Publication     Exam     

انجمن مبتکران و نخبگان

منحصر به فرد باشید

monhaserbefardیک کودک ابتدا در یک خانواده متولد می‌شود و پس از آن عضوی از جامعه و اجتماع می‌شود.

وقتی که شخصی در جامعه زندگی می‌کند، زندگی کردن به‌صورت هماهنگ و همراه با دیگر افراد جامعه، در نظرش مهم و با‌ ارزش تلقی می‌شود و اگر قرار باشد که زندگی مسالمت‌آمیزی داشته‌باشد، باید قوانین مشخصی باشد که در جای خود مورد‌نیاز است؛ وجود این قوانین کمک می‌کند تا نوع رفتارها و اعمالی که باعث شکل‌گیری یک زندگی صلح‌آمیز می‌شود، مشخص شود. بنابراین افراد خانواده و به‌خصوص فرزندان باید مورد تشویق و دلگرمی قرار گیرند. در این بین این سؤال مطرح می‌شود که ما چگونه می‌توانیم یاد بگیریم رفتارهایی داشته باشیم که مورد پسند و قبول دیگران واقع شود؟ موردی که الان به آن اشاره شد یکی از مهم‌ترین موارد برای زندگی کردن در اجتماع است اما مهم‌تر از آن، آموزش این قبیل از موارد به ما توسط خانواده‌هایمان و از طریق شیوه‌های سنتی است.به‌نظر شما ارزش‌های خانواده دقیقا چه چیزهایی است و چه مواردی را شامل می‌شود؟

 

ارزش‌های خانواده مواردی از‌قبیل اجتماع، اخلاق و معنویات و همچنین اعمال و رفتار است که باید به‌صورت منظم و مستمر افراد یک خانواده از میان صحبت‌ها و اعمال و رفتار یکدیگر، از وجود این ارزش‌ها اطلاع پیدا کنند و از آنها بهره‌مند شوند.در این مقاله فهرستی از ارزش‌های خانواده را ارائه می‌کنیم و هر یک از موارد ارائه‌شده را به بحث می‌گذاریم. در ادامه، اطلاعات و جزئیات بیشتری از این لیست به دست خواهید آورد.

در ارزش‌های خانواده موارد و نمونه‌هایی وجود دارند که بسیاری از آنها از فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف نشأت گرفته و کاملا هم طبیعی است. در فرهنگ‌های مختلف، اهمیت ارزش‌های خانواده نیز متفاوت است اما ریشه و اساس اغلب این ارزش‌ها حتی در سراسر دنیا یکسان است زیرا مواردی که در بنیاد و اساس‌شان وجود دارد خیلی ابتدایی و شامل مواردی است مانند اینکه چگونه فرد بهتری باشیم و بتوانیم خود را به‌راحتی با جامعه وفق دهیم. در زیر یک فهرست کلی و مهم از ارزش‌های خانواده به شما عزیزان ارائه می‌شود که اغلب ارزش‌های مهم و اساسی زندگی را بیان می‌دارد:

عشق و احترام

با محبت کردن و احترام گذاشتن به یکدیگر، بسیاری از موانع و مشکلات موجود در روابط حل می‌شود و این دو ویژگی فقط برای اعضای خانواده نیست بلکه برای سطوح وابسته به اجتماع نیز مفید و کارگر است. عشق و احترام به شما این امکان را می‌دهد که یک انسان واقعی باشید، مردم را بپذیرید و همیشه این احساس را داشته باشید که با اجتماع و افراد جامعه پیوند خورده‌اید و در این صورت است که به معنای واقعی کلمه عضوی از جامعه خواهید شد و به یاد داشته باشید که این مورد یکی از مهم‌ترین ارزش‌های خانواده است و باید حتما به فرزندان نیز آموزش داده شود.

برقراری ارتباط

ایجاد ارتباط، بسیاری از مشکلات را در هر رابطه‌ای حل خواهد کرد و شما را متوجه روابط سالمی که در اصل وجود ندارد، سوء‌تفاهم‌ها و همچنین بقیه احساسات منفی‌تان می‌کند. بهبود و توسعه توانایی برای صحبت کردن و برقراری ارتباط با دیگران، از جمله مشکلاتی است که شما با آنها مواجه‌اید. بنابراین شما می‌توانید هدف‌تان که برقراری یک رابطه بهتر است را در پیش بگیرید و بدانید که برقراری ارتباط با دیگران نیز یکی دیگر از ارزش‌های مهم خانواده است.

حساسیت، درک یکدیگر و یکدلی

تا جایی که امکان دارد و برایتان مقدور است، دیگران را درک کنید و نسبت به خواسته‌ها و نیاز‌های آنها حساس باشید و در غم و اندوه دیگران شریک و باعث دلگرمی آنها شوید زیرا انجام کارهایی ازاین قبیل باعث می‌شود که شما به یک انسان خوب و نمونه تبدیل شوید. شخصی که طبیعتا در خانواده چشم به جهان گشوده و در جامعه نیز رشد یافته است نمی‌تواند به‌عنوان یک موجود تنها در جامعه زندگی کند، زیرا لذت زندگی با افراد جامعه را چشیده و همراه با آنها زندگی خوبی داشته و نمی‌تواند بدون وجود آنها و تنهایی زندگی کند زیرا آن شخص نیز نسبت به احتیاجات و خواسته‌های دیگران حساس خواهد شد و نیازهای دیگران در نظرش مهم جلوه خواهند کرد. بنابراین وجود این ویژگی‌ها و خصایص برای زندگی در اجتماع، جزو ارزش‌های مهم به حساب می‌‌آید.

سهیم و شریک

خودخواهی و خودشیفته بودن از ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی بدی هستند که خواه‌ناخواه شما را از اینکه یک انسان خوب باشید، دور نگه‌می‌دارند. امکانات و تجهیزاتی را که در اختیار دارید حتی‌الامکان با دیگران سهیم شوید زیرا این خصیصه فقط برای اینکه انسان‌خوبی باشید، نیست بلکه به یک شخص این اجازه و امکان را می‌دهد تا به خوبی جای خود را در اجتماع و در میان مردم باز کند و این مورد نیز از ارزش‌های مهم خانواده است که باید به فرزندان نیز آموخته شود.

تحمل و بردباری

درست است که همه ما انسان هستیم و خلقت‌مان با دیگران تفاوتی ندارد اما از جنبه‌های مختلفی مانند افکار و اعمال با یکدیگر متفاوتیم و در بسیاری از موارد نیز تفاوت‌های فاحشی با هم داریم. در‌واقع هر شخصی برای خودش افکار و عقاید خاصی دارد که ممکن است از نظر ما یا دیگران قابل قبول نباشد اما در حقیقت این موارد کاملا شخصی است و ما نمی‌توانیم دخالتی در آنها داشته باشیم یا عقیده شخصی‌مان را در آنها دخیل کنیم. علاوه بر این، هر فرهنگ و تمدنی روی رفتارهای هر فردی تأثیر‌گذار است و هر فرهنگی می‌تواند یک شخص با خصایص، عادات و ارزش‌های مختلفی به‌وجود آورد. فردی که به‌عنوان عضوی از جامعه است و در اجتماع زندگی می‌کند، نیاز دارد که با استفاده از فرهنگ و تمدنی که در جامعه و کشورش وجود دارد، کیفیت اعمال و رفتارش را بالاتر ببرد؛ نه به این معنا که همه افراد با فرهنگ‌های گوناگون را تحمل کند بلکه فرهنگ آنها را بپذیرد و موارد مفید و خوب آنها را در زندگی‌‌اش به‌کار بندد. تحمل و بردباری نیز یکی از مظاهر مهم و تأثیر‌گذار روی زندگی و جامعه است و از ارزش‌های مهم خانواده به شمار می‌رود و در برقراری ارتباط با دیگران در جامعه نیز بسیار نقش کلیدی و مهمی را ایفا می‌کند.

صداقت و امانت

با خودتان و به‌خصوص با دیگران صادق و روراست باشید زیرا وجود این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که به‌عنوان یک شخص بااعتبار و بی‌نقص در خانواده و جامعه حضور داشته باشید و آثار و نتایج این خصیصه را در کار و عادت‌هایتان خواهید دید و مطمئن باشید که در زندگی و شخصیت‌تان اثر بسزایی دارد. وجود این ویژگی به‌صورت اتوماتیک و خودکار به شما این امکان را می‌دهد که در اجتماع قابل احترام و تقدیر و سپاسگزاری باشید و در این صورت است که شما در وجود‌تان احساس غرور و سربلندی خواهید کرد.

سخت کار کردن

در حقیقت هیچ جانشین و بدلی برای سخت کار کردن وجود ندارد و وقتی که ارزش‌ها کم‌کم به فرزندان فهمانده و آموزش داده شود، آنها باید بدانند که هیچ‌چیزی آسان به‌دست نمی‌آید و برای اینکه به هر چیزی در زندگی دست پیدا کرده و موفقیتی کسب کنند، باید سخت کار کنند. آموختن سریع و هر چه زودتر این خصیصه امکان بسیاری از کارها را برای شما به‌وجود می‌آورد و سبب می‌شود که سریع‌تر به خواسته‌ها و آرزوهایتان در زندگی، دست‌یابید و به فردی تبدیل شوید که به‌عنوان الگو و نمونه‌ای ممتاز، سرلوحه افراد دیگر قرار گیرید و دیگران برای انجام کارهایشان به‌دنبال شما بیایند و از شما راهنمایی بخواهند.

گذشت و بخشش

توانایی گذشت و بخشیدن دیگران، خصوصا افرادی که به‌گونه‌ای به شما صدمه یا آسیبی وارد کرده‌اند، از جمله خصوصیات و ویژگی‌هایی است که به ندرت در افراد دیده می‌شود و فقط تعداد کمی از افراد وجود دارند که می‌توانند این خصیصه را در وجود خود و دیگران توسعه و گسترش دهند اما با این حال نیز این ویژگی بسیار مهم و حائز اهمیت است. بخشش و گذشت باعث می‌شود که شما تمامی نکات منفی و احساسات بد را از وجودتان پاک کنید و اگر بیشتر به این خصیصه دقت داشته باشید، متوجه خواهید شد که این ویژگی به شما کمک می‌کند تا از شر همه دردها و غم و غصه‌ها خلاص شوید و بارسنگینی را از دوش خود بردارید.

انعطاف و سازگاری

اگر انواع مختلفی از اشخاص با یکدیگر در یک جامعه زندگی می‌کنند که قطعا همین طور است، پیوندی در بین آنها وجود دارد که گاهی اوقات درگیری و کشمکش نیز در آن دیده می‌شود. در‌این مواقع منعطف باشید، آنها را درک کنید، سمج و سرسخت نباشید و در عوض به‌صورت کاملا آزاد و داوطلبانه به آنها کمک کنید تا آن افراد بهتر خودشان را با جامعه وفق داده و سازگار کنند.
مواردی که در بالا ذکر شد، یک فهرست یا لیست مختصر و کوتاهی از ارزش‌های خانواده بود که امیدواریم به شما عزیزان کمک کند تا با دید بازتر و منطقی‌تری به آنها نگاه کنید و بیندیشید. این ویژگی‌ها و خصایص تقریبا ذاتی و غریزی هستند که هر فردی می‌تواند آنها را گسترش و توسعه دهد زیرا همه ما عضو یک خانواده هستیم. والدین و معلمان نیز می‌توانند این ارزش‌ها را گسترش و آموزش دهند و فرزندان و شاگردانشان را به‌صورت منحصر به فرد بار بیاورند.

ترجمه - مهرو الفت


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

(تازه ترین مطالب) - انجمن مبتکران و نخبگان

استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی منجر به عدم تعادل مغزی می شود .

IMAGE

  به گفته محققان ، استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی منجر به بروز عدم تعادل بین دو سیستم شناختی - رفتاری در مغز انسان می شود .  

یادآوری

IMAGE

استکان چای را برداشت. روی ایوان ایستاد. باران تازه بند آمده بود. بوی خاک هوا را پرکرده بود. چای را سر کشید. دلش می‌خواست زیر درخت‌های پرتقال دراز بکشد تا قطره‌های بارانی که لابه‌لای...

برکات ماه رجب را غنیمت بدانیم

IMAGE

      برخی از ماه ها به جهت اتفاقات و حوادث پربرکتی که در آن ها رخ داده است از ارزش و اهمیت بسیار و چه بسا فوق العاده ای برخوردار می باشند که از جمله این ماه ها می توان به ماه رجب اشاره...

نقش باور به توانایی در موفقیت در درس ریاضی

IMAGE

  نه تنها استعداد ریاضی افسانه است ، بلکه حتی چیزی به نام مغز ریاضی نیز وجود ندارد ...    

تاثیرات استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و تلویزیون بر روی چشم

  در این مطلب قصد داریم به بررسی تاثیرات استفاده طولانی مدت از تلویزیون و کامپیوتر بر روی چشم بپردازیم و برای جلوگیری از ناراحت شدن چشم در هنگام استفاده از کامپیوتر و تلویزیون، نیز روش...

تزئین سر مداد(کاردستی زیبا)

IMAGE

   کاردستی با فوم  این کاردستی های ساده و زیبا را می توانید به مناسبتهای مختلف مانند روز دانش آموز، عید نوروز، عیدهای مذهبی و حتی به عنوان  هدیه جشن تولد درست کنید و به...

نکاتی که باید در شب امتحان رعایت کرد

IMAGE

بیشتر دانش آموزان مراحل مختلف نگرانی را از قبل امتحان، در طول امتحان و پس از آن تجربه می کنند. هر جا که حرف از نمره دادن باشد، طبیعی است که نگرانی هم پدیدار شود. در صورتی که این نگرانی در حد...

باهوش‌ترین کالسکه کودک

IMAGE

  شرکت ۴moms کالسکه‌ای به نام Moxi طراحی کرده که به ۳ روش مختلف به‌صورت خودکار از مسیر خطرناک تغییر جهت داده و برای نوزادان تازه متولد شده نیز به‌حالت صاف و تخت درمی‌آید.

لطیفه 13

IMAGE

همه تازه اش را دوست دارند!        

نکته ای که از آنتونیو کونته برای اداره کسب و کار یاد گرفتم.

IMAGE

در یورو 2016 تیم ملی ایتالیا، مربی ای به نام «آنتونیو کونته» داشت، مربی ای که به خاطر نتایج خوبی که در تیم یوونتوس و لیگ فوتبال ایتالیا به دست آورد، به عنوان سرمربی تیم ملی ایتالیا انتخاب...

چیزهای کوچکی که زندگی تان را تغییر می دهد .

IMAGE

  شاید هنگامی که بخواهید دست به تغییری در زندگی تان بزنید، احساس کنید فشار زیادی روی شماست. خواه این تغییر، کاهش وزن شما باشد یا ورود به شغلی جدید یا سرمایه گذاری تجاری پر خطر ، همه اینها...

آنچه در اپل خوب است ‌و در شرکت‌های دیگر فاجعه

IMAGE

شرکت اپل، سازوکار مشخصی برای خودش دارد که باعث پیشرفت و درآمدزایی است.مدير بازاريابي پيشين اين شركت، سالها بعد شركتي براي خودش تأسيس كرد و كوشيد آنچه را در اپل آموخته بود، به كار گيرد....

یادآوری

IMAGE

استکان چای را برداشت. روی ایوان ایستاد. باران تازه بند آمده بود. بوی خاک هوا را پرکرده بود. چای را سر کشید. دلش می‌خواست زیر درخت‌های پرتقال دراز بکشد تا قطره‌های بارانی که لابه‌لای...

نکاتی که باید در شب امتحان رعایت کرد

IMAGE

بیشتر دانش آموزان مراحل مختلف نگرانی را از قبل امتحان، در طول امتحان و پس از آن تجربه می کنند. هر جا که حرف از نمره دادن باشد، طبیعی است که نگرانی هم پدیدار شود. در صورتی که این نگرانی در حد...

یادگیری کل به جزء یا جزء به کل

IMAGE

  یادگیری قیاسی همان یادگیری کل به جزء است و یادگیری استقرایی ، به یادگیری جزء به کل گفته می شود .   

سمور آبی

IMAGE

  سمور آبی جانوری پستاندار و گوشتخوار است. که معمولاً عمده غذای آنان از جانورانی که در آب زندگی می کنند مانند: ماهی، قورباغه، خرچنگ و گاهاً از پرندگان، تخم پرندگان و جوجه پرندگان، حشرات...

نوکر بادمجان نیستم

IMAGE

 نوکر بادمجان نیستم          

آموزش طراحی قدم به قدم

IMAGE

برای دیدن تصویر در سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید                  

تاثیرات استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و تلویزیون بر روی چشم

  در این مطلب قصد داریم به بررسی تاثیرات استفاده طولانی مدت از تلویزیون و کامپیوتر بر روی چشم بپردازیم و برای جلوگیری از ناراحت شدن چشم در هنگام استفاده از کامپیوتر و تلویزیون، نیز روش...

مهارت مدیر شدن را به فرزندان خود آموزش دهید ؟

IMAGE

بسیاری از رهبران فضای کسب و کار، در نقش والدین نیز فعالیت دارند. آنها میان کار و خانواده با برگزاری بازی ها و مهمانی های خانوادگی تعادل برقرار می کنند. این گونه والدین اثر زیادی بر ذهن های...

عجایب هفت گانه

IMAGE

- اولین عکس جهان توسط ژوزف نیسفورنیپس در سال 1826 گرفته شد.  - زیردریایی آمریکایی ناتیلوس اولین زیر در یایی بود که در زیر یخ های قطب شمال حرکت کرد. - چارلزییگر آمریکایی اولین خلبانی بود که...

فناوری های تازه این سال پیش رو

IMAGE

    در سال نو، فناوری‌های تازه‌ای به دنیای ما خواهند آمد. اما فناوری‌هایی که انتظار داریم آن‌ها را در سال ۹۶ ببینیم چه‌طور هستند؟  

شکاف در یک کوه یخ بزرگ در قطب جنوب

IMAGE

شکاف در یک کوه یخ بزرگ در قطب جنوب در ماه دسامبر افزایش یافت که احتمال جدا شدن آن در آینده نزدیک را بیش‌تر کرد.به گزارش ایرنا، کوه یخ لارسون- سی حدود پنج هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و در حال...

دور دنیا در ۴۹ روز؛ رکوردی تازه با قایق بادبانی انفرادی

IMAGE

سفر به دور دنیا با قایق بادبانی انفرادی، آن هم در زمانی کمتر از پنجاه روز؛ توماس کویل، قایقران فرانسوی توانسته است رکوردی تازه در این عرصه به‌جای بگذارد و دور دنیا را در ۴۹ روز و سه ساعت و...

تکنیک هایی برای پیروزی در امتحان

IMAGE

  کم تر از یک ماه به شروع امتحانات مانده است ،  گاهی سر امتحان فراموشی غافلگیرتان می کند و پاسخ سوالات را به یاد نمی آورید، بهتر است از همین امروز علاوه بر درس خواندن درست حسابی،...

مکعب در نمایشگاه بین المللی

IMAGE

            در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب همراه مکعب در سالن ناشران  آموزشی D1 (غرفه 123 ) و سالن ناشران کودک B3 ( غرفه 119 )  باشید .      

مهارت های فردی و اجتماعی برای کودکان

IMAGE

برای دیدن تصویر در سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید                    

بازی های فکری مکعب

IMAGE

برای دیدن تصویر در سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید                

انحراف مسیر مدیریتی و راه های اجتناب از آن

IMAGE

این شرایط را تصور کنید: یک مدیر موفق هستید ، درآمد خوبی دارید، محبوبید و به چیزهایی که به دست آورده‌اید واقعا افتخار می‌کنید. بعد ناگهان همه چیز به‌هم می‌ریزد؛ ارتقایی که انتظارش را...

3 قانون طلایی تغذیه ای برای کنترل استرس

IMAGE

  اگر تغذیه را اساس زندگی‌مان بدانیم، پس عجیب نیست چیزی که می خوریم و نحوه‌ی خوردنمان و حتی زمان خوردنمان بر میزان استرسمان تأثیر بگذارد. یعنی با تغذیه می توانیم از استرسمان کم کنیم....

طرفداران کتاب هاب الکترونیکی کمتر شده اند .

IMAGE

  میزان فروش کتاب‌های الکترونیکی برای دومین سال پیاپی در بریتانیا کاهش یافت تا علاقه‌مندان به کتاب‌های سنتی و چاپی نفس راحتی بکشند.  

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 59 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

نظر سنجي

در چه مقطعي تحصيل مي كنيد؟

دبستان - 76.6%
دوره متوسطه اول - 9.5%
دوره متوسطه دوم - 5.3%
هنرستان - 1%
دانشگاه - 3.4%
فارغ التحصيل - 4.2%

كل آرا: 495
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 18 اکتبر 2017 - 00:00

تصویر تصادفی

index.jpg