اثرات مخرب مدیریت ذره بینی / کسب و کارتان را با مدیریت تاثیرگذار اداره کنید.

s_240_200_16777215_00_http___forsatnet.ir_images_admin12_665-11-1b.jpg

در حالی که برخی از مدیران قصد و نیت بسیار خوبی در قلب شان دارند،  اما در مدیریت کار روزانه کارمندان شان از کنترل خارج می شوند. در واقع نوع متفاوتی از مدیریت وجود دارد که در آن تمام کارمندان شرکت از مدیرشان می ترسند و به نوعی از او تنفر دارند که به آن مدیریت ذره بینی گفته می شود. فاصله باریکی بین مدیریت تاثیرگذار و ذره بینی وجود دارد و متاسفانه اغلب این فاصله رعایت نمی شود.

 

در واقع مدیریت ذره بینی زمانی اتفاق می افتد که شما به عنوان یک مدیر هر ثانیه از روز کاری کارکنان تان را زیر نظر دارید، نسبت به هر جزئیاتی وسواس به خرج داده و حساس می شوید و از کارکنان تان جزئی ترین مسائل مربوط به انجام کارشان را می پرسید و در نهایت از خط بین مدیریت تاثیرگذار و ذره بینی عبور می کنید که می تواند اثرات بلندمدت مخربی روی کسب وکار، کارمندان، روابط، بهره وری و... داشته باشد.

به خطر افتادن سلامتی

مدیری که به صورت ذره بینی کارمندا نش را تحت نظر دارد، باید بداند که در نهایت سلامتی آنها را به خطر می اندازد. جاناتان دی.  کوئیک، آموزشیار مدرسه پزشکی هاروارد که یکی از نویسندگان کتاب «مدیریت پیشگیری از استرس در سازمان ها» نیز است، با حمایت از این نظریه معتقد است که «کیفیت مدیریت مدیران بد در طول زمان و به تدریج روی سلامت کارمندان تاثیر می گذارد.»

او همچنین می گوید که تحقیقات مرتبط با مدیریت ذره بینی به وجود آمدن انواع مختلفی از مشکلات سلامتی مثل افزایش ریسک حملات قلبی، فشار خون بالا، مشکلات خواب، استرس مزمن و حتی روی آوردن افراد به سیگار کشیدن، پرخوری و... را به همراه دارد.

آسیب رابطه مدیریتی- کارمندی

یکی دیگر از مضرات مدیریت ذره بینی در محل کار، آسیبی است که به رابطه میان مدیر و کارمند وارد می شود. با زیر نظر گرفتن هر کاری که کارمندان تان انجام می دهند، وارد شدن تمام جزئیات کاری شان و دوباره انجام دادن کارها به این دلیل که به روشی که مدیریت ذره بینی می خواسته، انجام نشده، به تدریج اما قطعا کارمندان تان را به سمت در خروج هدایت می کند.

با از دست دادن کارمندان تان مجبور خواهید شد از زمان تان، تلاش و منابع  لازم برای استخدام نیروی جدید و جایگزین استفاده کنید و سپس به آنها آموزش های لازم را بدهید که در نهایت اداره کردن یک کسب وکار به چنین روشی باعث زمین خوردن آن می شود.

تحت تاثیر قرار گرفتن بهره وری

بدون شک بهره وری یکی از مهم ترین المان های یک  کسب وکار است که متاسفانه در مدیریت ذره بینی این اصل مهم تحت تاثیر قرار می گیرد. کارمندانی که با این نوع مدیریت مواجه هستند و به جای ترک کار تصمیم به ادامه کار با چنین روشی می گیرند، در نهایت با بی نظمی، سردرگمی، سطح بهره وری زیر متوسط و از دست رفتن جزئیات مهم در کارشان مواجه می شوند. به عبارت دیگر، کنترل کردن و زیر ذره بین قرار دادن کارمندان و هر حرکتی که انجام می دهند، بهره وری محل کار را از بین می برد.

در تحقیقی که پروفسور الکساندرا میشل در دانشگاه پنسیلوانیا و در سال 2014 انجام داد، به این نتیجه رسید که کارمندان تحصیلکرده تمایل دارند بیشتر و سخت تر کار و حتی بهتر کار کنند، زمانی که به آنها آزادی عمل بیشتری در برنامه های شان داده شود. میشل 12 سال روی افراد جوان و بلندپرواز در دو بانک بزرگ سرمایه داری مطالعه کرد و به این نتیجه رسیدکه بانکداران انگیزه بیشتری دارند زمانی که به آنها اجازه داده شود مستقل فکر کنند و بدون نظارت مستمر کارشان را به انجام برسانند.

آسیب به روابط شخصی

مدیریت ذره بینی فقط تاثیرش را در کسب وکارتان نشان نخواهد داد، بلکه پای این مدیریت می تواند به زندگی شخصی  کارمندان تان نیز باز شود. استرسی که شما به عنوان مدیر در طول مدیریت ذره بینی به کارمندتان وارد می کنید، زندگی و روابط شخصی او را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و پایان خوشی برایش به همراه نخواهد داشت.

کارمندی که ساعات سختی را در محل کارش می گذراند، به خانواده و دوستانش نیز این سختی را انتقال می دهد و همین مسئله در از بین رفتن روابطش بسیار تاثیرگذار است؛ تاثیری که شاید بهبود بخشیدن به آن اصلا کار آسانی نباشد. در نتیجه مدیریت ذره بینی می تواند علاوه بر کسب وکارتان جنبه های مختلفی از زندگی کاری و شخصی کارمندتان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

زیر سوال رفتن امنیت شغلی

از دیگر تاثیرات منفی که مدیریت ذره بینی می تواند روی کسب وکار و کارمندتان داشته باشد، زیرسوال رفتن امنیت شغلی است. در حالی که امروزه وجود امنیت شغلی یک موضوع داغ موردبحث در میان نیروهای کار است، کارمندانی که تحت تاثیر مدیریت ذره بینی قرار دارند و نظارت مستمر بر کارشان صورت می گیرد، اغلب با ترس از تنزل یافتن رتبه یا از دست دادن کارشان زندگی می کنند و با چنین هراسی هر روز در محل کارشان حاضر می شوند.

در محیطی که امنیت شغلی زیر سوال رفته، کارمندان سعی می کنند ساکت تر باشند و هیچ انتقادی به هیچ اتفاقی نداشته باشند و با ادامه دادن به چنین روشی، با کار کردن بیش از اندازه به جایی می رسند که دچار فرسودگی شغلی می شوند و در نهایت به دلیل مشکلات فیزیکی و ذهنی ناشی از کار زیاد و استرس توان ادامه کار از آنها سلب می شود و نتیجه ای جز ضرر به کسب وکارتان دربرنخواهد داشت.

کند شدن پیشرفت

در واقع به عنوان یک مدیر، با مدیریت ذره بینی پیشرفت کسب وکارتان را به مخاطره خواهید انداخت. باید بدانید که به تدریج کارکنان تان ابتکار عمل شان را از دست می دهند، اگر به طور مستمر بر فعالیت شان نظارت داشته، آنها را تحلیل کنید و انتظار دستورالعمل های دقیق درباره چگونگی انجام کارشان از آنها داشته باشید، به جای اینکه همراه شان باشید.

تاثیر دیگری که چنین شیوه مدیریتی بر کسب وکارتان خواهد داشت، کندتر شدن به سرانجام رسیدن پروژه های سازمان تان به طور چشمگیری خواهد بود، زیرا کارمندتان برای جلب نظر و رضایت مدیریت ذره بینی شما کارش را دوباره و دوباره انجام می دهد. برای جلوگیری از پیش آمدن چنین وضعیتی باید شیوه مدیریت ذره بینی تان را به وسیله دادن اطلاعات کافی به کارمندتان و مشارکت دادنش در پروسه تصمیم گیری کنترل و در زمان لازم این اطلاعات را نیز به روز کنید.

از بین رفتن کار گروهی

کار تیمی روحیه همکاری را بالا می برد و روشی مستحکم در محیط کار به وجود می آورد و همین مسئله روی روابط تاثیرگذار است و به دستیابی به اهداف با سرعت بیشتر کمک می کند. گرچه عکس چنین موضوعی زمانی اتفاق می افتد که کار یک کارمند به طور مداوم زیر ذره بین مدیریت قرار می گیرد و در نتیجه خلاقیتش سرکوب می شود و استعدادش نیز تحت تاثیر این موضوع به چشم نخواهد آمد.

شرکتی که تحت تاثیر مدیریت ذره بینی است هر نکته مثبتی در کارمندان را سرخورده کرده یا تیم کاری شکل می دهد که اعضایش با یکدیگر همکاری نمی کنند و شروع به کار کردن فقط و فقط با مدیرشان می کنند.

پیش آمدن چنین وضعیتی برای یک شرکت اصلا خوب نیست، زیرا حس بی ارزشی و تقدیر نشدن در آنها به وجود می آید. به علاوه، کسب وکارتان مزایای بسیار زیاد و موثر کار تیمی را که می تواند نوآوری، همکاری و راه حل های خلاقانه برای رفع مشکلات به همراه داشته باشد از دست خواهد داد.

نزول اخلاق کاری

همان طور که گفتیم کارمندانی که تحت تاثیر مدیریت ذره بینی به طور مداوم با انتقاد مواجه می شوند و این حس در آنها به وجود آمده که هیچ کاری را درست انجام نمی دهند، همکاری با یکدیگر را متوقف می کنند. اعتماد به نفس چنین کارمندانی از بین می رود زمانی که مجبور می شوند کارشان را دوباره انجام دهند و در نتیجه رضایت شغلی شان به دلیل عدم استقلال و اطمینانی که نسبت به آنها وجود دارد، به طور چشمگیری نزول پیدا می کند.

در یک تحقیق صورت گرفته از افرادی که پیش از این تحت مدیریت ذره بینی بوده اند یا در حال حاضر در چنین محیطی کار می کنند، نتیجه تعجب آوری ثبت شده است. 69درصد از این افراد درصدد تغییر شغل شان هستند و نتیجه بدتری که از این تحقیق به دست آمده این است که 85درصد از این افراد معتقد بودند که اخلاق کاری شان به صورت منفی تحت تاثیر چنین روش مدیریتی قرار گرفته است.

نتیجه چنین اثرات مخربی کاملا مشخص است؛ کارمندان باید فضا و استقلال کافی برای کار کردن، درخواست های منطقی و روش انجام کارشان داشته باشند. گفت وگوهای آزادانه باید موردتشویق قرار بگیرد و اجازه گرفتن تصمیمات مستقل به آنها داده شود. فقط زمانی که چنین اتفاقاتی به ثمر بنشیند، آنها می توانند به طور موثر کارشان را انجام دهند و در نهایت تاثیرش در کسب وکارتان به وضوح نمایان خواهد شد


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش مدیران

چطور‌ روحیه کاری ‌را بالا ببریم؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 چطور‌ روحیه کاری ‌را بالا ببریم؟   در راستای توجه به رعایت اصول بهداشت روانی در محیط کار یکی از وظایف خطیر مدیران، فراهم آوردن شرایط و امکانات لازم و کافی جهت بالا بردن روحیه شغلی...


ادامه مطلب...

چطور بازدهی کارمندان را افزایش دهیم؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 چطور بازدهی کارمندان را افزایش دهیم؟   مدیر موفق چگونه می‌تواند بازدهی کارمندان را افزایش دهد؟مدیرانی که در جهت شکوفاشدن استعدادها و توانایی‌ها و خلاقیت کارمندان می‌کوشند در...


ادامه مطلب...

راهکارهایی برای گسترش رابطه های کاری / ارتباطات، ابزاری نیرومند در دنیای کسب و کار

IMAGE

سه شنبه, 23 آذر 1395  راهکارهایی برای گسترش رابطه های کاری / ارتباطات، ابزاری نیرومند در دنیای کسب و کار برقراری ارتباطات در دنیای امروز بسیار حائز اهمیت است، حتی اگر به این اندازه هم مهم نباشد در کسب...


ادامه مطلب...

اثرات مخرب مدیریت ذره بینی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395       اثرات مخرب مدیریت ذره بینی / کسب و کارتان را با مدیریت تاثیرگذار اداره کنید. در حالی که برخی از مدیران قصد و نیت بسیار خوبی در قلب شان دارند،  اما در مدیریت کار روزانه...


ادامه مطلب...

چگونه خاطر خریداران را جمع کنیم؟

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395   چگونه خاطر خریداران را جمع کنیم؟یک مثل اسکاتلندی می گوید؛ «اگر قرار است یک شکارچی ماهر باشی، قبل از هرچیز تفنگت را پر می کنی.» آماده کردن مقدمات، نه تنها در شکار، بلکه در هر پروژه...


ادامه مطلب...

بهره وری و انگیزه دو گام اصلی برای ماراتن موفقیت

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395 بهره وری و انگیزه دو گام اصلی برای ماراتن موفقیت افزایش بهره وری نیروی انسانی از مواردی است که از دید مدیران سازمان حائز اهمیت زیادی است. اما کمتر به این موضوع پرداخته می شود که...


ادامه مطلب...

مدیران چه فرقی با رهبران دارند؟

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  مدیران چه فرقی با رهبران دارند؟دیگر وقت آن رسیده که به عنوان یک مدیر بپذیرید، همیشه این شما نیستید که درست می گویید. این رویکرد «یا کاری که می گویم را انجام می دهی یا خداحافظ» هیچ...


ادامه مطلب...

پیاز نباشید پرتغال باشید.

IMAGE

سه شنبه, 30 آذر 1395   در میان فهرست 500 شرکت برتر مجله فورچون مدیران فراوانی وجود دارند که از نظر ظاهری شکل و شمایلی شبیه مردم دیگر دارند با این فرق که نمایانگر بهترین نسل از مدیران دوران خود هستند.


ادامه مطلب...

چگونه احساسات باعث نابودی یک مدیرعامل می شود؟

IMAGE

چهارشنبه, 08 دی 1395   مدیرعامل ها عموما به سال ها زمان نیاز دارند تا بتوانند برای کار موردنظر خود آماده شوند. اکثر این مدیرعامل ها وقتی به میانه دوران مدیریتی خود نزدیک می شوند، یاد می گیرند که رهبر...


ادامه مطلب...

رهبری در سازمان / سازمان بدون رئیس اما با تعداد زیادی رهبر

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395 رهبری در سازمان / سازمان بدون رئیس اما با تعداد زیادی رهبردر سفری به آلمان و پس از یک نشست علمی با مدیری آشنا شدم، وی از من دعوت کرد تا یک روز در مجموعه شان میزبان من باشد. خیلی غریب...


ادامه مطلب...

چگونه به بهترین نحو از زبان بدن تان استفاده کنید؟

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395 چگونه به بهترین نحو از زبان بدن تان استفاده کنید؟   استفاده از زبان یکی از راه های موفقیت در کار است. زبان اعضای مختلف بدن همچون چشم یا دست ها می تواند تاثیر        مثبتی در...


ادامه مطلب...

سازمان های کوچک (از ایجاد شغل تا خلق برند)

IMAGE

چهارشنبه, 08 دی 1395 در کشورمان ایران بسیاری از کسب و کارهای بزرگ از کلمه برند فراری هستند، برند را به مانند غولی تصور می کنند که دسترسی به آن برای شان غیر ممکن است. وقتی شرکت های بزرگ این گونه فکر می کنند...


ادامه مطلب...

روش هایی برای افزایش قدرت شخصی در محل کار / مدیریت کاریزماتیک

IMAGE

سه شنبه, 23 آذر 1395 آیا برایتان مهم است که در محل کار همه شما را دوست داشته باشند و به شما احترام بگذارند؟ طبیعتا پاسخ این سوال آری است. «نفوذ مرجع» یا «قدرت شخصی» هیچ ارتباطی به پست و مقام سازمانی ندارد...


ادامه مطلب...

10 ویژگی مدیران بزرگ آینده

سه شنبه, 07 دی 1395 در دنیای پرتلاطم آینده، مدیران اگر می‌خواهند بزرگ شوند، باید از مهارت‌ها و آگاهی‌های لازم در ارتباط با نحوه مدیریت کارکنان و چگونگی رویارویی با چالش‌ها و موانع برخوردار باشند و...


ادامه مطلب...

راهکارهایی که خرده فروشان را بزرگ می کند

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395 راهکارهایی که خرده فروشان را بزرگ می کند.یکی از آرمان های بزرگ برای هر فروشگاه بزرگ و کوچک، افزایش نرخ خدمات به مشتری است. این مسئله به شکل قابل توجهی بر سود این فروشگاه ها موثر است،...


ادامه مطلب...

حقایقی در مورد تفاوت های جنسیتی کارمندان در محل کار / کارمندان مریخی و ونوسی

IMAGE

سه شنبه, 14 دی 1395   مطالعات زیادی در مورد رفتار متفاوت زنان و مردان در محل کار وجود دارد. یافته ها نشان می دهد که مردان تمایل بیشتری به ریسک و تقاضا برای ارتقا دارند، در حالی که زنان بیشتر دوست دارند...


ادامه مطلب...

به دست آوردن سهم بازار از طریق حمله به رقبا

IMAGE

شنبه, 11 دی 1395 تجربه جان لگره، مدیرعامل شرکت تی‌موبایل در سال 2011 بعد از اینکه 10 سال مدیر شرکت گلوبال کراسینگ بودم، شرکت را فروختم و شغلم را رها کردم. این اولین بار بود که در زندگی بیکار می‌شدم. در...


ادامه مطلب...

آیا راه اندازی وب سایت واقعا به فروش کمک می کند

IMAGE

سه شنبه, 23 آذر 1395  آیا راه اندازی وب سایت واقعا به فروش کمک می کند / تبلیغ کسب وکارتان را در دست بگیرید. در دنیای دیجیتالی امروز، راه اندازی وب سایت راهی فوق العاده برای ارتقای برند به شمار می رود،...


ادامه مطلب...

دلایل عدم بهبود جلسات چیست؟

IMAGE

چهارشنبه, 08 دی 1395 همه می دانیم که برگزاری جلسه گاهی اوقات فقط هدر دادن زمان ارزشمند است. در این راه پیشنهادهای زیادی به شما می شود که بعضی از آنها را عملی کرده و بعضی را پشت گوش می اندازید. اما چرا باید...


ادامه مطلب...

چگونه از 5 اشتباه مدیریت پایداری دوری کنیم؟

IMAGE

سه شنبه, 07 دی 1395   امروزه، کارکنان حساسیت بیشتری به مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی پیدا کرده‌اند و به همین دلیل است که استراتژی شرکت‌ها در حرکت به سمت پایداری باعث می‌شود میزان انگیزش آنها افزایش...


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 74 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

112.jpg