حل کردن رنگ‌های یک مکعب


s_240_200_16777215_00_http___images.hamshahrionline.ir_images_2016_12_position36_16-12-18-171012em8a6334.jpg

برای خیلی از ما مرتب‌کردن یک مکعب به‌هم‌ریخته‌ی «روبیک» غیرممکن است. تازه، شاید بتوانیم به‌سختی یک‌طرف مکعب را هم‌رنگ هم کنیم، اما از پس هم‌رنگ‌کردن طرف‌های دیگرش برنمی‌آییم.
اما «محمد‌رضا کریمی» می‌تواند با یک دست و در‌حالی که کسی حرکت سریع انگشتانش را درست نمی‌بیند، مکعب به‌هم‌ریخته را مرتب کند.

 

 

او که سریع‌ترین مرتب‌کننده‌ي روبیک با یک‌ دست در ایران است می‌گوید که توانایی حل‌کردن این مکعب کوچک، به او اعتماد‌به‌نفس زيادي مي‌دهد؛ مخصوصاً وقتی در جمعی حضور داردکه هیچ‌کس نمی‌تواند این کار را انجام بدهد.

در كافه‌ دوچرخه‌ي اين هفته، پاي صحبت‌هاي او مي‌نشينيم.

از چند‌سالگی روبیک را شروع کردی؟
از 14 سالگی با روبیک آشنا شدم و تا به امروز آن را ادامه دارم. آن سال‌ها در دبیرستان شهیدمطهری منطقه‌ي شش تهران در رشته‌ي ریاضی درس می‌خواندم.

آن‌روزها گاهی مكعب روبیک را سر کلاس می‌بردم، مثلاً سر کلاس تاریخ که حوصله‌ام سر می‌رفت شروع می‌کردم به حل‌کردن آن. البته معمولاً از سر و صداي آن معلم‌ها متوجه می‌شدند! مدرسه با مكعب روبیک زیاد موافق نبود و خیلی از مکعب‌های من را گرفتند.

و حالا در چه رشته‌اي تحصيل مي‌كني؟
الآن 20 ساله هستم و در رشته‌ي مهندسی صنایع درس ‌می‌خوانم.

فکر نمی‌کنم كه آن‌روزها مربي روبيك بوده باشد. پس چه‌طور این کار را یاد گرفتی؟
يادگيري را با ديدن ويديو‌هاي اينترنتي از کسانی که مکعب روبیک را درست می‌‌کردند، شروع کردم. بعد سایت‌های مربوط به این رشته را پیدا کردم و به‌صورت منظم روزی هشت ساعت تمرین می‌کردم. حدود پنج هفته طول کشید که سطح مبتدی را یاد گرفتم و بعد دو ماه، وارد دنیای حرفه‌ای روبیک شدم.

ورزش هم می‌کردی؟
بله! فوتبال، بسکتبال و تکواندو؛ اما هيچ‌كدام را ادامه ندادم. آن‌ها را به نفع روبیک کنار گذاشتم. آخر در اين ورزش‌ها احتمال آسيب‌ديدن دست زياد است. روبيك‌بازهاي حرفه‌اي جهان هم اين ورزش‌ها را انجام نمي‌دهند. بهترین ورزش برای روبیک، شناست که در آن تمام ماهیچه‌های بدن به شکل هماهنگ حرکت می‌کنند.

دوچرخه شماره ۸۵۸

«ارنو روبيك»، مخترع مجارستاني معكب روبيك

روبیک روی سرعت انجام‌دادن بقیه‌ي کار‌هايت هم اثر مي‌گذارد؟
بله. ناخودآگاه كارهايم را سريع‌تر انجام مي‌دهم؛ حتی سريع‌تر حرف مي‌زنم. در كل با سرعت کم و متوسط مشکل دارم! يادم مي‌آيد بار اولی که می‌خواستم با كامپيوتر تایپ کنم، انگشتانم را یکی‌یکی روی صفحه کلید فشار مي‌دادم؛ اما روبیک سرعت حرکت انگشت‌هايم را زیاد كرد.

بهترین زمان يادگيري روبيك از چه سني است؟
فكر كنم از هفت‌سالگی شروع بشود آموختن اين رشته را آغازکرد. اما 11 تا 23 سالگی، زمان اوج آمادگی برای یادگرفتن روبیک است. نوجوان‌های 11ساله، قدرت یادگیری بيش‌تري دارند. انگار مغز در این سن آماده‌تر است.

نوجوانی را مي‌شناسي كه بتواند روبیک را چشم‌بسته حل کند؟
بله. من نوجوان‌های 13 - 14 ساله‌اي را می‌شناسم که مي‌توانند با چشم بسته مكعب‌ روبيك را مرتب كنند. برای آن‌ها خیلی سخت نیست. آن‌ها یک مهره را به‌عنوان «بافر» انتخاب مي‌كنند و بقیه‌ي مهره‌ها را بر‌اساس آن جابه‌جا می‌کنند.


دوچرخه شماره ۸۵۸

هشت الگوریتم اصلی وجود دارد که باید به آن‌ها مسلط شد. بعد خودشان می‌توانند روش‌های مختلفي را امتحان کنند و به‌سبك خودشان برسند.

معمولاً نوجوان‌هایی که در رشته‌ي روبیک موفق هستند چه توانايي‌هاي ديگري هم دارند؟
بیش‌تر روبیک‌باز‌ها در رشته‌ي ریاضی تحصيل مي‌كنند. فكر مي‌كنم مكعب روبیک روی درک ریاضی اثر مثبت مي‌گذارد. من نوجوان‌هايي را هم مي‌شناسم كه به‌خاطر مهارت در روبيك و سرعت بالاي دست‌هايشان، در نواختن سازهايي مثل گيتار و سنتور هم موفق‌ترند.

دوچرخه شماره ۸۵۸

پس روبیک فقط برای نوجوان‌هاي رشته‌ي ریاضی مناسب است؟
نه. این‌طور نیست. اتفاقاً یک قسمت مهم از كسب مهارت در اين رشته، به‌خاطر‌سپردن روش‌های مرتب‌كردن اين مكعب است. وقتی به‌شكل حرفه‌ای بخواهید مكعب روبیک را مرتب كنيد، باید در یک ماه، 1500 الگو را حفظ کنید.

اصلاً به‌همين‌خاطر است كه مي‌گويند اين رشته، حافظه را تقويت مي‌كند. مثلاً مي‌گويند روبيك، ذهن را فعال نگه مي‌دارد و بيماري‌هايي را مثل آلزایمر (بیماری فراموشی در سن بالا) به‌تأخير می‌اندازد.

رکورد خودت چند ثانیه است؟
هشت ثانیه! البته با دو دست. با یک دست 12 ثانیه‌ای مي‌توانم مكعب روبيك را مرتب كنم. حل مکعب روبیک با یک دست را خیلی دوست دارم و اين هنر تخصصی من است. در سال2013 ميلادي در بخش مكعب 2×2 نایب‌قهرمان قاره‌ي آسیا شدم.

در مسابقه‌ها چه‌طور رکورد‌گيري مي‌كنند؟
در مسابقه‌هاي رکورد‌گیری، بايد پنج‌بار مکعب را مرتب کنیم. بهترین و بدترین نتیجه را درنظر نمي‌گيرند؛ برای این‌که شاید به‌خاطر خوش‌شانسی و بد‌شانسی آن ركوردها را به‌دست آورده باشيد. از سه رکوردی که باقی می‌ماند، میانگین می‌گیرند و ركورد شما را ثبت مي‌كنند.

امكان دارد که در تمرین‌ یا مسابقه، به شکلي به هم ریخته برخورد کنی که قبلاً هم آن را حل کرده‌‌باشي؟
نه، هیچ‌وقت پیش نمی‌آید که یک مدل به هم ريخته دوبار پیش بیاید. میلیون‌ها شکل به هم‌ریخته وجود دارد و همه‌ي شکل‌ها جدید است.

چرا بعد از مرتب‌کردن روبیک آن را روی میز می‌زنند؟
جلوی شخصی که رکورد شما را می‌گیرد، یک زمان سنج لمسی وجود دارد و وقتی روبیک را مرتب مي‌كنيد و روی میز می‌گذاريد، زمان‌سنج را متوقف مي‌كنند و رکوردتان را ثبت مي‌كنند. برای همین کسانی که روبیک سرعتی کار می‌کنند، عادت دارند که بعد از مرتب‌كردن مکعب، آن را روی میز بگذراند.

روبیک تمام حواس انسان را درگیر خودش می‌کند و باعث مي‌شود كه حافظه، ‌هر دو دست و چشم‌ها، همه با هم درگير كار شوند.

دوچرخه شماره ۸۵۸

سه در سه
مکعب روبیک، به مکعبي 3 ×3 می‌گویند که هرطرفش یک رنگ باشد. البته حدود 120 شکل حجمی دیگر هم ساخته شده که شبیه همین مکعب است؛ یعنی باید شکل‌ها یا رنگ‌هاي به‌هم‌ريخته و متفاوت را به‌گونه‌اي حركت داد تا مكعب‌هاي هم‌رنگ و هم‌شكل در كنار هم قرار گيرند. اما مکعب روبیک همین مکعب معروفي است که «ارنو روبیک» در سال 1974 ميلادي آن را ساخت.

خیلی از شکل‌های دیگر هم در درون خودشان روش‌های حل روبیک 3 ×3 را دارند و باید روبیک اصلی را بلد باشید که بتوانید آن‌ها را حل کنید. از این 120 شکل، حدود 40 شکل آن در ایران وجود دارد. بعضی از انواع مکعب‌های مشابه روبیک هم زیاد کاربردی نیستند.

مثلاً یک مکعب 17×17 ساخته شده که 9هزار قطعه در درون آن به هم وصل‌اند و حرکت می‌کنند، اما زیاد از آن استفاده نمی‌شود. اگر هم کسی بخواهد این مکعب‌ها را حل کند باز هم باید از همین مکعب 3×3 شروع کند.

مکعب‌هایی که برای تمرین يا مسابقه‌هاي رکورد‌گیری استفاده می‌شود مثل بقيه‌ي لوازم ورزشی، باید استاندارد باشند و جنسشان خوب باشد.

دوچرخه شماره ۸۵۸

تیم ملی روبیک
محمد‌رضا کریمی، غیر از بازی و شرکت در مسابقه‌ها، روش‌های مختلف مرتب‌كردن روبیک را آموزش هم مي‌دهد. او در این‌باره می‌گوید: «روبیک از خیلی سا‌ل‌ قبل در ایران وجود داشت، اما از سال 91 يا 92 بود که مردم بیش‌تر سراغ آن رفتند و از همان موقع بود که کلاس‌های آموزشی آن هم شروع شد.

من همان سال 92 بود كه برای نشان‌دادن مهارت مرتب‌كردن مكعب روبیک به برنامه‌ي نوجوان «فرش سپید» به شبکه‌ي دو سيما دعوت شدم و بعد از آن هم در برنامه‌های زیادی شرکت كردم.»

کریمی درباره‌ي ركوردهايش هم بيش‌تر توضيح مي‌دهد: «در بخش مكعب روبیک 2×2 در سال 2012 ميلادي، نفر سوم ایران شدم. در سال 2013 هم نفر اول ایران و نفر سوم آسیا شدم. سال 2014 ميلادي، نفر اول ایران، دوم آسیا و هشتم جهان شدم.»

دوچرخه شماره ۸۵۸

این مربی روبیک درباره‌ي مسابقه‌هاي جهانی مكعب روبیک می‌گوید: «فدراسیون جهانی مكعب (WCA) در ایران هم نماینده دارد. در ايران این ورزش فکری زیر‌مجموعه‌ي ورزش‌های همگانی به‌حساب مي‌آيد و متأسفانه امكانات مستقلی ندارد و خيلي‌وقت‌ها ضعیف عمل می‌کند.

اين در صورتي است كه در برخي از کشور‌ها ورزش روبیک اهمیت فراواني دارد، به‌طوري كه در تيم ملي آن كشورها، ورزشكاراني حرفه‌اي عضو هستند كه فقط در همين رشته فعاليت مي‌كنند؛ كشورهايي مثل آمريكا، هلند، استراليا، كانادا، چين، ژاپن و...»

 


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش مقالات

پازل سازی با تصاویر

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 پازل سازی با تصاویر عکس‌هایتان پازل بسازیدکنار هم چیدن تکه‌های پازل یکی از سرگرمی‌های متداول است. هر‌چه تکه‌های پازل بیشتر باشد، نتیجه کار زیباتر می‌شود. آیا تاکنون به ساختن یک...


ادامه مطلب...

20 راهکار برای کمک به زمین

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 20 راهکار برای کمک به زمین راهکارهایی که در این مقاله برای کمک به داشتن زمینی سبزتر آمده است، شاید برای بسیاری از شما تکراری به نظر برسد. ولی یادآوری بعضی از این نکات برای شروع فرهنگ...


ادامه مطلب...

برتری‌های تقویم هجری شمسی بر دیگر تقویم‌ها

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 برتری‌های تقویم هجری شمسی بر دیگر تقویم‌ها مبنای آغاز سال در تقویم هجری شمسی روزی است که طول روز و شب با هم برابر می‌شود. این روز را اعتدال بهاری می‌نامند. هر سال دو بار طول روز و شب...


ادامه مطلب...

میانبر زدن در رایانه

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 میانبر زدن در رایانه میانبرها همیشه راه را برای رسیدن به مقصد کوتاه می‌کنند و در رایانه‌ها نیز استفاده از میانبرها موجب می‌شود با انجام کمترین کار در سریع‌ترین زمان نیاز شما...


ادامه مطلب...

استانداردهای آموزش علوم

IMAGE

چهارشنبه, 04 تیر 1393 استانداردهای آموزش علوم دانشمندان و آموزشگران علوم هم سخن اند که علم راهی برای توضیح جهان طبیعت است. علم مجموعه ای از تجربه ها و انباشت تاریخی دانش است. از این رو، یادگیری تجربه های...


ادامه مطلب...

روش‌های جستجو در گوگل برای مبتدیان

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392   روش‌های جستجو در گوگل برای مبتدیان عصر انفجار اطلاعات است و حجم اطلاعاتی که هر روز تولید می‌شود شاید چند برابر کل اطلاعاتی باشد که بشر در تمام دوران قبل از صنعتی شدن تولید کرده...


ادامه مطلب...

خرس​ها ریاضی می​دانند

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 خرس​ها ریاضی می​دانند بررسی‌های تجربی نشان داده خرس‌هایی که در اسارت بزرگ می‌شوند، توانایی انجام یکسری شمارش‌های عددی خاص را دارند. به‌عنوان مثال زمانی که عددی برایشان خوانده...


ادامه مطلب...

انرژی بادی، پاک یا آلاینده

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 توربین بادی به ابزاری اطلاق می‌شود که برای تبدیل انرژی جنبشی باد به انرژی مکانیکی استفاده می‌شود. توربین‌های بادی در طول تاریخ در اندازه‌های بزرگ و کوچک و برای کاربردهای مختلف...


ادامه مطلب...

سرچشمه آمازون

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 سرچشمه آمازون تعیین سرچشمه اصلی بزرگ‌ترین رودخانه جهان در طول تاریخ به نحو شگفت‌آوری با دشواری‌های خاص خود همراه بوده است. دانشمندان حداقل از اواسط قرن 17 میلادی به بعد بر سر این که...


ادامه مطلب...

پاک کردن خاطرات بد از ذهن با شوک الکتریکی

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 پاک کردن خاطرات بد از ذهن با شوک الکتریکی دانشمندان هلندی شیوه جدیدی برای پاک کردن خاطرات بد از ذهن ارائه کرده اند. طی 75 سال اخیر، از شوک الکتریکی برای پاک کردن قسمت هایی از حافظه...


ادامه مطلب...

از باز شدن فایل‌های پیوست در جیمیل مطلع شوید

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 از باز شدن فایل‌های پیوست در جیمیل مطلع شوید سرویس ایمیل گوگل (جیمیل) نیاز به معرفی ندارد؛ زیرا بسیاری از کاربران از آن استفاده می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید جیمیل و مرورگر کروم...


ادامه مطلب...

اینترنت اشتراکی با مدیریت کاربران

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 اینترنت اشتراکی با مدیریت کاربران کانون اینترنت (Internet Hotspot) نقطه اتصالی از نوع بی‌سیم است که سرویس دسترسی به اینترنت را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. امروزه بسیاری از کافی شاپ ها،...


ادامه مطلب...

با زنبورهـای عسـل همچنان غریبه‌ایم

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 با زنبورهـای عسـل همچنان غریبه‌ایم زنبورهای عسل حشراتی هستند که رابطه خویشاوندی نزدیکی با مورچه‌ها و زنبورهای وحشی دارند. آنها بیشتر به واسطه نقش موثری که در گرده‌افشانی، تولید...


ادامه مطلب...

اینترنت 15 پیش‌بینی در مورد آینده اینترنت

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 15 پیش‌بینی در مورد آینده اینترنت اینترنت در چند سال اخیر زندگی مردم را بکلی دگرگون ساخته، راه‌های جدیدی برای ارتباط با خانواده و دوستان ایجاد کرده و شیوه‌های مرسوم ارتباط بین...


ادامه مطلب...

پله پله تا نتایج اول گوگل با SEO

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 پله پله تا نتایج اول گوگل با SEO هنگام جستجو در گوگل چه سایت‌هایی اول نمایش داده می‌شوند؟این‌که هنگام جستجوی کاربر، سایت شما در چه جایگاهی نمایش داده می‌شود، موضوع بسیار مهمی است...


ادامه مطلب...

حل کردن رنگ‌های یک مکعب

IMAGE

چهارشنبه, 08 دی 1395 برای خیلی از ما مرتب‌کردن یک مکعب به‌هم‌ریخته‌ی «روبیک» غیرممکن است. تازه، شاید بتوانیم به‌سختی یک‌طرف مکعب را هم‌رنگ هم کنیم، اما از پس هم‌رنگ‌کردن طرف‌های دیگرش...


ادامه مطلب...

مسواک تمام هوشمند

IMAGE

شنبه, 18 دی 1395 نمایشگاه سی‌ای‌اس (CES) هر سال به معرفی برترین گجت‌های جدید دنیا می‌پردازد. یکی از محصولاتی که قرار است در این نمایشگاه رونمایی شود، مسواک هوشمند کولیبری آرا (Kolibree Ara) است. اما مسواک...


ادامه مطلب...

5 قدم تا برجسته سازی یک برند در رسانه های بزرگ چاپی

IMAGE

شنبه, 11 دی 1395 رسانه های چاپی بسیاری وجود دارند که تعداد مخاطبان آنها ماهانه میلیون ها نفر است. این رسانه ها می توانند ارزش بسیار زیادی در بازاریابی داشته باشند. نکته جالب تر این است که بازاریابی...


ادامه مطلب...

شب یلدا و آداب و رسوم آن

IMAGE

سه شنبه, 30 آذر 1395     شب یلدا شب یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است از زمانهای گذشته تا به امروز در میان ایرانیانمرسوم بوده است.   این شب به زمان بین غروب آفتاب از...


ادامه مطلب...

آنچه در اپل خوب است ‌و در شرکت‌های دیگر فاجعه

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 شرکت اپل، سازوکار مشخصی برای خودش دارد که باعث پیشرفت و درآمدزایی است.مدير بازاريابي پيشين اين شركت، سالها بعد شركتي براي خودش تأسيس كرد و كوشيد آنچه را در اپل آموخته بود، به كار...


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

11.jpg