اینترنت 15 پیش‌بینی در مورد آینده اینترنت

151 پیش‌بینی در مورد آینده اینترنت

اینترنت در چند سال اخیر زندگی مردم را بکلی دگرگون ساخته، راه‌های جدیدی برای ارتباط با خانواده و دوستان ایجاد کرده و شیوه‌های مرسوم ارتباط بین سازمان‌ها و شرکت‌ها را نیز به طور کلی متحول کرده است.

اما اینترنت هنوز در ابتدای راه قرار دارد. تنها بیست و چند سال از دسترسی عمومی به شبکه مجازی اطلاعات می گذرد و به همین دلیل گزافه نیست بگوییم در آینده شاهد تغییرات بسیار گسترده تری در ساختار و شیوه بهره گیری از آن باشیم.

با این که هنوز بسیاری از کارشناسان درباره بی طرفی محتویات وب، حفظ حریم خصوصی و نیز ساختار اینترنت اختلاف نظر دارند، اما در مقابل نوعی اتفاق نظر در مورد آینده اینترنت در ده سال آینده وجود دارد.

به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تولد وب، موسسه پژوهشی پیو (Pew Research Center) با همکاری دانشگاه الون (ElonUniversity) یک نظرسنجی بسیار گسترده انجام داد و نظر بیش از 1500 نفر از کارشناسان خبره در حوزه اینترنت و دنیای دیجیتال را در مورد آینده وب جویا شد.

نتایج به دست آمده از این نظر سنجی جالب بود. بیشتر این کارشناسان بر این باورند در ده سال آینده اینترنت کارکردی همچون برق در زندگی روزمره بشر می یابد. در واقع اینترنت به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی بدل شده و حتی تصور زندگی بدون آن نیز دشوار خواهد شد.

این کارشناسان در مورد تاثیرات این تغییرات بر زندگی بشر با یکدیگر اختلاف نظر دارند. اصلی ترین نگرانی های پیش روی در گسترش استفاده از اینترنت را باید امکان گسترش بداخلاقی در حوزه مجازی، زیرپاگذاشتن اصول انسانی، اشاعه ناهنجاری ها و خشونت، نقض گسترده حریم خصوصی و نیز سرقت اطلاعات شخصی کاربران دانست. اما بهتر است سخن کوتاه کنیم و نگاهی اجمالی به 15 پیش بینی ارائه شده از سوی این کارشناسان در مورد آینده وب در ده سال آینده بیندازیم:

1 ـ به اشتراک گذاری اطلاعات روی شبکه جهانی ساده تر شده و بسیار آسان تر و سریع تر از امروز می توان این کار را به انجام رساند. بهره گیری از ایمیل، وبلاگ نویسی، شبکه های اجتماعی مختلف و نیز فضای ابری از مهم ترین شیوه های به اشتراک گذاری اطلاعات بین کاربران معمولی است.

2 ـ گسترش اینترنت سبب افزایش ارتباط موثر جهانی می شود. این امر به نوبه خود می تواند به نزدیکی هر چه بیشتر جوامع انسانی و گسترش صلح و دوستی در جهان بینجامد. افزایش درک متقابل ناشی از ارتباط موثر نه تنها می تواند جلوی بسیاری از سوء تفاهمات و دشمنی های بی منطق را بگیرد، بلکه می تواند برخی مشکلات و دشمنی های فعلی موجود را نیز حل کند.

3 ـ اینترنت اشیا (Internet of things) و هوش مصنوعی آگاهی بیشتر بشر از دنیای اطراف و تاثیر رفتارش بر دنیا را در پی دارد. «شبکه اشیا» امکان ارتباط بین دستگاه های مختلف را فراهم می سازد. برای نمونه با به اشتراک گذاری خودکار اطلاعات از وسایل خانگی نظیر یخچال می توان از محتویات آن باخبر شد یا با تنظیم سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه، بر میزان بهره وری در مصرف انرژی افزود. هوش مصنوعی نیز کاربردهای شگفت انگیزی خواهد داشت. برای نمونه خودروهای بدون راننده یا سیستم های هوشمند تشخیص پزشکی را باید از جمله این کاربردهای هوش مصنوعی دانست.

4 ـ واقعیت افزوده هر چه بیشتر در دستگاه های پوشیدنی نظیر عینک گوگلی جای می گیرد. این فناوری کاربردهای بسیار گسترده ای در زندگی روزمره خواهند داشت. بهره گیری از واقعیت افزوده در خودروها می تواند مانع تصادفات و تلفات جاده ای شود. بهره گیری از ابزارهایی نظیر عینک گوگلی یا ساعت های هوشمند می تواند نقش مهمی در پایش سلامت فرد و در نتیجه ارتقای سلامت عمومی جامعه داشته باشد.

5 ـ افزایش آگاهی اجتماعی از تحولات محلی و جهانی از دیگر تاثیرات اینترنت بر زندگی بشر خواهد بود. تحولات صورت گرفته در کشورهای عربی که در اصطلاح «بهار عربی» نامیده شده و به سقوط رژیم های وابسته و خودکامه را در این کشورها انجامیده می توان از جمله مهم ترین اثرات تبادل اطلاعات در شبکه جهانی دانست. به این ترتیب می توان پیش بینی کرد اینترنت بتواند زمینه آگاهی اقشار مختلف جامعه و در نتیجه گسترش مردمسالاری را هر چه بیشتر فراهم سازد.

6 ـ گسترش اینترنت و شبکه های اجتماعی به معنای کمرنگ ترشدن مرزهای جغرافیایی خواهد بود. در واقع اینترنت و به طور کلی روند جهانی سازی مفهوم سنتی دولت ـ ملت را با چالش های جدیدی روبه رو می سازد، زیرا افراد با علایق مشترک در سراسر دنیا به نوعی می توانند نوعی ملت مجازی را تشکیل دهند.

7 ـ در چند سال آینده به احتمال زیاد اینترنت با تغییرات ساختاری زیادی روبه رو می شود. ممکن است شبکه یکپارچه جهانی به چند شبکه مجزا ولی متصل به هم تبدیل شود. نگرانی از تسلط قدرت های جهانی و بویژه ایالات متحده بر شاهراه ها و زیرساخت های عمده اینترنت را باید اصلی ترین دلیل گسترش چند شبکه اینترنت به جای یک شبکه واحد دانست.

8 ـ اینترنت سبب شکل گیری تحولی بنیادین در آموزش و پرورش می شود. گسترش مدارس و دانشگاه های مجازی و نیز ارائه دروس به صورت آنلاین نه تنها می تواند فرصت های برابر را برای اقشار مختلف مردم به منظور ادامه تحصیل در سطوح مختلف (از ابتدایی گرفته تا دانشگاه) فراهم سازد، بلکه حتی هزینه های آموزش و پرورش را نیز به طور قابل توجهی کاهش می دهد. امکان مشارکت گسترده تر در حوزه تهیه محتوای آموزشی و بحث و گفت وگوی بیشتر در این خصوص نیز بر کیفیت سیستم های آموزشی می افزاید.

9 ـ شکل گیری قوانین و مقررات جدید به دلیل گسترش اینترنت می تواند موجب نارضایتی برخی افراد و گروه ها و حتی بروز خشونت شود.

10 ـ امکان گسترش نقض حقوق انسانی و زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی را می توان یکی از پیامدهای گسترش استفاده از اینترنت دانست. کلاهبرداری، ترویج خشونت، هرزه نگاری و همچنین تولید و پخش انواع ویروس، تروجان و بدافزار را باید از مهم ترین پیامدهای ناگوار گسترش اینترنت دانست.

11 ـ دولت ها و سازمان های بزرگ برای مقابله با این تهدیدات، قوانین و مقررات جدیدی را وضع خواهند کرد. با این که این قوانین تا حدی می تواند موفق باشد، اما همچنان راه های میانبری برای عبور از آن وجود خواهد داشت. از آن مهم تر این که برخی دولت ها ممکن است از شرایط موجود سودجویی کرده و به بهانه تامین امنیت و حریم خصوصی در زندگی کاربران دخالت کنند. جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا از میلیون ها شهروند این کشور و نیز بسیاری از کشورهای دنیا را باید نمونه آشکار این سوءاستفاده دانست.

12 ـ کاربران همچنان مساله حریم خصوصی را نادیده گرفته و دسترسی به اطلاعات و به اشتراک گذاری آن را مهم تر تلقی خواهند نمود. برای نمونه درست همان طور که امروز کاربران فیسبوک با وجود آگاهی از دسترسی سازمان های امنیتی ایالات متحده به اطلاعات آنها همچنان به حضور در این شبکه ادامه می دهند، در آینده نیز باید شاهد این تداوم این رویه بود.

13 ـ سرعت تغییرات در شبکه جهانی و شکل گیری روندهای جدید به حدی سریع است که نباید انتظار واکنش سریع به آن از سوی کارشناسان و سازمان ها را داشت.

14 ـ بسیاری از افراد از اثرات گسترده شبکه جهانی بر زندگی روزمره و شبکه های ارتباطی آگاه نیستند. به هر حال دامنه اثرات اینترنت بر این حوزه ها بسیار بیشتر خواهد بود.

15 ـ پیش بینی دقیق آینده می تواند راه حل اندیشی برای آینده و چالش های پیش رو را تسهیل کند. درواقع با شناسایی فرصت ها و تهدیدها و فراهم کردن زمینه بهره گیری درست از موارد مثبت رویارویی موثر با تهدیدات پیش رو می توان آینده را به شکل دیگری رقم زد.

 


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش مقالات

پازل سازی با تصاویر

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 پازل سازی با تصاویر عکس‌هایتان پازل بسازیدکنار هم چیدن تکه‌های پازل یکی از سرگرمی‌های متداول است. هر‌چه تکه‌های پازل بیشتر باشد، نتیجه کار زیباتر می‌شود. آیا تاکنون به ساختن یک...


ادامه مطلب...

20 راهکار برای کمک به زمین

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 20 راهکار برای کمک به زمین راهکارهایی که در این مقاله برای کمک به داشتن زمینی سبزتر آمده است، شاید برای بسیاری از شما تکراری به نظر برسد. ولی یادآوری بعضی از این نکات برای شروع فرهنگ...


ادامه مطلب...

برتری‌های تقویم هجری شمسی بر دیگر تقویم‌ها

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 برتری‌های تقویم هجری شمسی بر دیگر تقویم‌ها مبنای آغاز سال در تقویم هجری شمسی روزی است که طول روز و شب با هم برابر می‌شود. این روز را اعتدال بهاری می‌نامند. هر سال دو بار طول روز و شب...


ادامه مطلب...

میانبر زدن در رایانه

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 میانبر زدن در رایانه میانبرها همیشه راه را برای رسیدن به مقصد کوتاه می‌کنند و در رایانه‌ها نیز استفاده از میانبرها موجب می‌شود با انجام کمترین کار در سریع‌ترین زمان نیاز شما...


ادامه مطلب...

استانداردهای آموزش علوم

IMAGE

چهارشنبه, 04 تیر 1393 استانداردهای آموزش علوم دانشمندان و آموزشگران علوم هم سخن اند که علم راهی برای توضیح جهان طبیعت است. علم مجموعه ای از تجربه ها و انباشت تاریخی دانش است. از این رو، یادگیری تجربه های...


ادامه مطلب...

روش‌های جستجو در گوگل برای مبتدیان

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392   روش‌های جستجو در گوگل برای مبتدیان عصر انفجار اطلاعات است و حجم اطلاعاتی که هر روز تولید می‌شود شاید چند برابر کل اطلاعاتی باشد که بشر در تمام دوران قبل از صنعتی شدن تولید کرده...


ادامه مطلب...

خرس​ها ریاضی می​دانند

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 خرس​ها ریاضی می​دانند بررسی‌های تجربی نشان داده خرس‌هایی که در اسارت بزرگ می‌شوند، توانایی انجام یکسری شمارش‌های عددی خاص را دارند. به‌عنوان مثال زمانی که عددی برایشان خوانده...


ادامه مطلب...

انرژی بادی، پاک یا آلاینده

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 توربین بادی به ابزاری اطلاق می‌شود که برای تبدیل انرژی جنبشی باد به انرژی مکانیکی استفاده می‌شود. توربین‌های بادی در طول تاریخ در اندازه‌های بزرگ و کوچک و برای کاربردهای مختلف...


ادامه مطلب...

پاک کردن خاطرات بد از ذهن با شوک الکتریکی

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 پاک کردن خاطرات بد از ذهن با شوک الکتریکی دانشمندان هلندی شیوه جدیدی برای پاک کردن خاطرات بد از ذهن ارائه کرده اند. طی 75 سال اخیر، از شوک الکتریکی برای پاک کردن قسمت هایی از حافظه...


ادامه مطلب...

سرچشمه آمازون

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 سرچشمه آمازون تعیین سرچشمه اصلی بزرگ‌ترین رودخانه جهان در طول تاریخ به نحو شگفت‌آوری با دشواری‌های خاص خود همراه بوده است. دانشمندان حداقل از اواسط قرن 17 میلادی به بعد بر سر این که...


ادامه مطلب...

از باز شدن فایل‌های پیوست در جیمیل مطلع شوید

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 از باز شدن فایل‌های پیوست در جیمیل مطلع شوید سرویس ایمیل گوگل (جیمیل) نیاز به معرفی ندارد؛ زیرا بسیاری از کاربران از آن استفاده می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید جیمیل و مرورگر کروم...


ادامه مطلب...

اینترنت اشتراکی با مدیریت کاربران

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 اینترنت اشتراکی با مدیریت کاربران کانون اینترنت (Internet Hotspot) نقطه اتصالی از نوع بی‌سیم است که سرویس دسترسی به اینترنت را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. امروزه بسیاری از کافی شاپ ها،...


ادامه مطلب...

با زنبورهـای عسـل همچنان غریبه‌ایم

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 با زنبورهـای عسـل همچنان غریبه‌ایم زنبورهای عسل حشراتی هستند که رابطه خویشاوندی نزدیکی با مورچه‌ها و زنبورهای وحشی دارند. آنها بیشتر به واسطه نقش موثری که در گرده‌افشانی، تولید...


ادامه مطلب...

اینترنت 15 پیش‌بینی در مورد آینده اینترنت

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 15 پیش‌بینی در مورد آینده اینترنت اینترنت در چند سال اخیر زندگی مردم را بکلی دگرگون ساخته، راه‌های جدیدی برای ارتباط با خانواده و دوستان ایجاد کرده و شیوه‌های مرسوم ارتباط بین...


ادامه مطلب...

پله پله تا نتایج اول گوگل با SEO

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 پله پله تا نتایج اول گوگل با SEO هنگام جستجو در گوگل چه سایت‌هایی اول نمایش داده می‌شوند؟این‌که هنگام جستجوی کاربر، سایت شما در چه جایگاهی نمایش داده می‌شود، موضوع بسیار مهمی است...


ادامه مطلب...

حل کردن رنگ‌های یک مکعب

IMAGE

چهارشنبه, 08 دی 1395 برای خیلی از ما مرتب‌کردن یک مکعب به‌هم‌ریخته‌ی «روبیک» غیرممکن است. تازه، شاید بتوانیم به‌سختی یک‌طرف مکعب را هم‌رنگ هم کنیم، اما از پس هم‌رنگ‌کردن طرف‌های دیگرش...


ادامه مطلب...

مسواک تمام هوشمند

IMAGE

شنبه, 18 دی 1395 نمایشگاه سی‌ای‌اس (CES) هر سال به معرفی برترین گجت‌های جدید دنیا می‌پردازد. یکی از محصولاتی که قرار است در این نمایشگاه رونمایی شود، مسواک هوشمند کولیبری آرا (Kolibree Ara) است. اما مسواک...


ادامه مطلب...

5 قدم تا برجسته سازی یک برند در رسانه های بزرگ چاپی

IMAGE

شنبه, 11 دی 1395 رسانه های چاپی بسیاری وجود دارند که تعداد مخاطبان آنها ماهانه میلیون ها نفر است. این رسانه ها می توانند ارزش بسیار زیادی در بازاریابی داشته باشند. نکته جالب تر این است که بازاریابی...


ادامه مطلب...

شب یلدا و آداب و رسوم آن

IMAGE

سه شنبه, 30 آذر 1395     شب یلدا شب یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است از زمانهای گذشته تا به امروز در میان ایرانیانمرسوم بوده است.   این شب به زمان بین غروب آفتاب از...


ادامه مطلب...

آنچه در اپل خوب است ‌و در شرکت‌های دیگر فاجعه

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 شرکت اپل، سازوکار مشخصی برای خودش دارد که باعث پیشرفت و درآمدزایی است.مدير بازاريابي پيشين اين شركت، سالها بعد شركتي براي خودش تأسيس كرد و كوشيد آنچه را در اپل آموخته بود، به كار...


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 44 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

103.jpg