Publication     Exam     

انجمن مبتکران و نخبگان

اوضاع و احوال خود را متحول سازیم

7Lesson-380-285-1برای همه ما پیش آمده که با توجه به تغییرات پیرامون خود، خواسته‌ایم ما نیز در وجود خودمان تغییر و تحول ایجاد کنیم
زیرا در عصر فناوری و ارتباطات جهانی، همه چیز به سرعت در حال تغییر است، بنابراین برای رویارویی با چالش‌های جدید، تغییر و تحول ضروری به نظر می‌رسد. برای جذب اطلاعات و کسب مهارت‌های تازه و در نتیجه بهره‌برداری بیشتر از قابلیت‌های خود، ضرورت دارد ابتدا از ذهنی باز برخوردار باشید. ذهن باز با افکار منفی و تکراری مبارزه می‌کند و همیشه جست‌وجوگر است و مستعد آموختن.

 

فردی که ذهنی باز و پویا دارد، راه‌های جدید را برای حل مشکلات پیدا می‌کند و هرگونه خرافات و افکار کهنه قدیمی را که مانع پیشرفت می‌شوند از بین می‌برد. برخورداری از ذهن باز پیش‌شرطی برای موفقیت است زیرا با استقبال از راه‌های جدید، امکان دسترسی به فرصت‌های جدید را فراهم می‌سازد.

هر یک از ما خواهان آن هستیم که خلق‌وخو و رفتار طرف مقابل خود را تغییر دهیم. برای رسیدن به این منظور هم تلاش زیادی می‌کنیم اما اغلب هیچ یک مؤثر واقع نمی‌شوند؛ پس چه باید کرد؟ ساده است! به جای اینکه طرف مقابل‌تان را تغییر دهید، خودتان را عوض کنید.
ممکن است گفتن این مطلب از انجام‌دادن آن‌ آسان‌تر باشد زیرا وقتی می‌کوشید خودتان را عوض کنید و افکار و احساسات کهنه و قدیمی را تغییر دهید، انگار نیرویی فزاینده و سهمگین از ژرفای وجودتان در مقابل این تغییر مقاومت می‌کند. البته شما هم نمی‌توانید یک شبه تغییر کنید زیرا هرچیز به تدریج تغییر می‌کند. تغییر ناگهانی، تعادل و توازن شما را برهم می‌زند و باعث بروز خشم و ناراحتی زیاد می‌شود و این درست، خلاف چیزی است که قصد دارید انجام دهید.

برای دستیابی به هر هدف باید از راه و روش خاصی پیروی کنید. این قاعده در مورد تغییر اخلاق و رفتارتان نیز صادق است. به جای اینکه از تغییرنکردن طرف مقابل رنجش به دل بگیرید و حس کنید که به بن‌بست رسید ه‌اید، اگر خود را به جای او بگذارید و همه چیز را از دریچه چشم او ببینید، متوجه می‌شوید که او هم می‌خواهد بسیاری از عادت‌های شما تغییر کند.

شما نمی‌توانید اخلاق و رفتار دیگران را به طور کامل تحت کنترل درآورید اما قادرید تمام خصوصیات اخلاقی و عادت‌های خودتان را تغییر دهید. بنابراین بهترین و آسان‌ترین راه، تغییر اخلاق و رفتار خودتان است. فراموش نکنید که شما هرگز قادر نخواهید بود همسر، فرزندان، رئیس، همکاران، خویشاوندان و دوستانتان را عوض کنید. بنابراین به جای کوشش برای عوض‌کردن اطرافیان، تنها یک نفر را تغییر دهید که آن یک نفر هم کسی نیست جز خود شما.

ضرورت تغییر

اما چگونه می توانیم تغییر کنیم و به شرایط بهتری برسیم. بسیاری از ما تصور می‌کنیم دستیابی به چیزهای ارزشمند باعث بهترشدن کیفیت زندگی ما می‌شوند. مثلا فکر می‌کنیم هرچقدر بیشتر پول دربیاوریم، بیشتر می‌توانیم از زندگی لذت ببریم. اما واقعیت آن است که موفقیت زمانی حاصل می‌شود که جز نیازهای مادی، نیازهای معنوی هم مورد توجه واقع شوند.

اما بیشتر مردم به این موضوع توجهی نمی‌کنند و بیشتر به جنبه‌های مادی توجه دارند. آنها معمولا به این موضوع فکر نمی‌کنند که کیفیت تندرستی‌شان بر کیفیت دیگر ابعاد زندگی‌شان تاثیرگذار است، مثلا اگر از ناراحتی قلبی رنج ببرند طبعا نمی‌توانند خوشحال و سرحال باشند و به سایر جنبه‌های زندگی رسیدگی کنند.

فراموش نکنید که دنیا بر پایه تعادل و توازن بنا شده است و این اصل بر تمام جنبه‌های زندگی ما حکمفرماست؛ همان‌گونه که اگر یکی از اعضای بدن شما ضعیف شود، بی‌درنگ باید جهت درمان آن کاری صورت دهید چرا که در غیر این صورت این فقدان به سایر اعضای بدنتان هم سرایت می‌کند و آنها را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، نقش ما در زندگی نیز به همین صورت است؛ در واقع عدم توجه به یک بخش، جنبه‌های دیگر را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در قلمروی کار نیز افرادی موفق‌‌ترند که توازن و تعادل را در تمام جنبه‌های زندگی رعایت می‌کنند و به جز توجه داشتن به کار، شرایط خانوادگی، روابط، عواطف و سایر امور خود را نیز مدنظر قرار می‌دهند.

اگر واقعا مایلید از خودتان راضی باشید به فرمول موفقیت توجه کنید؛ یعنی کاری را که قصد دارید انجام دهید، همین حالا انجام دهید. فهرستی از کارهای پیش‌پا افتاده را که مدت‌هاست به تأخیر انداخته‌اید تهیه کنید و یک به یک آنها را انجام دهید.

استفاده از حواس پنج‌گانه

اغلب مردم از کمبود وقت شکایت دارند چرا که زندگی‌شان پرجنب‌وجوش است و از صبح تا شب دوندگی می‌کنند. بدین‌ترتیب نمی‌توانند به طور کامل از ظرفیت نیروی خود استفاده کنند و روز بعد دوباره این سناریو تکرار می‌شود.

ما معمولا به طور کامل از حواس پنج‌گانه خود استفاده نمی‌کنیم؛ یعنی خوب نمی‌بینیم یا به طور صحیح و مؤثر گوش نمی‌کنیم. حتی در بیشتر مواقع آن‌قدر تند غذا می‌خوریم که حتی نمی‌توانیم به خوبی مزه آن را بفهمیم. در واقع غذا را به سرعت می‌بلعیم تا برای کارهای دیگر وقت کم نیاوریم. در واقع چشمان شما در ارتباطات و مناسبات روزمره‌تان هم نقش قابل توجهی دارند. هنگامی که به سخنان کسی گوش می‌کنید باید به اندازه کافی تماس چشمی‌تان را با او حفظ کنید، در غیر این صورت تصور می‌کند که علاقه‌ای به شنیدن سخنان او ندارید.

تماس چشمی مناسب حاکی از توجه و علاقه‌مندی است و سبب می‌شود که گوینده بهتر بتواند با شما تبادل افکار کند. پاک‌کردن ذهن از افکار منفی و تعابیر نادرست نیز در موفقیت بیشتر بسیار مؤثر است. جریان شفاف فکر شما تحت تاثیر آلاینده‌های مختلف مانند غم، نگرانی، ترس، خشم و سایر احساسات منفی، کیفیت خود را از دست می‌دهد و زندگی را به کامتان تلخ می‌کند. امروزه ثابت شده است که بسیاری از امراض مانند سرطان و آرتروز با خشم و استرس و اضطراب رابطه مستقیم دارد.

برای اینکه راه را برای بروز و ظهور احساسات مثبت از جمله شادمانی هموار کنید، ضرورت دارد اعمال و اندیشه‌ها و وضعیت دنیای خود را قبول کنید و در برابر هیچ یک از هیجانات منفی مقاومت نکنید. به خاطر داشته باشید پافشاری بر افکار و احساسات نامطلوب، راه را برای شادمانی و سایر نیروهای فعال شما خواهد بست.

تغییر طرز فکر

سعی کنید برای تغییردادن افکار خود قبل از هر چیز به قضاوت‌های ناآگاهانه دیگران بی‌اعتنا باشید. ما معمولا نگران آن هستیم که به گونه‌ای عمل نکنیم که دیگران قضاوت خوبی نسبت به ما نداشته باشند. اگر دائم در این فکر باشیم که خویشاوندان راجع به ما چه فکر می‌کنند، همکاران چه می‌گویند و… اینگونه طرز فکر می‌تواند نگرانی های ما را چندین برابر کند. ما اگر از انتخاب راه درست خود مطمئن باشیم، نباید توجهی به نظر دیگران داشته باشیم؛ البته این به معنای به بی‌اعتنایی و مشورت‌نکردن با دیگران نیست بلکه به این معناست که ضمن احترام به عقاید و نظر آنها، تصمیم اصلی را با توجه به خواست قلبی خودمان بگیریم.

ناامید نشوید

برای رسیدن به شرایط مطلوب باید صبر و مقاومت بیشتری داشت. ما نباید هدفمان را فراموش کنیم بلکه باید پس از دستیابی به یک هدف یا تغییر هر چند اندک، اهداف بزرگ‌تری را جست‌وجو کنیم و به پیشروی ادامه دهیم. تنها در این صورت است که می‌توانیم به تغییر و تحولی که در انتظار آن هستیم، دست یابیم.

ترجمه یکتا فراهانی


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

(تازه ترین مطالب) - انجمن مبتکران و نخبگان

استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی منجر به عدم تعادل مغزی می شود .

IMAGE

  به گفته محققان ، استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی منجر به بروز عدم تعادل بین دو سیستم شناختی - رفتاری در مغز انسان می شود .  

یادگیری کل به جزء یا جزء به کل

IMAGE

  یادگیری قیاسی همان یادگیری کل به جزء است و یادگیری استقرایی ، به یادگیری جزء به کل گفته می شود .   

دور دنیا در ۴۹ روز؛ رکوردی تازه با قایق بادبانی انفرادی

IMAGE

سفر به دور دنیا با قایق بادبانی انفرادی، آن هم در زمانی کمتر از پنجاه روز؛ توماس کویل، قایقران فرانسوی توانسته است رکوردی تازه در این عرصه به‌جای بگذارد و دور دنیا را در ۴۹ روز و سه ساعت و...

لطیفه 13

IMAGE

همه تازه اش را دوست دارند!        

تکنیک هایی برای پیروزی در امتحان

IMAGE

  کم تر از یک ماه به شروع امتحانات مانده است ،  گاهی سر امتحان فراموشی غافلگیرتان می کند و پاسخ سوالات را به یاد نمی آورید، بهتر است از همین امروز علاوه بر درس خواندن درست حسابی،...

نکاتی که باید در شب امتحان رعایت کرد

IMAGE

بیشتر دانش آموزان مراحل مختلف نگرانی را از قبل امتحان، در طول امتحان و پس از آن تجربه می کنند. هر جا که حرف از نمره دادن باشد، طبیعی است که نگرانی هم پدیدار شود. در صورتی که این نگرانی در حد...

عجایب هفت گانه

IMAGE

- اولین عکس جهان توسط ژوزف نیسفورنیپس در سال 1826 گرفته شد.  - زیردریایی آمریکایی ناتیلوس اولین زیر در یایی بود که در زیر یخ های قطب شمال حرکت کرد. - چارلزییگر آمریکایی اولین خلبانی بود که...

فناوری های تازه این سال پیش رو

IMAGE

    در سال نو، فناوری‌های تازه‌ای به دنیای ما خواهند آمد. اما فناوری‌هایی که انتظار داریم آن‌ها را در سال ۹۶ ببینیم چه‌طور هستند؟  

طرفداران کتاب هاب الکترونیکی کمتر شده اند .

IMAGE

  میزان فروش کتاب‌های الکترونیکی برای دومین سال پیاپی در بریتانیا کاهش یافت تا علاقه‌مندان به کتاب‌های سنتی و چاپی نفس راحتی بکشند.  

تاثیرات استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و تلویزیون بر روی چشم

  در این مطلب قصد داریم به بررسی تاثیرات استفاده طولانی مدت از تلویزیون و کامپیوتر بر روی چشم بپردازیم و برای جلوگیری از ناراحت شدن چشم در هنگام استفاده از کامپیوتر و تلویزیون، نیز روش...

سمور آبی

IMAGE

  سمور آبی جانوری پستاندار و گوشتخوار است. که معمولاً عمده غذای آنان از جانورانی که در آب زندگی می کنند مانند: ماهی، قورباغه، خرچنگ و گاهاً از پرندگان، تخم پرندگان و جوجه پرندگان، حشرات...

انحراف مسیر مدیریتی و راه های اجتناب از آن

IMAGE

این شرایط را تصور کنید: یک مدیر موفق هستید ، درآمد خوبی دارید، محبوبید و به چیزهایی که به دست آورده‌اید واقعا افتخار می‌کنید. بعد ناگهان همه چیز به‌هم می‌ریزد؛ ارتقایی که انتظارش را...

مهارت های فردی و اجتماعی برای کودکان

IMAGE

برای دیدن تصویر در سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید                    

تزئین سر مداد(کاردستی زیبا)

IMAGE

   کاردستی با فوم  این کاردستی های ساده و زیبا را می توانید به مناسبتهای مختلف مانند روز دانش آموز، عید نوروز، عیدهای مذهبی و حتی به عنوان  هدیه جشن تولد درست کنید و به...

برکات ماه رجب را غنیمت بدانیم

IMAGE

      برخی از ماه ها به جهت اتفاقات و حوادث پربرکتی که در آن ها رخ داده است از ارزش و اهمیت بسیار و چه بسا فوق العاده ای برخوردار می باشند که از جمله این ماه ها می توان به ماه رجب اشاره...

3 قانون طلایی تغذیه ای برای کنترل استرس

IMAGE

  اگر تغذیه را اساس زندگی‌مان بدانیم، پس عجیب نیست چیزی که می خوریم و نحوه‌ی خوردنمان و حتی زمان خوردنمان بر میزان استرسمان تأثیر بگذارد. یعنی با تغذیه می توانیم از استرسمان کم کنیم....

نوکر بادمجان نیستم

IMAGE

 نوکر بادمجان نیستم          

باهوش‌ترین کالسکه کودک

IMAGE

  شرکت ۴moms کالسکه‌ای به نام Moxi طراحی کرده که به ۳ روش مختلف به‌صورت خودکار از مسیر خطرناک تغییر جهت داده و برای نوزادان تازه متولد شده نیز به‌حالت صاف و تخت درمی‌آید.

شکاف در یک کوه یخ بزرگ در قطب جنوب

IMAGE

شکاف در یک کوه یخ بزرگ در قطب جنوب در ماه دسامبر افزایش یافت که احتمال جدا شدن آن در آینده نزدیک را بیش‌تر کرد.به گزارش ایرنا، کوه یخ لارسون- سی حدود پنج هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و در حال...

بازی های فکری مکعب

IMAGE

برای دیدن تصویر در سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید                  

آموزش طراحی قدم به قدم

IMAGE

برای دیدن تصویر در سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید                  

نکته ای که از آنتونیو کونته برای اداره کسب و کار یاد گرفتم.

IMAGE

در یورو 2016 تیم ملی ایتالیا، مربی ای به نام «آنتونیو کونته» داشت، مربی ای که به خاطر نتایج خوبی که در تیم یوونتوس و لیگ فوتبال ایتالیا به دست آورد، به عنوان سرمربی تیم ملی ایتالیا انتخاب...

چیزهای کوچکی که زندگی تان را تغییر می دهد .

IMAGE

  شاید هنگامی که بخواهید دست به تغییری در زندگی تان بزنید، احساس کنید فشار زیادی روی شماست. خواه این تغییر، کاهش وزن شما باشد یا ورود به شغلی جدید یا سرمایه گذاری تجاری پر خطر ، همه اینها...

تاثیرات استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و تلویزیون بر روی چشم

  در این مطلب قصد داریم به بررسی تاثیرات استفاده طولانی مدت از تلویزیون و کامپیوتر بر روی چشم بپردازیم و برای جلوگیری از ناراحت شدن چشم در هنگام استفاده از کامپیوتر و تلویزیون، نیز روش...

نکاتی که باید در شب امتحان رعایت کرد

IMAGE

بیشتر دانش آموزان مراحل مختلف نگرانی را از قبل امتحان، در طول امتحان و پس از آن تجربه می کنند. هر جا که حرف از نمره دادن باشد، طبیعی است که نگرانی هم پدیدار شود. در صورتی که این نگرانی در حد...

یادآوری

IMAGE

استکان چای را برداشت. روی ایوان ایستاد. باران تازه بند آمده بود. بوی خاک هوا را پرکرده بود. چای را سر کشید. دلش می‌خواست زیر درخت‌های پرتقال دراز بکشد تا قطره‌های بارانی که لابه‌لای...

مهارت مدیر شدن را به فرزندان خود آموزش دهید ؟

IMAGE

بسیاری از رهبران فضای کسب و کار، در نقش والدین نیز فعالیت دارند. آنها میان کار و خانواده با برگزاری بازی ها و مهمانی های خانوادگی تعادل برقرار می کنند. این گونه والدین اثر زیادی بر ذهن های...

نقش باور به توانایی در موفقیت در درس ریاضی

IMAGE

  نه تنها استعداد ریاضی افسانه است ، بلکه حتی چیزی به نام مغز ریاضی نیز وجود ندارد ...    

آنچه در اپل خوب است ‌و در شرکت‌های دیگر فاجعه

IMAGE

شرکت اپل، سازوکار مشخصی برای خودش دارد که باعث پیشرفت و درآمدزایی است.مدير بازاريابي پيشين اين شركت، سالها بعد شركتي براي خودش تأسيس كرد و كوشيد آنچه را در اپل آموخته بود، به كار گيرد....

یادآوری

IMAGE

استکان چای را برداشت. روی ایوان ایستاد. باران تازه بند آمده بود. بوی خاک هوا را پرکرده بود. چای را سر کشید. دلش می‌خواست زیر درخت‌های پرتقال دراز بکشد تا قطره‌های بارانی که لابه‌لای...

مکعب در نمایشگاه بین المللی

IMAGE

            در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب همراه مکعب در سالن ناشران  آموزشی D1 (غرفه 123 ) و سالن ناشران کودک B3 ( غرفه 119 )  باشید .      

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام علی علیه السلام: مَنْ غاظَكَ بِقُبْحِ السَّفَهِ عَلَيْكَ، فَغِظْهُ بِحُسْنِ الْحِلْمِ عَنْهُ هر كس با زشتىِ سبكسرى تو را خشمگين كرد تو با زيبايى بردبارى او را به خشم آور غررالحكم / حدیث 8620

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 41 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

نظر سنجي

در چه مقطعي تحصيل مي كنيد؟

دبستان - 76.6%
دوره متوسطه اول - 9.5%
دوره متوسطه دوم - 5.3%
هنرستان - 1%
دانشگاه - 3.4%
فارغ التحصيل - 4.2%

كل آرا: 495
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 18 اکتبر 2017 - 00:00

تصویر تصادفی

9.jpg