گفت و گو با یکی از فعالان عرصه رباتیک / در خاورمیانه بی رقیب هستیم...

s_240_200_16777215_00_http___forsatnet.ir_images_admin12_672-13-1b.jpg  گفت و گو با یکی از فعالان عرصه رباتیک / در خاورمیانه بی رقیب هستیم...

چند  سالی است که فعالان و دانشجویان علم روباتیک توانسته اند مقام های خوبی را در عرصه های جهانی کسب کنند و پرچم ایران را در بسیاری از مسابقات جهانی به اهتزاز درآورند، اما با این وجود در بخش پیاده سازی و تولید انبوه روبات ها، موانع زیادی پیش روی فعالان حوزه روباتیک است که یکی از این موانع عدم اعتماد به تولید داخلی و البته نگاه سنتی به نیروی کار است.

 

به همین دلیل پای صحبت ابوالفضل آقاجانلو کارشناس و فعال حوزه روباتیک نشستیم تا با وضعیت و مشکلات این بخش بیشتر آشنا شویم.

وضعیت کشور ما در طراحی و ساخت روبات چگونه  است؟

پتانسیل در این زمینه بالاست، اما متأسفانه خلل بزرگی بین دانش و صنعت وجود دارد و آن هم نبود امکانات لازم برای توسعه این بخش است. به طور مثال حدود 90درصد متریال های موجود در ایران از کشور های خارجی وارد می شوند. البته به تازگی سرمایه گذاری خوبی در شرکت های فعال دانش بنیان در حوزه روباتیک شده  است اما مشکلات اصلی مثل نبود امکانات و ناقص بودن دانشی که از خارج از کشور وارد شده، همچنان پابرجاست.

همانطور که گفته شد فعالیت های خوبی برای از بین بردن این موانع شده است، اما هنوز تدبیری برای از بین بردن خلل بین دانش و صنعت اندیشیده نشده است.

فکر می کنید برای برطرف کردن این موانع چه کار هایی باید انجام داد؟

ســرمــایــه گـذاری روی شرکـــت های دانـش بنیــان، برگزاری استارتاپ ها در این حوزه و برگزاری مسابقات و کارگاه های آموزشی مناسب می تواند کمک خوبی به توسعه این بخش کند.

در حــال حـــاضر بــه طور جسته و گریخته کلاس های آموزشی برگزار می شود اما 90 درصد آنها روبات های قدیمی را تنها به طور تئوری مونتاژ می کنند، در صورتی که در خارج از کشور روبات ها وارد چرخه زندگی مردم شده اند. به عنوان مثال شرکت آمازون برای ارسال برخی کالا های خود به مشتریان از روبات پرنده بهره می گیرد.

درباره مسابقات هم باید گفت که مراسم زیادی با این عنوان برگزار شده اما این مسابقات صنعتی نشده است و صرفا برای رقابت شکل می گیرند و به نظر من آن کیفیت لازم را ندارند.

چگــونـه مــی تــوان از مسابقات برگزارشده خروجی مناسبی دریافت کرد؟

استارتاپ ها می توانند نقش پررنگی در این زمینه ایفا کنند و نظر سرمایه گذاران را نیز جلب کنند، اما بخش دیگر موفقیت در این صنعت برمی گردد به باور داشتن خود و تحمل سختی هایی که پیش رو هستند.

در حال حاضر پرینتر های سه بعدی که در داخل کشور تولید می شوند، ماحصل زحمات بسیاری هستند که فعالان این بخش حدود پنج سال پیش متحمل شدند و به مرور زمان و با برنامه ریزی مناسب توانستند پیشرفت خوبی داشته باشند و حالا محصولات ساخت ایران قابل رقابت با نمونه های خارجی هستند. در حال حاضر در نمایشگــاه های بین المللی تـــولیــد کنندگان ایرانی پرینتر های سه بعدی حاضر هستند و توانسته اند مشتریان خارجی زیادی را نیز جذب کنند.

از سوی دیگر فعالان بخش صنعت باید دیدگاه سنتی خود را کنار بگذارند و به جای آنکه از نیروهای انسانی در مشاغل سخت صنعتی استفاده کنند به بهره گیری از روبات ها رو بیاورند.

متأسفانه هنوز در بیشتر کارخانه  های ما نیروی انسانی کار های طاقت فرسایی را انجام می دهند که بعضی از این کار ها باعث آسیب های جانی به کارگران می شود درحالی که یک بازوی روباتیک می تواند با دقت بیشتری همان وظایف را انجام دهد، بدون آنکه تلفاتی داشته باشد.

آیا روبات های استفاده شده در کارخانه های ایرانی همه ساخت داخل هستند؟

خیر، متأسفانه هنوز اعتماد به محصولات داخلی وجود ندارد و درصد بالایی از روبات های موجود وارداتی هستند، درحالی که همان روبات ها در داخل کشور تولید می شوند و کیفیت بسیار بالایی هم دارند و از نظر هزینه نیز بسیار به صرفه برای استفاده در کارخانه هاست.

البته بخشی از این مشکل برمی گردد به نقص بازاریابی شرکت های داخلی و اینکه مسئولان کارخانه ها اطلاعی از وجود نمونه های داخلی ندارند و برای خرید مستقیم به شرکت های خارجی مثل زیمنس رجوع می کنند.

عدم تبلیغات و بازاریابی مناسب در این زمینه و البته حمایت های مسئولان در این بخش می تواند کمک زیادی به فروش محصولات ایرانی کند. نقصان بازاریابی مناسب در خارج از کشور هم وجود دارد و خارجی ها نمی دانند که می توانند روبات های صنعتی باکیفیتی را از ایران خریداری کنند و تنها در گردهمایی های بین المللی مثل برگزاری نمایشگاه ها شرکت های ایرانی مجال خودنمایی دارند.

چه کشور هایی در تولید روبات ها موفق تر هستند و آیا در منطقه رقیبی برای ایران وجود دارد؟

در بازوهای صنعتی آلمان، فرانسه، ژاپن و آمریکا بسیار موفق و فعال هستند و در بخش تولید روبات های انسان نما شرکت های ژاپنی و آمریکایی بسیار خوب فعالیت می کنند، البته ایران هم در این زمینه دستاورد خوبی داشته است و ما هم در این زمینه حرف هایی برای گفتن داریم، اما متأسفانه بازار مناسبی برای استفاده از نمونه های ایرانی وجود ندارد.

البته به طور کلی ما از جامعه جهانی در بحث روباتیک کمی عقب هستیم اما می توانیم با تلاش و برنامه ریزی مناسب به سرعت این عقب افتادگی را جبران کنیم. در حال حاضر نمونه های ایرانی قابل رقابت با خارجی ها هستند اما صرفا در مسابقات و گردهمایی ها، چون محصولات ایرانی به طور کاربردی هنوز وارد صنعت و زندگی مردم نشده است.

درباره رقابت در منطقه نیز باید گفت که به تازگی امارات با سرمایه گذاری  قصد ورود به بازار را دارد اما به جرات می توان گفت که ایران در خاورمیانه بدون رقیب به کار خود ادامه می دهد و شاید آنها 10 سال دیگر به موقعیت کنونی ما نزدیک شوند.

سرمایه گذاری هایی هم که مسئولان اماراتی در کشور خود انجام می دهند برای جذب علم از کشور های غربی است و به طور کلی روباتیک در این کشور وابستگی زیادی به کشور های دیگر دارد.

در حال حاضر مسابقات بسیار خوبی در دوبی در حال برگزاری است، اما همانطور که گفته شد در بحث تولید علم، کشور ما از آنها خیلی جلوتر است. ما در پیاده سازی علم روباتیک مشکلاتی داریم که امیدواریم هرچه سریع تر از این موانع عبور کنیم.

از نظر آموزش علم روباتیک چه نواقصی در کشور وجود دارد و برای برطرف کردن آنها چه کاری باید انجام داد؟

یکی از مشکلات اصلی ما فقدان آموزش مناسب و به روز است. در حال حاضر دانشجویانی هستند که در بسیاری از مجامع بین المللی وارد شده و حتی رتبه خوبی هم گرفته اند، اما در بخش عمل و طراحی روبات مشکلات عمیقی دارند و نمی توانند ساده ترین روبات ها را طراحی کنند.

این نشان می دهد اسمبل کردن و کپی برداری جای طراحی و ایده پردازی را گرفته است و باید با این معضل مقابله کرد.

آموزشگاه هایی که در این زمینه فعال هستند دانش خوبی را منتقل نمی کنند و دانشجویان فقط یاد می گیرند اجزا را به هم متصل کنند و به خیال خود یک روبات بسازند.

متأسفانه ایده پردازی و پرورش ایده چندان جدی گرفته نمی شود؛ این موضوع یکی از خلل های بخش آموزش علم روباتیک است.

برای حل این مشکل یک سری برنامه هایی در نظر گرفته شده است که امیدواریم هرچه زودتر به ثمر بنشیند.

آیا انسان ها می توانند به روبات ها اعتماد کنند؟

در بخش روبات های انسان نما هنوز راه زیادی برای همه گیر شدن این ماشین ها وجود دارد اما اعتماد سازی به مرور زمان ایجاد می شود و من فکر می کنم مشکل چندانی در این زمینه وجود نداشته باشد.

یکی از نگرانی هایی که از فراگیر شدن روبات ها در اذهان عمومی وجود دارد، مشکل افزایش بیکاری است چون روبات ها قرار است همه کارهای انسان ها را انجام دهند. این ذهنیت چندان درست نیست چون روبات ها نیاز به نظارت، تعمیر و برنامه ریزی دارند که همه اینها باید توسط نیروی انسانی انجام شود. به همین دلیل با روی کار آمدن روبات ها شاهد تغییر در مشاغل هستیم نه حذف آنها.


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش گزیده جراید

ده راهکار ساده برای پیروزی

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392  من برنده‌ام: چون برای رسیدن به سرزمین اهدافم، اولین قدم را  برداشته‌ام؛ قدم اول، یعنی «تصمیم»! من برنده‌ام: چون می‌دانم مشکلات مانند صخره‌هایی هستند که  در مسیر رود...


ادامه مطلب...

تو می‌توانی به رؤیاهای ارزشمندت واقعیت ببخشی!

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392  آقای رؤیاپرداز در یک نانوایی کار می‌کرد. او در زمان فراغتش  اغلب در خیابان‌ها قدم می‌زد و رؤیاهایش را درسر می‌پروراند.  رؤیای او این بود که برای خودش یک نانوایی راه‌اندازی...


ادامه مطلب...

به یک ماهی تبدیل شویم

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 اگر اهل سفر هستید شاید بدتان نیاید برای یک بار  هم که شده به جای سفر از مکانی به مکان دیگر، در  زمان سفر کنید! بیایید این بار به اندازه کافی در  شجره‌نامه خود به گذشته‌ها سفر...


ادامه مطلب...

چگونه شروعی جدید و موفقیت‌آمیز داشته باشیم؟

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392 آقای هوشمند به‌تازگی مدیر بخشی ویژه در سازمانشان شده بود.  دراین بخش، پنج کارمند فعالیت می‌کردند و آقای هوشمند مدیر جدید  آنان محسوب می‌شد. چهار نفر از کارمندان به‌خوبی با...


ادامه مطلب...

روش‌هایی برای تغییر زندگی از زبان «تونی رابینز»

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392  تونی رابینز، مربی زندگی، بر روی الگوهایی مطالعه  می‌کند که می‌توانند موجب موفقیت یا شکست  افراد شوند، آن‌ها را خشنود یا غمگین سازند، به  زندگی آن‌ها معنا ببخشند و از...


ادامه مطلب...

یک کپسول انگیزه برای زندگی

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392  سرگرمی چگونه به زنده نگهداشتن بارقه زندگی کمک  می‌کند!؟ پیش از همه باید بیاموزید که در زندگی، منافع متقابل به‌وجود بیاورید و بدین ترتیب، گرمای زندگی زناشویی را حفظ...


ادامه مطلب...

سه قدم تا طلا

IMAGE

دوشنبه, 19 اسفند 1392  یکی از رایج‌ترین علل شکست، عادت به تسلیم شدن در  هنگام مواجهه با شکست موقت است که هر شخصی  ممکن است مرتکب این اشتباه شود. آر. یو. داربی که امروزه یکی از موفق‌ترین فروشندگان...


ادامه مطلب...

زنگ انشا؛ پرورش خلاقیت و آموزش قواعد

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 فکر می‌کنید فقط دانش‌آموزان ما هستند که از زنگ انشا فرار می‌کنند و آن را دوست ندارند؟ نه این طور نیست؛ تقریبا اکثر دانش‌آموزان در کشورهای مختلف، چنین حسی را نسبت به این درس دارند و...


ادامه مطلب...

حسگرها شما را شناسایی می​کنند

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 سال‌هاست در دنیا از کارت‌هایی که به نام کارت‌های شناسایی هوشمند شناخته می‌شود، به‌عنوان کارت‌های شناسایی بیومتریک استفاده می‌شود.  اخیرا نیز در کشور ما خبرهایی درباره ایجاد...


ادامه مطلب...

تبدیل آب دریا به سوخت

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 دی اکسید کربن,تبدیل کربن به سوخت,سوخت مصنوعی نیروی دریایی آمریکا موفق شد با ابداع یک فناوری جدید آب دریا را به سوخت وسایل نقلیه تبدیل کند. مرکز تحقیقات نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد:...


ادامه مطلب...

بدون آب لباس بشویید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 برای شست‌وشوی لباس از وقتی نخستین تن‌پوش‌ها بر قامت انسان خودنمایی کرد، همواره از آب به‌عنوان ماده رابط برای چرک‌زدایی یا حتی خود ماده شوینده استفاده شده است. اما زندگی در عصر...


ادامه مطلب...

ربات‌ها هر روز مستقل‌تر می‌شوند

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 فرض کنید در مسیری کوهستانی حرکت می‌کنید و در چند متری خود سنگ بزرگی می‌بینید. مسلما مسیر حرکت خود را اندکی تغییر داده و از کنار آن عبور می‌کنید، اما همین تصمیم‌گیری ساده برای...


ادامه مطلب...

پرندگان خشمگین جاسوس از کار در آمدند

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 انگار افشاگری‌های اسنودن حالا حالاها تمامی ندارد. دو روزنامه نیویورک تایمز و گاردین، اسنادی منتشر کردند که نشان می‌داد بازی‌های اینترنتی، نقشه‌ها و شبکه‌های اجتماعی معروف که...


ادامه مطلب...

زبان به این بچه ها یاد ندهید!

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد آموزش زبان دوم در حالی که کودک هنوز زبان مادری‌اش را کاملا یاد نگرفته است، اشتباه است.مطالعات نشان داده کودکانی که با بیش از یک زبان صحبت می کنند...


ادامه مطلب...

تأثیر مطلوب فعالیت‌های ورزشی بر مغز

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 فعالیت‌های ورزشی بر تقویت قدرت شناختی و کاهش اختلالات شناختی مغز تأثیر دارند. از آنجایی که تمام تصمیم‌گیری‌ها و فعالیت‌های دست و پا و تمام واکنش‌های ارادی و غیرارادی انسان ناشی...


ادامه مطلب...

تلفن همراه را از خودت دور کن

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 تلفن همراه، رایانه و سایر تکنولوژی‌های نوین ارتباطی، گرچه ظاهرا کار انسان امروزی را آسان کرده‌، اما این تکنولوژی‌ها پنهانی و تدریجی آسیب‌های جدی به بدن وارد می‌کنند که عواقب...


ادامه مطلب...

گفت و گو با یکی از فعالان عرصه رباتیک / در خاورمیانه بی رقیب هستیم...

IMAGE

سه شنبه, 30 آذر 1395   گفت و گو با یکی از فعالان عرصه رباتیک / در خاورمیانه بی رقیب هستیم... چند  سالی است که فعالان و دانشجویان علم روباتیک توانسته اند مقام های خوبی را در عرصه های جهانی کسب کنند و...


ادامه مطلب...

کمربند ۳۹هزار هکتاری سبز برای تهران

IMAGE

سه شنبه, 14 دی 1395 احداث طرح کمربند سبز تهران با کاشت ۱۱هزار هکتار دیگر به پایان می‌رسد؛ این در حالی است که مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران از توسعه کمربند سبز تهران به بیش از ۳۹هزار...


ادامه مطلب...

تکه یخی به مساحت هند آب شد

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  تکه یخی به مساحت هند آب شد. بر اساس تحقیقات دانشمندان حوزه هواشناسی، روند گرم شدن کره زمین به آب شدن یک تکه یخ به بزرگی کشور هند منجر شده است.به گزارش مهر، این در حالی است که در...


ادامه مطلب...

متقاضیان کنکور ارشد کم شدند؛ افزایش ۵۰هزار نفری داوطلبان دکتری

IMAGE

سه شنبه, 14 دی 1395     وی یادآور شد: تعداد ۷۵۹ هزار و ۸۷۲ داوطلب در سال ۹۵ برای پذیرش در سال ۹۶ ثبت نام کرده اند. در حالی که در سال گذشته تعداد ۷۶۱ هزار و ۱۱۶ داوطلب و در دو سال گذشته (ثبت نام در بهمن ۹۳...


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام صادق (سلام الله علیه) : صَلاةُ مُتَطَيِّبٍ أفضَلُ مِن سَبعينَ صَلاةً بِغَيرِ طيبٍ. نماز شخص خوشبو برتر از هفتاد نماز بدون بوى خوش است. الصلاة: ص 51 ح 148

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 36 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

41.jpg