چگونه با فرزندان نوجوانمان ارتباط برقرار کنیم؟

nojavanچگونه با فرزندان نوجوانمان ارتباط برقرار کنیم؟

از مدرسه که می‌رسد کیفش را روی تختش پرتاب می‌کند و می‌رود سراغ یخچال؛ همین‌طور که طبقات یخچال را برانداز می‌کند و میوه گلچین می‌کند به جانم غر می‌زند که چرا ناهار چنین است و چنان نیست!

بعد هم می رود داخل اتاق و می نشیند پای کامپیوترش، اگر همین یک ذره ترس از پدرش را نداشته باشد احتمالا شام و ناهار را هم پشت همان سیستم کذایی می خورد! کافی است تلفنش زنگ بزند، «چشِ مایی داداش! نوکرم به مولا! رخصت بدی خدمت می رسیم!» هر وقت که با این ادبیات خاص حرف می زند احساس می کنم، نکند آن طرف خطی، یک رفیق ناباب باشد و از سادگی فرزندم سوءاستفاده کند! نه کودک است که به زور قصه و بازی و قربان صدقه حرف گوش کند و نه آن قدر بزرگ شده که با خیال راحت بگذارم برای خودش هر کاری دوست دارد بکند. عجب حکایتی شده، این قصه نوجوانی!

 

سر هیچ و پوچ عصبانی می شود

لطفا داد نزنید، دشنام ندهید و روی فرزندتان اسم نگذارید: یادتان باشد دشنام دادن و داد زدن، اوضاع را خراب تر می کند و اسم گذاشتن روی فرزندتان، علاوه بر تحقیرکردن او سبب می شود تا سال ها این اسم و لقب ناروا از ذهنش پاک نشود. هیچ کسی دوست ندارد او را به خاطر قد بلندش، لنگ دراز بنامند یا به خاطر کمی اضافه وزن به او صفت چاقالو یا خیکی بدهند! این صفات زخم زننده و تحقیرکننده هستند بخصوص برای نوجوانی که هنوز خودش را هم خوب نمی شناسد.

تهدید نکنید: وقتی تنور دعوایتان حسابی داغ شده، مراقب باشید او را تهدید نکنید، چرا که نه فرزندتان هنگام عصبانیت از این تهدیدها می ترسد و نه تصمیمات آنی در میانه جر و بحث، عملی می شود. چه بسا شما فرزندتان را تهدید به تنبیهاتی کنید که عملی هم نمی شود و این تهدید فقط اعتبار خودتان را کاهش دهد.

درگیری فیزیکی ممنوع: زخم تنبیهات بدنی هیچ گاه از روی روان فرزندان پاک نمی شود، هرگاه عصبانیت شما به حدی رسید که تصمیم گرفتید از زور استفاده کنید قبل از هرکاری به این فکر کنید که در این زورآزمایی شاید ظاهرا شما برنده شوید، اما تبعات بعدی تنبیه بدنی حتما پشیمانتان می کند.

به دنبال پیروزی نباشید: گاهی بهترین کار برای به دست گرفتن کنترل اوضاع، این است که اتاق را ترک کنید و خودتان را آرام کنید. قرار نیست تمام دعواها برنده و بازنده داشته باشد. شاید دیده باشید که هرگاه نوجوانتان را از انجام کاری منع می کنید او همان کار را برای مدت زمان کوتاهی ادامه می دهد و بعد رهایش می کند. هیچ وقت به دلیل این کار فکر کرده اید؟ نوجوان با ادامه دادن کارش و بعد قطع کردن آن می خواهد به شما بگوید این خودش است که انتخاب کرده کارش را ادامه دهد یا ادامه ندهد.

از کلمات «همیشه» و «هرگز» اجتناب کنید: مراقب قدرت این کلمات باشید. کلماتی که این گونه رفتار نوجوان را می سنجد، هیچ گاه نمی تواند جانب عدالت را رعایت کند. اگر او امروز حرف نسنجیده ای به زبان آورده در عوض در خیلی از ارتباطاتش عاقلانه عمل کرده، اگر از سر عصبانیت به او بگویید «تو همیشه نسنجیده حرف می زنی» یا «تو هیچ وقت اتاقت را مرتب نمی کنی» با یک قضاوت ناعادلانه، او را خشمگین تر می کنید.

اجازه دهید کمی عصبانیتش را تخلیه کند: پنج دقیقه تحمل کنید و فقط گوش شنوا باشید. بگذارید احساسات ناخوشایندش را بیان کند و دوباره به خونسردی برسد. خودتان خوب می دانید وقتی نوجوان عصبانی می شود پذیرای نصیحت های شما نیست، پس یک راه حل هم می تواند این باشد که برای مذاکرات صلح زمانی را مشخص کنید و با سکوتتان سبب آتش بسی هر چند موقتی شوید! و وقتی آتشفشان عصبانیتش خاموش شد، دلیل این رفتار پرخاشگرانه را جویا شوید.

رفیق ناباب دارد

دوستانش را بشناسید: به جای این که مدام به این دوست و آن دوستش خرده بگیرید، سعی کنید آنها را بشناسید و اول مطمئن شوید فلانی رفیق ناباب است. بعد از راه درستش مسأله را حل کنید. برای این کار می توانید به بهانه های مختلف (که خودتان خوب بلدید!) با والدین آنها ارتباط برقرار کنید؛ شناخت خانواده می تواند به شما کمک زیادی کند، گاهی هم به بهانه جشن تولد یا درس خواندن های شب امتحانی بخواهید در خانه با هم درس بخوانند. بیشتر کسانی که در نگاه اول بد به نظر می رسند آن قدرها مشکل ساز و بد نیستند .کافی است شما نگاهتان را مثبت تر کنید.

عواطف خودتان را سانسور نکنید: وقتی فرزندان از سن کودکی وارد نوجوانی می شوند، ابراز احساسات کردن برای برخی از والدین سخت می شود. این کاستی در مرحله بلوغ سبب ایجاد دوستی های افراطی و نگران کننده می شود. دقت کنید که آیا فلان رابطه عمیق فرزندتان با همکلاسی اش ناشی از کمبود عاطفه ای نیست که شما به او تحمیل می کنید؟!

قدم به قدم پیش بروید: اگر فرزندتان دوست نامناسبی دارد هیچ گاه صراحتا خواستار قطع ارتباط او نشوید چرا که رابطه فرزندتان با دوستش بسیار قوی تر از رابطه شما با اوست. این موضوع که گاهی اشاره کنید از لباس پوشیدن یا رفتار دوستش خوشتان نمی آید کاملا منطقی و درست است، اما آغازکننده جنگ برای قطع ارتباط نباشید، به قول قدیمی ها کمی هم سیاست داشته باشید! بهتر است اول با یک بزرگ تر یا دوست نوجوانی که روی فرزندتان تاثیرگذار است صحبت کنید تا با فرزند شما همراه شود و پس از دیدن رفیق ناباب مذکور! فرزندتان را راهنمایی کنید .ضمنا مراقب باشید با کنجکاوی های زیاد، فرزندتان را نسبت به آن فرد مورد اعتماد بدبین نکنید. خلاصه این که غیرمستقیم فرزندتان را راهنمایی کنید.

در انتخاب مهمانی ها دقت کنید: نه به او اجازه دهید در هر مهمانی ای شرکت کند و نه او را از تمام مهمانی ها منع کنید. هنگامی که دوستانش را تا حدی شناختید برای برخی مهمانی ها با والدین میزبان صحبت کنید. می توانید این کار را به بهانه تشکر کردن از آنها یا تبریک گفتن فلان جشن انجام دهید و به این طریق اطلاعاتی درباره آنها به دست آورید. ضمنا مراقب باشید یک کنترلگر افراطی نشوید.
نکته: اگر فرزند نوجوانتان دوست نامناسبی دارد هیچ گاه صراحتا خواستار قطع ارتباط او نشوید چرا که رابطه فرزندتان با دوستش بسیار قوی تر از رابطه شما با اوست
 
 

همیشه از ظاهرش ناراضی است

این نارضایتی تا حدی طبیعی است: یک دقیقه بنشینید و به گذشته خودتان فکر کنید. یادتان می آید وقتی خودتان هم نوجوان بودید، بیشتر به ظاهرتان توجه می کردید. این رفتار نوجوان طبیعی است، چرا که او هنوز اندامش کاملا شکل نگرفته، پاهایش باریک است، گردنش لاغر است و یکباره قد کشیده است، کمتر لباسی به این نوجوان تازه شکوفا شده می آید، پس به او حق بدهید گاهی کلافه شود.

فاصله تان را با نوجوان کم کنید: نوجوانان معمولا ساعات زیادی را صرف وبگردی می کنند و تبلیغات بی حد و حصر مواد آرایشی، لباس های مارک دار و مدهای زودگذر آنها را جذب می کند، بهتر است فاصله تان را با نوجوان کم کنید با او حرف بزنید و او را نسبت به توانایی هایش آگاه کنید. نگذارید ساعات تنهایی نوجوان آن قدر زیاد شود که از سر تنهایی و بی همزبانی مجبور شود فقط به خودش رسیدگی کند. نوجوان گاهی از سر لجاجت و دهن کجی به بزرگ ترهاست که به مد رو می آورد. به او اعتماد به نفس بدهید به گونه ای که زیبایی های خودش را از زبان شما بشنود.

به پوشش دوستانش دقت کنید: وابستگی به گروه همسالان هم یکی از دلایل توجه بیش از اندازه به ظاهر است، نوجوان وقتی دوستانش را در ظاهری متفاوت می بیند خودش را با آنها مقایسه می کند و همین مقایسه کردن او را ترغیب می کند تا حتما به دنبال مدل، رنگ یا مارک خاصی باشد.

به او حق انتخاب دهید: اصرار نکنید حتما چیزی را بپوشد که شما پسندیده اید. او را در انتخاب لباسش آزاد بگذارید. فقط کمی راهنمایی اش کنید و اگر اشتباه کرد و لباسی را انتخاب کرد که جنس خوبی ندارد و زود خراب می شود صبر کنید تا خودش از نتیجه انتخابش درس بگیرد، این کار تاثیرش بیشتر از نصیحت کردن یا تحمیل یک خرید اجباری است.

مدیریت پولش را به دست خودش بدهید: یعنی کم کم میزان پولی که برای خریدهایش کنار گذاشته اید را به او بدهید تا خودش خرید کند. به این ترتیب هم بیشتر قدر لباس هایی که خریده است را می داند و هم مدیریت مالی پیدا می کند.

دختران دبیرستانی را جدی بگیرید: در دوران دبیرستان معمولا پوست صورت دختران به دلیل تغییرات هورمونی کک و مک و آکنه می زند. آنها هم می کوشند به کمک مواد آرایشی پوستشان را بپوشانند. مشکل آنها را جدی بگیرید و سعی کنید به کمک متخصصان پوست با آنها همراهی کنید. فراموش نکنید توجه به دختران بخصوص در این سنین بسیار مهم است، ضمن این که با صبر و حوصله به آنها بگویید سادگی، یک دختر نوجوان را زیباتر و معصوم تر نشان می دهد.

به اینترنت معتاد شده

به کلاس کامپیوتر بروید: اگر الان چشمانتان گرد شده و می خواهید مقاومت کنید خوب ایرادی ندارد، اما راستش را بخواهید یاد گرفتن کامپیوتر و استفاده از اینترنت آن قدر ساده و راحت است که دلم می خواهد تمام والدین خودشان با اینترنت آشنا شوند تا این قدر از این محیط مجهول نترسند! تا وقتی شما ندانید اینترنت بجز ثبت نام یارانه و ثبت نام دانشگاه و کارهای اداری استفاده های مفید دیگری هم دارد، حق دارید حسابی نگران شوید که مبادا فرزند نوجوانتان از راه به در شود! کافی است سری به آموزشگاه های کامیپوتر بزنید و از آنها راهنمایی بخواهید تا شما را به کلاس های آموزش اینترنت روانه کنند. ضمنا فراموش نکنید یاد گرفتن اینترنت سبب می شود دنیای شما و فرزندتان به هم نزدیک تر شود.

اعتماد به نفس فرزندتان را بالا ببرید: گاهی نوجوانان به دلیل ضعف اعتماد به نفس، نمی توانند با هم سن و سال هایشان ارتباط دوستی برقرار کنند و در نتیجه ، تنهایی و انزوا سبب می شود به چت روم های مختلف پناه ببرند و به دنبال همصحبت بگردند. اگر نوجوان شما اعتماد به نفس ضعیفی دارد، از مشاور مدرسه یا یک روان شناس خارج از سیستم آموزشگاهی کمک بگیرید. وقتی اعتماد به نفس نوجوانتان بالا برود خود به خود ارتباطات و فعالیت هایش وسیع تر و کمتر وقتش صرف وبگردی می شود.

فرزندتان را نسبت به سایت های غیراخلاقی آگاه کنید: نوجوان شما آن قدر بزرگ شده است که خودتان با او رودررو صحبت کنید. به او بگویید سایت های غیراخلاقی می توانند رفتارهای نامناسب اخلاقی و جنسی را از طریق فیلم و تصویر و پیام ترویج دهند، همچنین امکان دارد افرادی به بهانه دوستی های اینترنتی ارتباطشان را با شما نزدیک کنند و سپس در جهت سوءاستفاده اقتصادی به شما ضربه بزنند. از او بخواهید در تمام این موارد عاقلانه رفتار کند و نسبت به اعتمادی که شما به او کرده اید متعهد باشد. یادتان باشد شما نمی توانید لحظه به لحظه او را چک کنید بلکه باید راه درست را به او نشان دهید و کمی هم به او اعتماد کنید.

نشانه های اعتیاد به اینترنت را جدی بگیرید: اگر زیر چشم هایش گود افتاده است، صورتش خسته و تکیده است، وقتی همه خوابند او بیدار است و وقتی همه بیدارند او خواب است، هنگام درس خواندن تمرکز ندارد، بی حوصله شده و دلش می خواهد همیشه در اتاقش تنها باشد، پس باید جدی تر با مساله روبه رو شوید چرا که تمام این نشانه ها علامت اعتیاد به اینترنت است. توصیه می شود به صورت منظم و با آهنگ آرامی ساعات استفاده از اینترنت را محدود و محدودتر کنید. در صورتی که نوجوان در مقابل این محدودیت پرخاشگری می کند، به مشاور مراجعه کنید و اجازه ندهید عادت به اینترنت، ساعات نشاط و فعالیت فرزندتان را تبدیل به کرختی و رخوت کند.


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش والدین

تقویت مهارت‌های زندگی در​ کودکان

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 تقویت مهارت‌های زندگی در​ کودکان بارها در صفحه حوادث روزنامه‌ها می‌خوانیم که بر اثر نزاع خونین میان دو نوجوان، یکی از آن دو به قتل رسید و دیگری از کانون اصلاح و تربیت سر درآورد....


ادامه مطلب...

آشنایی با اشتباهات مشترک والدین در مورد تربیت فرزندان - 2

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 2- آشنایی با اشتباهات مشترک والدین در مورد تربیت فرزندان  والدین همواره به عنوان اصلی‌ترین الگوی فرزندان شناخته می‌شوند بنا بر این موثرترین شیوه تربیت، دقت والدین در رفتار و...


ادامه مطلب...

درمان دروغگویی کودکان

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 درمان دروغگویی کودکان زمانی که متوجه دروغ کودک یا نوجوان پسر یا دخترتان می‌شوید، متأسف یا خشمگین شده و از خودتان می‌پرسید چرا درباره این مسئله به من دروغ گفت؟ نخستین و مستقیم‌ترین...


ادامه مطلب...

چطور بچه‌ها خوش‌‌خط می‌شوند؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 چطور بچه‌ها خوش‌‌خط می‌شوند؟ خوش‌خطی از جمله صفاتی است که برخی آن را ارثی می‌دانند. می‌توان شواهدی برای اثبات این مدعا یافت. اما ذاتی بودن خط‌خوش به آن معنا نیست که این صفت قابل...


ادامه مطلب...

چطور بر روند تحصیلی دانش‌آموزان نظارت داشته باشیم؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 چطور بر روند تحصیلی دانش‌آموزان نظارت داشته باشیم؟ یکی از عوامل مهم در موفقیت تحصیلی دانش آموزان حمایت و پشتیانی والدین است. خانواده‌ها نقش مهمی در فراهم ساختن زمینه رشد و پرورش...


ادامه مطلب...

آشنایی با اشتباهات مشترک والدین در مورد تربیت فرزندان - 1

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 1- آشنایی با اشتباهات مشترک والدین در مورد تربیت فرزندان  داشتن فرزند همانقدر که شیرین‌ترین واقعه یک زندگی می‌تواند باشد به همان اندازه هم مسئولیتی بسیار سنگین و حساس است بزرگ...


ادامه مطلب...

چگونه با فرزندان نوجوانمان ارتباط برقرار کنیم؟

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 چگونه با فرزندان نوجوانمان ارتباط برقرار کنیم؟ از مدرسه که می‌رسد کیفش را روی تختش پرتاب می‌کند و می‌رود سراغ یخچال؛ همین‌طور که طبقات یخچال را برانداز می‌کند و میوه گلچین...


ادامه مطلب...

اجتناب از مدرسه چیست؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 اجتناب از مدرسه چیست؟ بسیاری از کودکان ممکن است زمانی از رفتن به مدرسه سرباز زنند. اصطلاح روانشناختی این امر اجتناب از مدرسه است. و بسیاری از والدین ممکن است در طول روز تلفنی را از...


ادامه مطلب...

روشی برای آموزش قرآن به خردسالان

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 روشی برای آموزش قرآن به خردسالان آموزش قرآن یکی از حقوق مسلّم فرزندان است که متوجه والدین به خصوص پدران است. پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) می‌فرماید: "حق فرزند بر پدر آن است که به او...


ادامه مطلب...

آداب معاشرت؛ آموزش مهم کودکان

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 آداب معاشرت؛ آموزش مهم کودکان فرزندان ما سرمایه‌های آینده جامعه، کشور، والدین و سرپرستان نسل‌های آینده هستند. باید در پرورش آنها نهایت دقت، حوصله و آگاهی را به کار برد.والدین موظف...


ادامه مطلب...

۵ قانون برای پدرانی که دختر دارند

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 ۵ قانون برای پدرانی که دختر دارند. در ۱۳ سالگی، مثل همه نوجوانان دیگر غرق در دنیای مُد بودم. هر لباسی که می‌خریدم، سعی می‌کردم روی آخرین مد باشد. دوست داشتم زیبا و امروزی به نظر برسم...


ادامه مطلب...

١٠ ارزشی که کودکان ما باید بیاموزند

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 ١٠ ارزشی که کودکان ما باید بیاموزند. بچه‌ها مثل اسفنج می‌مانند. نگاه می‌کنند و هر چه که در محیطشان باشد را جذب می‌کنند، مخصوصاً از طریق دیداری و شنیداری. اکثر کلمات و رفتارهای آنها...


ادامه مطلب...

اسرار تربیت موفق

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 اسرار تربیت موفق همه والدین دوست دارند بتوانند در تربیت فرزندان خود کاملا موفق و درست عمل کنند اما واقعا چگونه می‌توانیم بدانیم والدین موفقی هستیم یا نه؟ آیا موفق‌بودن به این...


ادامه مطلب...

مصرف نوشابه و بروز اختلالات رشدی در کودکان

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 مصرف نوشابه و بروز اختلالات رشدی در کودکان دکترای شیمی مواد غذایی، با بیان اینکه قند بالای نوشابه‌ها موجب سیری زودهنگام در موقع غذا خوردن می‌شود، گفت: این موضوع همچنین با تاخیر در...


ادامه مطلب...

فوت و فن ​کتاب خواندن برای بچه‌ها

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 فوت و فن ​کتاب خواندن برای بچه‌ها پدر و مادرهای عزیز، تا به حال فکر کرده‌اید که آیا شما می‌توانید کتاب بخوانید یا نه؟ البته اگر بخواهیم این سوال را به طور خاص و دقیق‌تر مطرح کنیم،...


ادامه مطلب...

چطور فرزندمان را مسئولیت پذیر سازیم؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 چطور فرزندمان را مسئولیت پذیر سازیم؟ تقریبا همه پدرها و مادر‌ها‌، امیدوارند که فرزندانشان افرادی خوب برای جامعه باشند و البته سعادتمند‌.بر اساس تحقیقات، بسیاری از والدین را...


ادامه مطلب...

ذهن کودک را با خلاقیت کوک کنید

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 ذهن کودک را با خلاقیت کوک کنید. اگر بخواهیم کمی منصفانه به زندگی خود و موقعیتی که در آن قرار داریم نگاهی بیندازیم، خواهیم دید بیشتر اوقات به کارهای یکنواخت و فعالیت‌های روزمره مشغول...


ادامه مطلب...

8 خطای رفتاری والدین

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 8 خطای رفتاری والدین درست هنگامی که ما با چینی بزرگ روی پیشانی قاطع و محکم به فرزندانمان امر و نهی می‌کنیم که «فلان کار را باید انجام دهی» و «فلان کار را نباید» او نیز در پاسخ بسادگی...


ادامه مطلب...

دلایل کند نویسی دانش آموزان و راهبردهای درمان پیشنهادی

IMAGE

سه شنبه, 23 آذر 1395   دلایل کند نویسی دانش آموزان و راهبردهای درمان پیشنهادی  آموزش غلط یا عدم کنترل و نظارت صحیح قلم و مداد به دست گرفتن در کلاس توسط معلم در منزل توسط والدین است. دلیلش خود کتاب...


ادامه مطلب...

علاقه مند کردن کلاس اولی ها به نوشتن مشق

IMAGE

سه شنبه, 23 آذر 1395  علاقه مند کردن کلاس اولی ها به نوشتن مشق راهکارهای پیشنهادی زیر می تواند کمک شایانی در علاقمندی کلاس اولی های تازه وارد به انجام تکلیف خانه باشد.


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

حضرت علی علیه السلام اَلْخَيْرُ لا يَفْنى؛ كار خير هرگز فانى نمى شود. شرح غررالحكم: ج 1، ص 229

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 41 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

19.jpg