Publication     Exam     

انجمن مبتکران و نخبگان

شما می‌توانید! تنها اگر بخواهید

shoma-mitavanid-agar-bekhahidبرای همه ما پیش آمده که گاهی از اوضاع و شرایط بیرونی خود بسیار ناراحت هستیم و تحمل‌مان خیلی کم می‌شود.
در واقع وقتی خودمان را ناراحت کرده یا برخلاف میل و خواسته خود عمل می‌کنیم، خواسته‌های صحیح و سالم خود را به بایدها و نبایدهای غیرمنطقی و ناسالم تبدیل می‌کنیم، بنابراین بهتر است بدانیم که چگونه می‌توانیم این باورهای غلط را تشخیص دهیم و در جهت از بین بردن آنها گام برداریم. به عنوان یک اصل ساده و آسان برای پی‌بردن به این باورهای نامعقول، می‌توانیم تمام باورهای خشک و متعصبانه خود را در 3‌عنوان اصلی زیر قرار دهیم. در اینجا به این 3باور اصلی که وقتی احساس ناراحتی می‌کنیم باید به دنبال آنها بگردیم، اشاره می‌کنیم:

 

- احساس افسردگی شدید، ترس، نگرانی و خودکم‌بینی؛ «من حتما باید همه کارها را درست انجام دهم و دیگران هم باید مرا تایید کنند، در غیر این صورت دوست داشتنی نیستم و ارزشی ندارم!»

- احساس عصبانیت شدید و دائمی، خشم، بی‌قراری و رنج؛ «همه آدم‌ها- به‌ویژه آنهایی که برای من مهم هستند- باید رفتار خوب و منصفانه‌ای با من داشته باشند، در غیر این صورت آدم‌های بدی هستند که ناراحتی‌شان برای من اهمیتی ندارد!»

- احساس بدبختی و کم‌تحملی در برابر شکست؛ «شرایط و موقعیت‌های زندگی من باید آسان، خوشایند و دلپذیر باشند، در غیر این صورت دنیا جایی غیرقابل تحمل است که من هیچ‌گاه نمی‌توانم در آن احساس خوبی داشته باشم!»

اگر شما هم هر یک از این احساسات مزاحم و ناخوشایند را دارید و رفتار و اعمال‌تان برخلاف علایق‌تان هست، باید حتما به دنبال این بایدهای اساسی در خودتان باشید.

این را بپذیرید که ممکن است بعضی از این موارد در شما وجود داشته باشند بنابراین مستعد هستید که این خواسته‌ها را به راحتی به بدبختی‌های زندگی خود پیوند دهید.

با خود بیندیشید چرا این‌قدر به بایدهایی که خودتان ایجاد می‌کنید اهمیت می‌دهید زیرا طبیعتا شما هم مثل دیگران خواسته‌های بزرگی دارید و جاه‌طلب هستید. شما یک‌بار متولد می‌شوید و میل زیادی به شادبودن و زنده‌ماندن دارید اما خیلی راحت برای خود گرفتاری به وجود می‌آورید. بعضی وقت‌ها با تغییر باورهایی مثل «من واقعا می‌خواهم موفق شوم» به «من باید موفق شوم» یا «واقعا امیدوارم که دوستم داشته باشی» به «تو باید مرا دوست داشته باشی» یا تبدیل این خواسته که «آرزو می‌کنم شرایط راحتی در زندگی داشته باشم» به «من باید زندگی راحتی داشته باشم» برای خود گرفتاری‌های زیادی به وجود می‌آورید.

آیا شما همیشه آرزوهای بزرگ خود را به حکم‌های بلندپروازانه تبدیل می‌کنید؟ آیا اگر آرزوهای معقول‌تان برآورده نشوند، می‌توانید بدون اینکه زیاد ناراحت شوید، باز هم به مبارزه ادامه دهید؟ اما اگر میل و اشتیاق زیادی برای قهرمان‌شدن دارید یا دلتان می‌خواهد همیشه برنده باشید، نباید زیاد به برنده‌شدن وابسته باشید. در واقع آرزوهای بزرگ شما، هم ذاتی و هم اکتسابی هستند. شما به طور طبیعی آرزوها و تمایلات شدیدتان را به خواسته‌ها و نیازهای مطلق و بلندپروازانه تبدیل می‌کنید. برای اینکه این کار را نکنید لازم است وقت و انرژی زیادی صرف کنید.

اما بهتر است با خودتان رورواست باشید! همه ما هنوز با خواسته‌ها و آرزوهای دوران کودکی‌مان زندگی می‌کنیم. اگر دقت کنیم می‌بینیم این آرزوها در بسیاری مواقع باعث ناراحتی ما می‌شوند؛ چون بایدها و نبایدهایمان با واقعیت‌های اجتماعی تناقض دارند. ما نمی‌توانیم در تمام مراحل موفق شویم چون معمولا اشتباهاتی مرتکب می‌شویم.
اگر انتظار دارید دیگران دائم شما را راضی و خشنود کنند، دوست‌تان داشته باشند و به درخواست‌هایتان پاسخ دهند، آنها همیشه این کار را نخواهند کرد، بنابراین اینگونه تفکرات و توقعات را فراموش کنید.

آیا شما می‌خواهید همه کارها را درست انجام دهید؟ دوست دارید دیگران با شما مهربان باشند و شرایط زندگی مناسبی داشته باشید؟ خب، ادامه دهید و همچنان بخواهید که اینگونه باشید! اما مراقب باشید خواسته‌هایی که خودتان به خودتان تحمیل می‌کنید، ممکن است به نارضایتی، ناامیدی و ترس منتهی شوند.

اما برای کاهش این بایدها و نبایدها و خود تخریبی ناشی از آن، چه باید بکنیم. هرگاه احساس بدی داشتید می‌توانید به دنبال بایدهایتان بگردید، آنها را پیدا کرده و راه دیگر و مؤثرتری را انتخاب کنید.

اگر واقعا نتوانیم شکست در مسائل عاطفی، کار یا رفتارهای ناعادلانه را تحمل کنیم، مسلما هیچ وقت شاد نخواهیم بود و نمی‌توانیم از هیچ چیز به خوبی لذت ببریم. مهم نیست چه شرایطی داریم؛ حتی با وجود فقر یا بیماری‌های مهلک، اگر بخواهیم و سعی کنیم باز هم قادر هستیم سرگرمی و کارهای لذت‌بخشی پیدا کنیم، بنابراین می‌توانیم هر چیزی را که واقعا دوست نداریم تحمل کرده و با آن کنار بیاییم.

ایجاد تغییر در خود

این جمله را فراموش نکنید که همه ما خودمان مسبب ناراحتی‌ها و شادی‌هایمان هستیم و این از تفکرمان ناشی می‌شود، بنابراین باید ببینیم چگونه می‌توانیم با متفاوت فکرکردن در زندگی‌مان تغییر ایجاد کنیم. با این کار می‌توانیم احساسات مخرب خود را به‌خوبی بشناسیم. فرض کنید که خواسته‌های سالمی دارید اما باورها و بایدها و نبایدهایتان ناسالم است. مثلا هنگامی که در کاری موفق نمی‌شوید، فورا با خود می‌گویید: «تقاضای من به هیچ وجه نباید رد می‌شد!

من به دنبال یافتن کار خوبی بودم اما آن را از دست دادم!» بنابراین نتیجه می‌گیرید که آدم بی‌لیاقتی هستید و دیگر نباید در این راه تلاش کنید. اما شما می‌توانید این باورهای نامعقول‌تان را به گونه‌ای واقع‌بینانه، منطقی یا عملی زیرسؤال ببرید. مثلا از لحاظ منطقی هیچ دلیلی وجود ندارد که اگر شما یک‌بار شکست خوردید، دفعات بعد هم با شکست مواجه شوید و نتیجه بگیرید که آدم ضعیفی هستید!در واقع وقتی دائم احساسات و باورهای نامعقول خودتان را زیرسؤال ببرید، می‌توانید آنها را به باورهای واقع‌بینانه‌تر و معقول‌تری تبدیل کنید. مثلا: «من دوست نداشتم کارم را از دست بدهم ولی به هر حال می‌توانم شغل دیگری پیدا کنم.

وقتی اگر هم نتوانم باز هم می‌توانم از زندگی‌ام لذت ببرم.»اگر بعد از هر واقعه ناخوشایندی که اتفاق می‌افتد، احساس بدی دارید و خودتان را مقصر می‌دانید، می‌توانید باورهایتان را زیرسؤال ببرید و آنها را تغییر دهید. برای تغییر باورهایتان باید خودتان اراده کنید و واقعا بخواهید که آنها را تغییر دهید.

نیروی اراده، پیچیده‌تر و متفاوت‌تر از خواسته‌ها و تصمیمات زودگذر شماست. وقتی اراده می‌کنید کاری را به ثمر برسانید؛ یعنی توان تصمیم‌گیری و به دنبال آن به‌عمل درآوردن آن را هم دارید که این فرایند معمولا مراحلی دارد:

- نخست تصمیم می‌گیرید کار جدیدی انجام دهید؛ مثلا کمتر خودتان را ناراحت کنید و تحملتان در رویارویی با مسائل مختلف را بیشتر کنید.

- شما مصمم هستید تصمیمی را که گرفته‌اید عملی سازید، بنابراین آنچه را که فکر می‌کنید برای این کار ضروری است انجام می‌دهید؛ «مهم نیست که چقدر سخت باشد یا چقدر زمان ببرد،‌ من قصد دارم کاری کنم که کمتر ناراحت شوم و قوی‌تر باشم!»

- برای رسیدن به خواسته‌هایتان و اینکه چه کارهایی باید بکنید و چه کارهایی نه، به اطلاعاتی نیاز دارید؛ «می‌خواهم کمتر خودم را ناراحت کنم و بعضی احساسات و رفتارهایم را تغییر دهم و دیگر به خاطر مشکلات، و ناملایمات شکوه نکنم، با آنها مبارزه کنم.»

- در حقیقت شروع می‌کنید به کار کردن روی اراده خود و کسب اطلاعات درباره آن؛ «به جای اینکه به خودم بگویم ناکامی‌ها و نارضایتی‌ها نباید در زندگی من اتفاق بیفتند، خودم را متقاعد می‌کنم که این شرایط باید به وجود آیند تا من با آنها روبه‌رو شوم، برآنها غلبه کنم و بتوانم تغییرشان دهم. اگر هم موفق به تغییر نشوم آنها را بپذیرم. من توان انجام این کارها را دارم و می‌خواهم خود را وادار به انجام آنها کنم. من نهایت تلاشم را می‌کنم تا شرایط را تغییر دهم.»

- در این مرحله دائم تصمیم به تغییر می‌گیرید. اراده می‌کنید کاری را انجام دهید و بعد آگاهی لازم را به دست می‌آورید و برای تغییر از آنها استفاده می‌کنید.

- اگر زمانی به هردلیل به گذشته برگشتید یا بعد از پیشرفت‌های خود دوباره گرفتار شدید؛ یعنی در واقع پسرفت کردید و به مرحله‌ای برگشتید که حتی هیچ کار راحتی را هم دنبال نمی‌کردید، دوباره می‌توانید تصمیم بگیرید و خودتان را وادار کنید تا در مسیرهای مؤثرتری گام بردارید و مصمم و قاطع اطلاعات لازم را به دست آورید و تصمیم‌تان را عملی کنید. مهم نیست که چقدر سخت و دشوار است یا چقدر وقت می‌گیرد. وقتی اینگونه عمل می‌کنید، دیگر مهم نیست که چند وقت یک‌بار یا به چه میزان دوباره ناراحتی‌هایتان عود می‌کنند چون دوباره می‌توانید به راحتی بر آنها غلبه کنید.

- اگر دوباره ناراحتی‌ها به سراغتان آمدند فورا نتیجه‌گیری نکنید که «دوباره از اول شروع شد! چه فایده‌ای دارد که دوباره سعی کنم نیرو و توان از دست‌رفته‌ام را به دست آورم؟» بهتر است خودتان را کاملا با همان احساس ضعف و ناتوانی بپذیرید و دوباره شروع به تقویت خود بکنید، طوری که کمتر به گذشته‌ها فکر کنید و اگر در آینده چنین مشکلی پیش آمد بهتر است تلاش کنید سریعا بر آن غلبه کنید. البته مجبور نیستید ولی اگر این کار را بکنید خیلی خوب است.

نیروی اراده آنطور که میلیون‌ها نفر به اشتباه فکر می‌کنند، دقیقا همان خواسته، انتخاب و تصمیم‌گیری نیست. نیروی اراده شامل تصمیم به انجام کار و کسب دانش مربوط به چگونگی انجام آن است و عمل به آن؛ یعنی وادار کردن خود به انجامش و تداوم در عمل حتی زمانی که فکر می‌کنید به مرحله عمل درآوردن آن مشکل است. این روش بسیار مفید است؛ به ویژه هنگامی که بارها و بارها به وضع پیشین برمی‌گردید و عملکردتان ضعیف می‌شود.

با دانستن تمام این نکات آیا می‌توانید به چنین نیروی اراده‌ای برسید؟ واقعا می‌توانید. اگر واقعا تصمیم داشته باشید به آنچه می‌خواهید برسید می‌توانید خود را وادار و مجبور کنید تا انگیزه انتخاب یک هدف را در خودتان ایجاد کنید و مصمم باشید که اطلاعات لازم و نحوه عملکرد درست و مناسب برای رسیدن به هدفتان را به دست آورید.

سختی کار نباید برایتان مهم باشد. در تداوم انجام آن بکوشید؛ حتی اگر دوباره دچار «تضعیف اراده» شدید، این روش را بارها تکرار کنید. مطمئن باشید ارزش آن را دارد و حتما موفق خواهید شد.

ترجمه یکتا فراهانی


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

(تازه ترین مطالب) - انجمن مبتکران و نخبگان

انحراف مسیر مدیریتی و راه های اجتناب از آن

IMAGE

این شرایط را تصور کنید: یک مدیر موفق هستید ، درآمد خوبی دارید، محبوبید و به چیزهایی که به دست آورده‌اید واقعا افتخار می‌کنید. بعد ناگهان همه چیز به‌هم می‌ریزد؛ ارتقایی که انتظارش را...

طرفداران کتاب هاب الکترونیکی کمتر شده اند .

IMAGE

  میزان فروش کتاب‌های الکترونیکی برای دومین سال پیاپی در بریتانیا کاهش یافت تا علاقه‌مندان به کتاب‌های سنتی و چاپی نفس راحتی بکشند.  

بازی های فکری مکعب

IMAGE

برای دیدن تصویر در سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید                  

یادگیری کل به جزء یا جزء به کل

IMAGE

  یادگیری قیاسی همان یادگیری کل به جزء است و یادگیری استقرایی ، به یادگیری جزء به کل گفته می شود .   

استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی منجر به عدم تعادل مغزی می شود .

IMAGE

  به گفته محققان ، استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی منجر به بروز عدم تعادل بین دو سیستم شناختی - رفتاری در مغز انسان می شود .  

نکاتی که باید در شب امتحان رعایت کرد

IMAGE

بیشتر دانش آموزان مراحل مختلف نگرانی را از قبل امتحان، در طول امتحان و پس از آن تجربه می کنند. هر جا که حرف از نمره دادن باشد، طبیعی است که نگرانی هم پدیدار شود. در صورتی که این نگرانی در حد...

یادآوری

IMAGE

استکان چای را برداشت. روی ایوان ایستاد. باران تازه بند آمده بود. بوی خاک هوا را پرکرده بود. چای را سر کشید. دلش می‌خواست زیر درخت‌های پرتقال دراز بکشد تا قطره‌های بارانی که لابه‌لای...

لطیفه 13

IMAGE

همه تازه اش را دوست دارند!        

دور دنیا در ۴۹ روز؛ رکوردی تازه با قایق بادبانی انفرادی

IMAGE

سفر به دور دنیا با قایق بادبانی انفرادی، آن هم در زمانی کمتر از پنجاه روز؛ توماس کویل، قایقران فرانسوی توانسته است رکوردی تازه در این عرصه به‌جای بگذارد و دور دنیا را در ۴۹ روز و سه ساعت و...

تزئین سر مداد(کاردستی زیبا)

IMAGE

   کاردستی با فوم  این کاردستی های ساده و زیبا را می توانید به مناسبتهای مختلف مانند روز دانش آموز، عید نوروز، عیدهای مذهبی و حتی به عنوان  هدیه جشن تولد درست کنید و به...

شکاف در یک کوه یخ بزرگ در قطب جنوب

IMAGE

شکاف در یک کوه یخ بزرگ در قطب جنوب در ماه دسامبر افزایش یافت که احتمال جدا شدن آن در آینده نزدیک را بیش‌تر کرد.به گزارش ایرنا، کوه یخ لارسون- سی حدود پنج هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و در حال...

سمور آبی

IMAGE

  سمور آبی جانوری پستاندار و گوشتخوار است. که معمولاً عمده غذای آنان از جانورانی که در آب زندگی می کنند مانند: ماهی، قورباغه، خرچنگ و گاهاً از پرندگان، تخم پرندگان و جوجه پرندگان، حشرات...

آموزش طراحی قدم به قدم

IMAGE

برای دیدن تصویر در سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید                  

چیزهای کوچکی که زندگی تان را تغییر می دهد .

IMAGE

  شاید هنگامی که بخواهید دست به تغییری در زندگی تان بزنید، احساس کنید فشار زیادی روی شماست. خواه این تغییر، کاهش وزن شما باشد یا ورود به شغلی جدید یا سرمایه گذاری تجاری پر خطر ، همه اینها...

تاثیرات استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و تلویزیون بر روی چشم

  در این مطلب قصد داریم به بررسی تاثیرات استفاده طولانی مدت از تلویزیون و کامپیوتر بر روی چشم بپردازیم و برای جلوگیری از ناراحت شدن چشم در هنگام استفاده از کامپیوتر و تلویزیون، نیز روش...

مهارت های فردی و اجتماعی برای کودکان

IMAGE

برای دیدن تصویر در سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید                    

یادآوری

IMAGE

استکان چای را برداشت. روی ایوان ایستاد. باران تازه بند آمده بود. بوی خاک هوا را پرکرده بود. چای را سر کشید. دلش می‌خواست زیر درخت‌های پرتقال دراز بکشد تا قطره‌های بارانی که لابه‌لای...

عجایب هفت گانه

IMAGE

- اولین عکس جهان توسط ژوزف نیسفورنیپس در سال 1826 گرفته شد.  - زیردریایی آمریکایی ناتیلوس اولین زیر در یایی بود که در زیر یخ های قطب شمال حرکت کرد. - چارلزییگر آمریکایی اولین خلبانی بود که...

نقش باور به توانایی در موفقیت در درس ریاضی

IMAGE

  نه تنها استعداد ریاضی افسانه است ، بلکه حتی چیزی به نام مغز ریاضی نیز وجود ندارد ...    

مهارت مدیر شدن را به فرزندان خود آموزش دهید ؟

IMAGE

بسیاری از رهبران فضای کسب و کار، در نقش والدین نیز فعالیت دارند. آنها میان کار و خانواده با برگزاری بازی ها و مهمانی های خانوادگی تعادل برقرار می کنند. این گونه والدین اثر زیادی بر ذهن های...

تکنیک هایی برای پیروزی در امتحان

IMAGE

  کم تر از یک ماه به شروع امتحانات مانده است ،  گاهی سر امتحان فراموشی غافلگیرتان می کند و پاسخ سوالات را به یاد نمی آورید، بهتر است از همین امروز علاوه بر درس خواندن درست حسابی،...

نکاتی که باید در شب امتحان رعایت کرد

IMAGE

بیشتر دانش آموزان مراحل مختلف نگرانی را از قبل امتحان، در طول امتحان و پس از آن تجربه می کنند. هر جا که حرف از نمره دادن باشد، طبیعی است که نگرانی هم پدیدار شود. در صورتی که این نگرانی در حد...

برکات ماه رجب را غنیمت بدانیم

IMAGE

      برخی از ماه ها به جهت اتفاقات و حوادث پربرکتی که در آن ها رخ داده است از ارزش و اهمیت بسیار و چه بسا فوق العاده ای برخوردار می باشند که از جمله این ماه ها می توان به ماه رجب اشاره...

فناوری های تازه این سال پیش رو

IMAGE

    در سال نو، فناوری‌های تازه‌ای به دنیای ما خواهند آمد. اما فناوری‌هایی که انتظار داریم آن‌ها را در سال ۹۶ ببینیم چه‌طور هستند؟  

نکته ای که از آنتونیو کونته برای اداره کسب و کار یاد گرفتم.

IMAGE

در یورو 2016 تیم ملی ایتالیا، مربی ای به نام «آنتونیو کونته» داشت، مربی ای که به خاطر نتایج خوبی که در تیم یوونتوس و لیگ فوتبال ایتالیا به دست آورد، به عنوان سرمربی تیم ملی ایتالیا انتخاب...

3 قانون طلایی تغذیه ای برای کنترل استرس

IMAGE

  اگر تغذیه را اساس زندگی‌مان بدانیم، پس عجیب نیست چیزی که می خوریم و نحوه‌ی خوردنمان و حتی زمان خوردنمان بر میزان استرسمان تأثیر بگذارد. یعنی با تغذیه می توانیم از استرسمان کم کنیم....

آنچه در اپل خوب است ‌و در شرکت‌های دیگر فاجعه

IMAGE

شرکت اپل، سازوکار مشخصی برای خودش دارد که باعث پیشرفت و درآمدزایی است.مدير بازاريابي پيشين اين شركت، سالها بعد شركتي براي خودش تأسيس كرد و كوشيد آنچه را در اپل آموخته بود، به كار گيرد....

باهوش‌ترین کالسکه کودک

IMAGE

  شرکت ۴moms کالسکه‌ای به نام Moxi طراحی کرده که به ۳ روش مختلف به‌صورت خودکار از مسیر خطرناک تغییر جهت داده و برای نوزادان تازه متولد شده نیز به‌حالت صاف و تخت درمی‌آید.

نوکر بادمجان نیستم

IMAGE

 نوکر بادمجان نیستم          

مکعب در نمایشگاه بین المللی

IMAGE

            در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب همراه مکعب در سالن ناشران  آموزشی D1 (غرفه 123 ) و سالن ناشران کودک B3 ( غرفه 119 )  باشید .      

تاثیرات استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و تلویزیون بر روی چشم

  در این مطلب قصد داریم به بررسی تاثیرات استفاده طولانی مدت از تلویزیون و کامپیوتر بر روی چشم بپردازیم و برای جلوگیری از ناراحت شدن چشم در هنگام استفاده از کامپیوتر و تلویزیون، نیز روش...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 42 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

نظر سنجي

در چه مقطعي تحصيل مي كنيد؟

دبستان - 76.6%
دوره متوسطه اول - 9.5%
دوره متوسطه دوم - 5.3%
هنرستان - 1%
دانشگاه - 3.4%
فارغ التحصيل - 4.2%

كل آرا: 495
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 18 اکتبر 2017 - 00:00

تصویر تصادفی

6.jpg