودمان باشد؛ انگیزه‌هایی مانند عشق، محبت، سپاسگزاری و... که قابل مقایسه با پول نباشند. فراموش نکنید که پول تنها محصول رویاهاست نه خود آنها.

یکی از دلایل اصلی ضعف ما در ادامه مسیر، نداشتن ثبات در پیگیری تصمیمات و همچنین تغییر دائمی علایق و سلایق ماست. بنابراین داشتن صبر و حوصله و امیدواری بسیار مهم است. به کارگیری سطح بالاتری از هشیاری برای همه افراد سودمند است؛ به ویژه اگر موجب شود به سطوح قلبی زندگی روزانه نگاهی بیندازیم و عقاید اشتباهی را که اکنون به غلط بودن آنها پی برده‌ایم رها سازیم. چنین افکاری هیچ نقشی در موفقیت و رساندن انسان به سطح بالاتری از آگاهی ندارند و به فردیت شما لطمه می‌زنند.

اکنون که تصمیم گرفته‌اید به‌گونه‌ای دیگر زندگی کنید؛ می‌توانید به خودتان افتخار کنید. شما آن‌قدر شجاع هستید که بتوانید در مسیر جدیدی گام بردارید. اما برای رسیدن به موفقیت تنها به فکر کسب اعتبار بیرونی نباشید. متاسفانه اغلب اوقات بیش از آنکه برای خودمان ارزش قائل شویم، به دنبال کسب تایید و اعتبار بیرونی هستیم.

وقتی برای کسب پذیرش و تایید از طرف دیگران نگران هستید، قدر و ارزش خودتان را نادیده می‌گیرید. محترم دانستن خود مهم‌ترین گام در دنبال کردن خواسته‌هاست. شما تا چه‌حد به قضاوت و عقیده دیگران راجع به خودتان اهمیت می‌دهید؟ اگر برای خودتان احترام قائل نباشید دیر یا زود با مشکل روبه‌رو می‌شوید. موفقیت بدون احساس افتخار بی‌ارزش است. حتی اگر از نظر مالی موفق باشید ولی برای خودتان ارزش قائل نشوید، داشتن پول هم بی‌فایده است. برای برخورداری از احساس ارزش و افتخار نیازی به ابزار مادی نیست، تنها کافی است خودتان را همان گونه که هستید بپذیرید زیرا همه چیز از خود شما شروع می‌شود.

به افرادی که بدون چشمداشت مالی به نیازمندان کمک می‌کنند، نگاه کنید. اتومبیلی که سوار می‌شوند یا خانه‌ای که دارند، چقدر در احساس موفقیت‌شان تاثیر دارد؟ ممکن است اتومبیل مدل پایین سوار شوند یا در جای مطلوبی زندگی نکنند، اما احساسی بهتر و رضایتی به مراتب بیشتر دارند.

اکنون می‌توانید شروع کنید؛ اهدافتان را مشخص سازید و آنها را بنویسید. رویاهای بزرگ داشته باشید؛ شما سزاوار آن هستید؛ به خودتان اطمینان کنید! چند هدف مهم‌تان را براساس تقدم زمانی(هفتگی، ماهانه، یک‌ساله و چندین‌ساله) در نظر بگیرید. پس از تعیین هریک از اهداف، ابتدا آنها را به بخش‌های قابل عمل تقسیم کنید. بهتر است قبل از حرکت، فهرستی از امکانات و کارهایی را که باید انجام دهید، مشخص کنید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید به مسافرت بروید، بلیت تهیه کنید، مقصد و محل اقامت‌تان را مشخص سازید و سپس حرکت کنید. با تقسیم‌بندی اهداف نهایی به گام‌های عملی، می‌توانید دست به کار شوید و به جلو گام بردارید. به خودتان اطمینان کنید وقتی جزئیات راه (تصمیم کنونی) را برای خودتان مشخص کردید، با شور و اشتیاق به دنبال آن می‌روید و دیگر هراسی نخواهید داشت زیرا ترس معمولا زمانی پیش می‌آید که آگاهی‌مان کم است و از نتیجه عمل خود مطمئن‌ نیستیم.

در راه حرکت به سوی هدف

همواره به آگاه بودن از جریان مسیر اهمیت بدهید. در لحظه حال زندگی کنید و از نگرانی در مورد مسائل مالی بپرهیزید. کاری را انجام دهید که موجب تقویت شور و شوق و هیجان درونی‌تان شود و خودتان را همان‌گونه که هستید بپذیرید. عامل مهم دیگر در سفر به سوی اهداف، این است که خود را از گذشته رها سازیم. اغلب ما یاد گرفته‌ایم در گذشته زندگی کنیم، اما ماندن در گذشته ما را از پرداختن به لحظه حال و گام برداشتن به سوی آینده بازمی‌دارد. گذشته چیزی به شما نمی‌دهد. البته می‌توانید از تجارب آن دوران استفاده کنید اما هرگز آنها را تکرار نکنید. اغلب ما دوست داریم از گذشته دردناک خود یاد کنیم؛ اینکه گذشته آن‌قدر بد بوده که نمی‌توانیم فراموشش کنیم.

اما بدانید این نوع برداشت‌های بد و نادرست موجب جلب توجه شما به جهتی اشتباه می‌شوند و در نتیجه احساس محدودیت و قربانی شدن می‌کنید و انگیزه‌تان را برای رسیدن به هدف از دست می‌دهید. اما هنگامی که بدانیم ما قادریم شبکه ایمنی- سالمی را در برابر ترس‌ها و نگرانی‌های خود داشته باشیم، احساس آرامش می‌کنیم. فراموش نکنید مهم نیست در گذشته چه اتفاقی افتاده، مهم این است که ما اکنون تصمیم گرفته‌ایم گذشته صدمه‌ای به ما نزند. اگر واقعا نمی‌خواهید، مجبور نیستید دوباره کارهای گذشته را انجام دهید؛ آنچه رخ داده اکنون تمام شده است. اگر نیاز دارید درباره گذشته صحبت کنید، احساستان را بنویسید. شما باید بتوانید گذشته را رها کنید و به جلو پیش بروید. اما صادقانه به خود پاسخ دهید، آیا واقعا تصمیم گرفته‌اید راه تازه‌ای را در پیش بگیرید و باتوجه به ندای درونی خود، راهتان را انتخاب کنید؟ به یاد داشته باشید که با پاسخ به پرسش‌های قلبی‌تان چیزی را از دست نمی‌دهید بلکه این پاسخ‌ها شما را به رویاهایتان می‌رسانند.

ترجمه یکتا فراهانی


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش سلامت

برای غلبه بر سرماخوردگی و آنفلوآنزای فصلی، سیر خام بخورید!

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 بیشتر ما با مصرف کمی سیر سرخ شده در بعضی غذاها موافق هستیم، ولی تا کنون چند حبه سیر خام خورده‌ایم؟ نکته‌ی اصلی همین‌جاست!...بیشتر ما با مصرف کمی سیر سرخ شده در بعضی غذاها موافق...


ادامه مطلب...

کشف رازی دیگر از رازهای جوانی

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 در بین نوع بشر، کمتر کسی پیدا می‌شود که بگوید: «من علاقه‌ای به جوان ماندن و جوان بودن ندارم!»اما در این میان، راهکاری که افراد برای نیل به این مقصود درنظر می‌گیرند، متفاوت است؛...


ادامه مطلب...

5 میوه از بهترین‌ها، برای پوستی سالم

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 در این مقاله پنج میوه را به شما معرفی می‌کنیم که باعث شادابی و درخشندگی پوست شما می‌شود. کیوی و انار: خوردن این میوه‌ها باعث می‌شود پوست شما زیبا، روشن و سالم باشد. این میوه‌ها...


ادامه مطلب...

ویتامینه کردن مو؛ فریب یا واقعیت

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 ویتامینه کردن مو یکی از آن ماجراهایی است که این روزها در آرایشگاه‌ها زیاد در موردش می‌شنویم و نسخه‌ای است که اصولاً آرایشگرها بعد از رنگ و مش، آن را برای بسیاری از مشتریان خود...


ادامه مطلب...

4 ماده‌ي غذایی که کمک می‌کند خواب بهتری داشته باشید

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 اگر به سختی به‌خواب می‌روید و یا خواب خوبی ندارید، این مواد غذایی به شما کمک می‌کند که امشب، راحت‌تر به استراحت بپردازید.امشب خواب بهتری داشته باشید (نوشته‌ي: آویوا پاتز)پیام جدید...


ادامه مطلب...

لطفاً لبخند فراموش نشود!

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 همه با این مسأله موافق‌اند که لبخند، به دیگران احساس آرامش می‌دهد. زمانی‌که فردی به شما لبخند می‌زند، کمتر اتفاق می‌افتد که شما هم در پاسخ به او لبخند نزنید. همه با این مسأله...


ادامه مطلب...

پیری را جا بگذارید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 سرانجام روزی فرا می‌رسد که گرد پیری بر چهره‌مان بنشیند و قدم به دوران کهنسالی خود بگذاریم، اما چیزی که مسلم است این که نباید تصور کنیم سن بالا به منزله ناتوانی روح و جسم است. در...


ادامه مطلب...

بهترین مواد غذایی در میانسالی

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 با بالا رفتن سن، رژیم غذایی نیز تغییر می‌کند و رعایت آن کمی سخت‌تر می‌شود و حتی مصرف بعضی ویتامین‌ها مانند ویتامین B12 با افزایش سن، اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند، اما پرسش این است که...


ادامه مطلب...

کی گفته صبح ورزش کنی؟

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 برخی افراد عقیده دارند كه ساعت شش صبح بهترین زمان برای ورزش كردن است و آنان را در تمام طول روز پر‌انرژی نگاه می‌دارد. برخی دیگر ورزش قبل از ظهر و برخی نیز پیاده‌روی بعد از شام را...


ادامه مطلب...

چکاپ سلامتی در یک نگاه

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 آیا ظاهر خوب و سالم، نشان‌دهنده سلامتی است؟سلامتی بدن شما، اغلب با یک ظاهر زیبا و شاداب منعکس می‌شود. ممکن است شما دوست داشته باشید پدیدار شدن چین وچروک در صورتتان، کدر شدن ناخن‌ها...


ادامه مطلب...

یک نسخه‌ی کامل برای پیشگیری از ریزش مو در آقایان

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 هرچه تابه‌حال مقاله نوشته‌ایم، در مورد ریزش موی خانم‌ها بوده و مسائل و نکات مربوط به مراقبت از موی خانم‌ها، اما این شماره، به سراغ موی آقایان رفتیم و سعی کردیم با تحقیق و تفحص...


ادامه مطلب...

یک فنجان آب گرم و لیموترش

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 یکی ازساده‌ترین توصیه‌های بهداشتی برای حفظ سلامتی، نوشیدن یک فنجان آب گرم و مقداری آب لیموترش است.این‌که هر روز صبح، روزتان را چطور شروع می‌کنید، به‌شکلی بسیار باورنکردنی اهمیت...


ادامه مطلب...

هندوانه‌ رنگی نخورید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 هنوز تابستان فرا نرسیده، سر و کله انواعی از هندوانه‌ها پیدا شده است. برخی از این هندوانه‌ها انباری و برخی هم گفته می‌شود کشت بهار است. اما نکته قابل توجه هندوانه های تو قرمز خوش...


ادامه مطلب...

اثرات دارویی پیاز قرمز

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 امروزه مصرف‌کنندگان داروهای شیمیایی نسبت به ارزش ترکیبات طبیعی آگاه شده‌اند. در میان ترکیبات طبیعی، پیاز یک کارخانه مواد غذایی است که در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر است. عصاره...


ادامه مطلب...

8 راز طول عمر ژاپنی ها

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 طي دهه‌هاي اخير، مردم ژاپن، معمولا صدر جدول اميد به زندگي را به خود اختصاص داده‌اند. منطقه‌اي به‌نام «اوکيناوا» در ژاپن وجود دارد که خيلي از ساکنان آن، بيش از 100 سال عمر مي‌کنند و...


ادامه مطلب...

چربی‌سوز مجانی که تاکنون نمی‌شناختید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 اگر اضافه‌وزن دارید و می‌خواهید از یک روش کمکی در کنار دیگر روش‌ها برای خلاص شدن از شر کیلوگرم‌های اضافی بهره ببرید، کافی است اول صبح پرده‌ها را کنار بزنید و از نور مستقیم خورشید...


ادامه مطلب...

دو عامل بروز سرطان روده شناخته شد

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 تحقیقات اخیر محققان دانشگاه جورجیا نشان می دهد که عدم مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک، مهمترین عوامل بروز سرطان روده هستند. تحقیقاتی که تا امروز انجام شده...


ادامه مطلب...

قرص خواب می‌خواهید؟ کیوی میل کنید

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 محققان تایوانی به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف کیوی می‌تواند باعث بهبود کیفیت خواب شود. اگر می‌خواهید با چندوچون این مسئله بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید. بی‌خوابی و بدخوابی...


ادامه مطلب...

زردچوبه مانع رشد تومورهای سرطانی سینه می شود

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 محققان دانشگاه لوییزویل در کنتاکی آمریکا، موفق به ساخت ایمپلنتی شدند که می تواند رشد تومورهای سرطانی سینه را با استفاده از زردچوبه یا ادویه «کاری» متوقف کند. مطالعات مختلف محققان...


ادامه مطلب...

10 روش برای سحرخیزی

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 علت عشق ورزیدنتان به گرمای بالش و پتو! علت تنفرتان از زنگ ساعت که بیدارباش اعلام می کند! دلتان دیدن طلوع خورشید را می خواهد! ما به شما 10 روش بیدار شدن در صبح زود را یاد می دهیم. 1- این...


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

حضرت مهدی (علیه السلام) ما أرْغَمُ أنْفُ الشَيْطانَ بِشَىءٍ مِثْلَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَ أرْ غَمْ أنْفَ الشَّيْطانَ؛ با هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان به خاك ماليده نمى شود پس نماز را به پادار و بينى شيطان را به خاك بمال. بحارالانوار، ج 53، ص 182

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 103 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

102.jpg