8 خطای رفتاری والدین

khatayeraftari8 خطای رفتاری والدین

درست هنگامی که ما با چینی بزرگ روی پیشانی قاطع و محکم به فرزندانمان امر و نهی می‌کنیم که «فلان کار را باید انجام دهی» و «فلان کار را نباید» او نیز در پاسخ بسادگی می‌گوید: چشم، باشد ولی در عمل کاری را که خود دوست دارد، انجام می‌دهد.

گاهی هم گفت وگوهای جدی مان به کشمکش تبدیل شده و اوضاع را خراب تر از آنچه هست می کند. ناگهان به خود می آییم و می بینیم دسترنج آموزش های رفتاری و انضباطی ما روی او نتیجه ای عکس داشته است، خسته و درمانده می شویم و فکر می کنیم حالا چه باید کرد؟

 

لازم است بعضی وقت ها والدین و بزرگ ترها مهارت های تربیتی خود را بالا ببرند و اشتباهات مهم خود را بشناسند. این نوشتار برخی اشتباهات رفتاری و واکنشی را که از والدین سر می زند، متذکر می شود.

1- توسل به دروغ های ترسناک

فرزند شما هر روز برای رفتن به مهد کودک بازی در می آورد و دوست ندارد آنجا برود. وقتی از سوار شدن به ماشین خودداری می کند شما به در خانه بغلی اشاره می کنید و به او می گویید: آنجا یک مهد کودک است که یک مرد ترسناک و بد اخلاق آن را اداره می کند، اگر سوار نشوی تو را به آنجا می برم. انتخاب با خودت است.

ظاهرا ترفند شما بخوبی نتیجه می دهد و او بشدت می ترسد و سوار ماشین می شود. یک هفته می گذرد و مربی او به طور تصادفی از شما می پرسد آیا کنار منزل شما مهد کودکی هست؟ دختر شما مدام درباره آنجا حرف می زند.

راه بهتر: دروغ های مصلحت آمیز فریبنده شاید گاهی، آنجا که راه گریزی نیست به شما در لحظه کمک کند، ولی در دراز مدت اثرات مخربشان آشکار خواهد شد. پس بهتر است در مقابل فرزندانمان صداقت داشته باشیم. بعضی مادر ها به جای دروغ های ترسناک از داستان های دیگری استفاده می کنند که مثلا ترس کمتری را به کودک شان القا می کند که آن هم صحیح نیست. در مثال بالا شما به جای گفتن دروغی ترسناک به فرزندتان بگویید: می دانم بعضی وقت ها نمی خواهی به مهدکودک بروی، ولی من هم نمی توانم تو را به محل کار خود ببرم. در آنجا تو باید یک گوشه بنشینی و تکان نخوری و بیشتر به تو سخت می گذرد. مسلما یک مادر آگاه می تواند با توجه به روحیات و با کمی فراست و درایت، فرزندش را بخوبی متقاعد کند.

2- تهدید کردن

آیا شما به دنبال راهی مطمئن و قطعی می گردید تا کودکتان به حرف شما گوش کند؟ مسلما ترساندن یا محروم کردن راهش نیست. با گفتن جملاتی مثل فردا تو را به پارک نخواهم برد یا برای خرید تورا با خود نمی برم نه تنها تاثیری ندارد بلکه بچه ها را برای انجام اشتباهشان لجوج تر می کند.

راه بهتر: به جای آن که برای مهار کردن فرزندمان او را بترسانیم کاری کنیم که او متوجه پیامد اشتباه رفتاری خود شود، مثلا به جای این که از پارک رفتن محرومش کنیم، آن را به تعویق بیندازیم. انتظار کشیدن نتیجه کار خطای اوست که شاید بهتر او را متوجه رفتارش کند، زیرا کودکان هرگز دوست ندارند منتظر بمانند.

3- ساز مخالف زدن

بعضی پدر و مادر ها وقتی می خواهند با کودکانشان برخورد کنند برخلاف یکدیگر رفتار می کنند. مثلا هنگامی که می خواهند برای تفریح به جایی بروند، مادر به بچه ها می گوید باید درست رفتار کند وگرنه دفعه بعدی وجود ندارد. ولی پدر بسیار راحت برخورد می کند و شیطنت های بی اندازه کودک را نادیده می گیرد و این برخورد دوگانه باعث می شود آنها صدای مادر را هرگز نشنوند.

راه بهتر: با این که منظور پدر بی اثر کردن رفتار مادر در مقابل بچه ها نیست، ولی او دقیقا همین کار را می کند. به گفته کارشناسان نشان دادن اتحاد و همفکری در رفتار والدین نه تنها به اصلاح خطاهای فرزندان منجر می شود، بلکه مانع از بد جلوه دادن یکی از والدین خواهد شد. اگر پدر و مادر مجازات های متفاوتی در نظر می گیرند اشکالی ندارد به شرط آن که درباره تنبیه ها باهم به توافق برسند. آنها ضمن نشان دادن پیامدهای اشتباه رفتاری کودکشان برای انجام دادن یا انجام ندادن کاری نباید یک راه مشخص را جلوی بچه ها قرار دهند، بلکه با گذاشتن راه های مختلف به آنان حق انتخاب می دهند. این حق انتخاب، کودک را برای داشتن رفتاری مناسب راغب می کند.

4- رشوه دادن

فرزندتان خیلی بد غذاست. بنابراین هر بار که او شامش را کامل بخورد یک تکه شکلات به او می دهید. این پاداش به طرز عالی اثر می کند و باعث می شود او کامل غذایش را بخورد. اما هر بار هنگام غذا خوردن تقاضاهای دیگری را مطرح می کند. حالا هر وقت می خواهید به اوغذا بدهید او ابتدا قول شکلات و آبنبات چوبی را می گیرد و کار به جایی می رسد که برای هر لقمه از غذایش امیدوار است پاداشی بگیرد.

راه بهتر: گاهی ما پدر و مادرها فکر می کنیم باید در آستین مان هدیه ای نگه داریم، مثلا وقتی با کودکمان به سوپر مارکت می رویم، در یک مراسم مذهبی شرکت می کنیم یا به مهمانی می رویم برای آرام نگه داشتن او مرتب به او قول و وعده می دهیم. اما کارشناسان اصرار دارند زیر بنای یک رفتار خوب، انتخاب راه های بهتر است. بنابراین به جای این که بگویید اگر امروز در خانه مادر بزرگت آرام باشی برایت اسباب بازی می خرم بهتر است بگویید اگر در خانه مادربزرگ هنگام شام خوردن آرام و مودب باشی من به تو افتخار می کنم یا به او بگویید من واقعا ناراحت شدم ماشین دوستت را شکستی. با این کارت من خیلی خجالت کشیدم. این کار شاید از نظر والدین خیلی جالب نباشد، ولی حس هوشیاری بچه ها را تحریک می کند.

5- نقض قانون کردن

وقتی کودک شما کارهایی را انجام دهد که نباید، مثلا به سوئیچ ماشین مادر دست می زند یا با کتاب های درون قفسه بازی می کند و... گاهی پدر و مادر صدایشان را بالا می برند، روی دستش می زنند و با فریاد می گویند: نکن. بیشتر وقت ها این فریادها جواب می دهدو فرزندتان از ادامه کار خودداری می کند، اما چند سال بعد می بینیم معلم او در مورد رفتارش به شما شکایت می کند که اگر کسی به وسایل او دست بزند روی دستش می زند یا اگر کسی در صف جلوی او بایستد از او سیلی خواهد خورد. در واقع فرزند شما از رفتار تان این طور برداشت کرده که نباید اشتباهات دیگران را به آنها گوشزد کرد، بلکه باید روی دست آنان یا به صورتشان سیلی بزند.

راه بهتر: بچه ها نه تنها ازرفتارتان تقلید می کنند، بلکه از شما پیشی هم می گیرند. بازتاب رفتارنادرست بزرگ ترها در کودکان بسیار جدی و هشداردهنده است. والدین در این شرایط بهتر است اگرخطایی هم انجام می دهند زود آن را رفع و رجوع کنند تا فرزندانشان از این کار آنها هم الگو بگیرند.

6- از دست دادن کنترل

مراقبت از یک کودک پرجنب وجوش انرژی زیادی از پدر و مادر می گیرد، مثلا وقتی پس از یک روز سخت کاری در برابر کودک ناآرامتان کلافه می شوید، کنترل خود را از دست می دهید و سر او فریاد بلندی می زنید.

راه بهتر: وقت بازی و استراحت فقط مختص کودکان نیست. آنها در بازی هایشان در واقع مهارت های زندگی در بزرگسالی را می آموزند.

روز های پر دغدغه شغلی برای خودتان اهمیت قائل شوید، به پیاده روی بروید و نفسی تازه کنید. ده دقیقه بعد حال شما برای روبه رو شدن با فرزندتان بهتر خواهد بود. در منزل هم وقتی عصبی و کلافه شدید، در صورتی که از امنیت کودکتان اطمینان دارید به اتاق دیگری بروید و خود را آرام کنید. اگر نمی توانید او را تنها بگذارید باهم به اتاق دیگر یا بیرون بروید. این تغییر فضا به برقراری آرامش هردوی شما کمک می کند. گاهی ازهمسر یا دوستی بخواهید برای ساعتی مراقب اوضاع باشد تا شما کمی استراحت کنید. به خاطر داشته باشید بچه ها در انگشت گذاشتن روی نقاط ضعفتان خبره هستند و این شما هستید که باید هوشیار باشید و تا حدامکان از به وجود آمدن شرایط خشونت آمیز جلوگیری کنید.

7- انتظار طولانی

تصور کنید با فرزندتان در ترافیک مانده اید. وقتی او شروع به بی قراری می کند و روی صندلی اش وول می خورد به او می گویید اگر از روی صندلی اش بلند شود موقع خواب برایش کتاب نخواهید خواند. ظاهرا این ترفند اثر می کند، ولی او بازرنگی از شما بازهم قول می گیرد مسواک نزند و لباس خوابش را هم نپوشد. در آن شرایط بغرنج چاره ای جز پذیرفتن شرط هایش ندارید. اما پس از مدتی کوتاه، کودک کلافه شده بازهم به وول خوردن روی صندلی اش ادامه می دهد.

راه بهتر: بچه ها چند ساعت بعد از انجام اشتباهاتشان آنها را به خاطر نمی آورند. آنها در لحظه زندگی می کنند. پس فراموش نکنید قول دادن برای زمانی که ساعت ها از زمان حال دور است بیهوده خواهد بود. شما هم باید در لحظه عمل کنید، مثلا حواس او را پرت و او را به گونه ای مشغول کنید تازمان سریع تر بگذرد. در ارتباط با کودکان گاهی شما چاره ای جز صبر و بردباری و به کارگیری خلاقیت و نبوغ خود ندارید.

8- توضیح دادن های مفصل

گاهی به فرزندمان توضیح مفصلی می دهیم که اگر او زود بخوابد فردا برای یک روز پرهیجان در خانه مادربزرگ خواهد بود، چون او بخوبی استراحت کرده و سرحال است....

راه بهتر: توضیحات مفصل از حوصله بچه خارج است. وقتی با سفارش های مکرر می کوشیم او را سر عقل بیاوریم و مرتب دلیل می آوریم، دقیقا مثل این است که بی صدا هی حرف می زنید و او فقط حرکات لب و دهان و دست های شما را می بیند و دیگر هیچ. کوچولو ها مینیاتوری از بزرگسالان نیستند. توصیه های طولانی در حوصله آنها نمی گنجد. مثلا برای این که فرزندمان قبل از غذا خود را با هله هوله سیر نکند کافی است به او بگویید قبل از ناهار بیسکویت، نه. از عباراتی کوتاه و خلاقانه استفاده کنید تا آنها را به فکرکردن وادار کنید، نه این که آنها را از توضیحاتتان فراری دهید.


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش والدین

تقویت مهارت‌های زندگی در​ کودکان

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 تقویت مهارت‌های زندگی در​ کودکان بارها در صفحه حوادث روزنامه‌ها می‌خوانیم که بر اثر نزاع خونین میان دو نوجوان، یکی از آن دو به قتل رسید و دیگری از کانون اصلاح و تربیت سر درآورد....


ادامه مطلب...

آشنایی با اشتباهات مشترک والدین در مورد تربیت فرزندان - 2

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 2- آشنایی با اشتباهات مشترک والدین در مورد تربیت فرزندان  والدین همواره به عنوان اصلی‌ترین الگوی فرزندان شناخته می‌شوند بنا بر این موثرترین شیوه تربیت، دقت والدین در رفتار و...


ادامه مطلب...

درمان دروغگویی کودکان

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 درمان دروغگویی کودکان زمانی که متوجه دروغ کودک یا نوجوان پسر یا دخترتان می‌شوید، متأسف یا خشمگین شده و از خودتان می‌پرسید چرا درباره این مسئله به من دروغ گفت؟ نخستین و مستقیم‌ترین...


ادامه مطلب...

چطور بچه‌ها خوش‌‌خط می‌شوند؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 چطور بچه‌ها خوش‌‌خط می‌شوند؟ خوش‌خطی از جمله صفاتی است که برخی آن را ارثی می‌دانند. می‌توان شواهدی برای اثبات این مدعا یافت. اما ذاتی بودن خط‌خوش به آن معنا نیست که این صفت قابل...


ادامه مطلب...

چطور بر روند تحصیلی دانش‌آموزان نظارت داشته باشیم؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 چطور بر روند تحصیلی دانش‌آموزان نظارت داشته باشیم؟ یکی از عوامل مهم در موفقیت تحصیلی دانش آموزان حمایت و پشتیانی والدین است. خانواده‌ها نقش مهمی در فراهم ساختن زمینه رشد و پرورش...


ادامه مطلب...

آشنایی با اشتباهات مشترک والدین در مورد تربیت فرزندان - 1

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 1- آشنایی با اشتباهات مشترک والدین در مورد تربیت فرزندان  داشتن فرزند همانقدر که شیرین‌ترین واقعه یک زندگی می‌تواند باشد به همان اندازه هم مسئولیتی بسیار سنگین و حساس است بزرگ...


ادامه مطلب...

چگونه با فرزندان نوجوانمان ارتباط برقرار کنیم؟

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 چگونه با فرزندان نوجوانمان ارتباط برقرار کنیم؟ از مدرسه که می‌رسد کیفش را روی تختش پرتاب می‌کند و می‌رود سراغ یخچال؛ همین‌طور که طبقات یخچال را برانداز می‌کند و میوه گلچین...


ادامه مطلب...

اجتناب از مدرسه چیست؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 اجتناب از مدرسه چیست؟ بسیاری از کودکان ممکن است زمانی از رفتن به مدرسه سرباز زنند. اصطلاح روانشناختی این امر اجتناب از مدرسه است. و بسیاری از والدین ممکن است در طول روز تلفنی را از...


ادامه مطلب...

روشی برای آموزش قرآن به خردسالان

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 روشی برای آموزش قرآن به خردسالان آموزش قرآن یکی از حقوق مسلّم فرزندان است که متوجه والدین به خصوص پدران است. پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) می‌فرماید: "حق فرزند بر پدر آن است که به او...


ادامه مطلب...

آداب معاشرت؛ آموزش مهم کودکان

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 آداب معاشرت؛ آموزش مهم کودکان فرزندان ما سرمایه‌های آینده جامعه، کشور، والدین و سرپرستان نسل‌های آینده هستند. باید در پرورش آنها نهایت دقت، حوصله و آگاهی را به کار برد.والدین موظف...


ادامه مطلب...

۵ قانون برای پدرانی که دختر دارند

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 ۵ قانون برای پدرانی که دختر دارند. در ۱۳ سالگی، مثل همه نوجوانان دیگر غرق در دنیای مُد بودم. هر لباسی که می‌خریدم، سعی می‌کردم روی آخرین مد باشد. دوست داشتم زیبا و امروزی به نظر برسم...


ادامه مطلب...

١٠ ارزشی که کودکان ما باید بیاموزند

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 ١٠ ارزشی که کودکان ما باید بیاموزند. بچه‌ها مثل اسفنج می‌مانند. نگاه می‌کنند و هر چه که در محیطشان باشد را جذب می‌کنند، مخصوصاً از طریق دیداری و شنیداری. اکثر کلمات و رفتارهای آنها...


ادامه مطلب...

اسرار تربیت موفق

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 اسرار تربیت موفق همه والدین دوست دارند بتوانند در تربیت فرزندان خود کاملا موفق و درست عمل کنند اما واقعا چگونه می‌توانیم بدانیم والدین موفقی هستیم یا نه؟ آیا موفق‌بودن به این...


ادامه مطلب...

مصرف نوشابه و بروز اختلالات رشدی در کودکان

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 مصرف نوشابه و بروز اختلالات رشدی در کودکان دکترای شیمی مواد غذایی، با بیان اینکه قند بالای نوشابه‌ها موجب سیری زودهنگام در موقع غذا خوردن می‌شود، گفت: این موضوع همچنین با تاخیر در...


ادامه مطلب...

فوت و فن ​کتاب خواندن برای بچه‌ها

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 فوت و فن ​کتاب خواندن برای بچه‌ها پدر و مادرهای عزیز، تا به حال فکر کرده‌اید که آیا شما می‌توانید کتاب بخوانید یا نه؟ البته اگر بخواهیم این سوال را به طور خاص و دقیق‌تر مطرح کنیم،...


ادامه مطلب...

چطور فرزندمان را مسئولیت پذیر سازیم؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 چطور فرزندمان را مسئولیت پذیر سازیم؟ تقریبا همه پدرها و مادر‌ها‌، امیدوارند که فرزندانشان افرادی خوب برای جامعه باشند و البته سعادتمند‌.بر اساس تحقیقات، بسیاری از والدین را...


ادامه مطلب...

ذهن کودک را با خلاقیت کوک کنید

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 ذهن کودک را با خلاقیت کوک کنید. اگر بخواهیم کمی منصفانه به زندگی خود و موقعیتی که در آن قرار داریم نگاهی بیندازیم، خواهیم دید بیشتر اوقات به کارهای یکنواخت و فعالیت‌های روزمره مشغول...


ادامه مطلب...

8 خطای رفتاری والدین

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 8 خطای رفتاری والدین درست هنگامی که ما با چینی بزرگ روی پیشانی قاطع و محکم به فرزندانمان امر و نهی می‌کنیم که «فلان کار را باید انجام دهی» و «فلان کار را نباید» او نیز در پاسخ بسادگی...


ادامه مطلب...

دلایل کند نویسی دانش آموزان و راهبردهای درمان پیشنهادی

IMAGE

سه شنبه, 23 آذر 1395   دلایل کند نویسی دانش آموزان و راهبردهای درمان پیشنهادی  آموزش غلط یا عدم کنترل و نظارت صحیح قلم و مداد به دست گرفتن در کلاس توسط معلم در منزل توسط والدین است. دلیلش خود کتاب...


ادامه مطلب...

علاقه مند کردن کلاس اولی ها به نوشتن مشق

IMAGE

سه شنبه, 23 آذر 1395  علاقه مند کردن کلاس اولی ها به نوشتن مشق راهکارهای پیشنهادی زیر می تواند کمک شایانی در علاقمندی کلاس اولی های تازه وارد به انجام تکلیف خانه باشد.


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام حسن (سلام الله علیه) : مَن عَرَفَ اللَّهَ أحَبَّهُ. هر كس خدا را بشناسد، دوستش بدارد. دوستی در قرآن وحدیث: ص414 – ح 963

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 56 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

103.jpg