اسرار تربیت موفق

ra4-385اسرار تربیت موفق

همه والدین دوست دارند بتوانند در تربیت فرزندان خود کاملا موفق و درست عمل کنند اما واقعا چگونه می‌توانیم بدانیم والدین موفقی هستیم یا نه؟
آیا موفق‌بودن به این معناست که فرزندانتان هیچ‌گاه اشتباه نکنند، همیشه ساکت و مودب باشند یا مخالفتی با شما نداشته باشند؟ قبل از هر چیز باید بدانید که والدین موفق می‌دانند آموختن نظم، انضباط و هر چیزی که برای تربیت فرزندان لازم است یک فرایند آموزشی است، نه مجازات. آنها می‌دانند که رفتار و احساساتشان روی رفتار و احساسات فرزندشان تأثیر می‌گذارد. توجه و انرژی خود را معطوف به رفتار فرزندان خود می‌کنند و به جای کنترل، به همکاری نظر دارند. به فرزندانشان عزت‌نفس می‌دهند. به‌علاوه والدین موفق از فرزندان خود مطالب زیادی می‌آموزند و فرصت‌هایی را در اختیار فرزندانشان قرار می‌دهند تا خود آنها به این نتیجه برسند که چگونه باید رفتار کنند.

آنها درباره آنچه حرف می‌زنند جدی هستند، پیگیرند و هنگام بروز مسئله و مشکل، آرامش خود را حفظ می‌کنند. آنها مجازات می‌کنند اما در این مجازات قصد تلافی و اذیت ندارند و در مقابل از رفتار خوب فرزندانشان قدردانی می‌کنند و از همه اینها مهم‌تر، والدین موفق آمادگی تغییر را دارند.در واقع اگر برای تربیت فرزندان خود راه‌های مختلف را امتحان کرده‌اید اما باز احساس رضایت و موفقیت نمی‌کنید، بهترین کار این است که خود را برای تغییر آماده کنید. اگر بپذیرید که نیاز به تغییر دارید به‌خودتان اجازه می‌دهید که با راه‌های جدید آشنا شوید و قطعا یکی از آنها می‌تواند شما را به موفقیت برساند.

اغلب ما آنچه از نقش والدین می‌دانیم از پدر و مادر خود آموخته‌ایم و معمولا همان‌گونه که پدر و مادرمان با ما رفتار کرده‌اند با فرزندانمان رفتار می‌کنیم. در بسیاری موارد طبق حدس و گمان‌های خود عمل می‌کنیم که البته گاه موفق و گاه نیز با مشکل مواجه می‌شویم اما بهتر نیست برای اینکه کمتر دچار خطا شویم بیشتر بیاموزیم؟ بسیاری از والدین به اشتباه گمان می‌کنند که اگر به اندازه کافی فرزندانشان را دوست داشته باشند، آنها کمتر دچار خطا می‌شوند و بهتر رفتار می‌کنند. البته عشق و محبت بسیار، لازم و ضروری است اما به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند برای برخوردار شدن از تربیت صحیح کافی باشد. والدین نیازمند آموزش هستند زیرا به آنها امکان می‌دهد که از ایده‌های خوب خود استفاده کنند. به‌علاوه هر چه اطمینان‌خاطر بیشتری داشته باشید بیشتر خودتان را کنترل می‌کنید، کمتر خشمگین می‌شوید و بهتر عمل می‌کنید.

الگوی خوبی باشیم

بچه‌ها با الگوبرداری از کارهای شما تربیت می‌شوند؛ با گوش دادن، مشاهده‌کردن و تقلیدکردن. آنها همچنین نگرش‌ها، ارزش‌ها، تجربیات شخصی و بعضی از عادت‌ها را از طریق الگوبرداری یاد می‌گیرند.
بنابراین به رفتار خودتان دقیق شوید و به آن بیندیشید. فراموش نکنید کاری که در برابر آنها انجام می‌دهید بر اندیشه و رفتار آنها تأثیر می‌گذارد.

آیا به‌نظرتان جالب نیست که هر وقت رفتار نامناسبی دارید، فرزندانتان متوجه آن می‌شوند؟ ولی در بسیاری از موارد شما می‌گویید آنها نباید اینگونه رفتار کنند. بدین‌ترتیب شما به آنها می‌گویید خودتان حق دارید کلمات ناخوشایند بگویید یا رفتار نادرستی داشته باشید اما آنها این حق را ندارند. ولی مطمئن باشید تا هنگامی که خودتان درست رفتار نکنید نمی‌توانید توقع داشته باشید فرزندتان درست رفتار کند.

بهتر است وقتی فرزندتان متوجه رفتار ناخوشایند شما می‌شود، به جای اینکه حالت تدافعی بگیرید برایش توضیح دهید که اشتباه کرده‌اید یا عصبانی بوده‌اید. وقتی به جای اینکه عصبانی می‌شوید با لحن آرام صحبت کنید به فرزندانتان می‌آموزید که چگونه خشم خود را کنترل کنند. هنگامی که برای کار اشتباه خود، معذرت می‌خواهید به فرزندتان یاد می‌دهید که مسئولیت اعمال و رفتارش را برعهده بگیرد. وقتی مودبانه حرف می‌زنید به فرزندتان آموزش می‌دهید که مودب باشد و.... بنابراین می‌بینید که تربیت صحیح فرزندانتان در گروی رفتار صحیح خود شماست. اگر درست رفتارکردن برای خود شما سخت است، طبیعتا نمی‌توانید انتظار داشته باشید در تربیت فرزندتان موفق عمل کنید. هنگامی که در خانه شما هم مسائل جزئی، جروبحث‌های طولانی می‌شود، چگونه توقع دارید فرزندی آرام و مودب داشته باشید؟

به‌موقع تنبیه یا تشویق کنیم

بسیاری از والدین با وجود تنبیه فرزندشان، از اینکه او باز هم رفتار قبل را تکرار می‌کند شکایت دارند. برای پاسخ به این اشخاص می‌توان گفت که هیچ مجازاتی صورت خارجی پیدا نمی‌کند بلکه برعکس رفتار بد کودک تقویت می‌شود. اینکه والدین فکر می‌کنند چه می‌کنند یک موضوع است و اینکه واقعا چه می‌کنند موضوعی دیگر. باید توجه داشت فقط وقتی رفتار ناخوشایند کودک کمتر می‌شود که او در واقع مجازات شده است. شیوه کار ما می‌تواند به‌گونه‌ای درمان تلقی شود؛ یعنی اگر رفتار کودک بهبود پیدا کرد می‌فهمیم روش ما مؤثر و مفید بوده است اما اگر رفتار نامطلوب او باز هم ادامه داشت متوجه می‌شویم باید تغییری در رفتار خود حاصل کنیم.

بررسی‌های به‌عمل آمده نشان می‌دهند که مؤثرترین روش برای کاستن از رفتارهای نادرست در کودکان، تقویت رفتارهای مطلوب از طریق تقویت مثبت به جای تضعیف رفتارهای نامطلوب به کمک فرایندهای منفی است.

ما به‌عنوان پدر و مادر باید درباره انگیزه‌هایمان برای تربیت کودک صادق باشیم. باید این را به‌عنوان یک نصیحت بپذیریم که در جریان رشد، بچه‌ها رفتارهایی بروز می‌دهند که ما از آن ناراحت می‌شویم ولی نباید فراموش کنیم که آنها در مراحل یادگیری هستند و این وظیفه ماست که با صبوری و رعایت رفتار صحیح خود، آن را به کودکان نیز آموزش دهیم. باید توجه داشت به هر رفتاری دقت شود، آن را تقویت کرده‌ایم. اگر به رفتار مطلوب یا نامطلوب از طرف فرزندتان توجه نکنید آن رفتار از بین می‌رود اما اگر به رفتاری مطلوب تا نامطلوب توجه کنیم تقویت می‌شود.

درست مدیریت کنیم

برای کنترل و مدیریت رفتار کودکان، باید این کار را با اقتدار انجام دهید. کنترل نباید خودخواهانه یا ناشی از زور و سلطه‌جویی باشد. فراموش نکنید هدف، رسیدن به کیفیت بهتر در زندگی است؛ بنابراین نباید سختگیری‌های بی‌مورد داشته باشید. مجازات‌هایی هم که برای بدرفتاری کودکان درنظر گرفته می‌شود باید منطقی و متناسب با بدرفتاری او باشد. قبل از اینکه مجازاتی اعلام شود باید دقیقا بررسی شود. تحقیقات نشان می‌دهند که کودکان نسبت به بعضی رفتارهای خشک و خشن مقاوم می‌شوند. به‌عبارت دیگر آنها پس از مدتی نوعی مصونیت و ایمنی پیدا می‌کنند زیرا مجازات مانند دارویی است که استفاده نابه‌جا از آن، تأثیرش را از بین می‌برد. حتما مطمئن شوید عواقبی را که درنظر گرفته‌اید تأثیر خود را برجای خواهد گذاشت. از فرزندانتان درباره رفتارشان سؤال نکنید، مگر آنکه به اطلاعات آنها احتیاج داشته باشید. به جای آنکه از فرزندتان بخواهید علت رفتارش را توضیح دهد، آرامش خود را حفظ کنید و حتما انتقادات خود را با او در میان بگذارید. با او رفتار دوستانه‌ای داشته باشید و بگذارید او نیز بتواند خیلی راحت با شما صحبت کند. اما فراموش نکنید اگر هر بار نظرش را با شما در میان می‌گذارد او را شماتت کنید، سرزنش‌اش کنید و دائم از او ایراد بگیرید، کم‌کم از او فاصله می‌گیرید و بدین‌ترتیب نمی‌توانید انتظار داشته باشید آنگونه که با دوستش راحت صحبت می‌کند با شما هم صحبت کند. هنگامی که با خشم و ناراحتی از فرزندتان سؤال می‌کنید او را تشویق می‌کنید دروغ بگوید تا کمتر با او مخالفت کنید.

احساس خوبی به او بدهیم

ولی چه می‌توان کرد تا فرزندانمان احساس خوبی نسبت به‌خود داشته باشند؟ همه ما در مواقعی خودمان را بی‌عرضه یا دوست نداشتنی ارزیابی می‌کنیم اما به‌عنوان یک پدر و مادر خوب باید کاملا مراقب باشیم کاری نکنیم و حرفی نزنیم که اعتماد به نفس فرزندانمان خدشه‌دار شود. حتی به شوخی هم حرفی نزنید که شخصیت فرزندتان زیر سؤال برود و او به‌خود شک کند. فراموش نکنید اعتماد به‌نفس چیزی نیست که خودبه‌خود در کسی به‌وجود بیاید بلکه باید آن را در کودکان به‌وجود آورد. بنابراین طوری حرف بزنید و رفتار کنید که فرزندانتان نتیجه بگیرند آنها را قبول دارید و برایشان احترام قائلید. هرگز آنها را تحقیر نکنید و طعنه نزنید. هنگامی که بچه‌ها خودشان را دست‌‌کم می‌گیرند احساساتشان را تصدیق کنید اما دنبال راه‌حل بگردید. با شکست‌ها و ناکامی‌های فرزندانتان راحت برخورد کنید. به او بگویید که شکست بخشی از زندگی است و تو باز هم می‌توانی پیروز شوی. سعی کنید همیشه رفتارهای مثبت و مناسب فرزندانتان را درنظر بگیرید و آنها را تشویق کنید. بدین‌ترتیب خود او می‌تواند بیشتر آنها را تقویت کند.

از وظایف خود لذت ببریم

همه والدین می‌خواهند بتوانند از تربیت فرزندانشان لذت ببرند اما فقط بعضی از آنها می‌توانند به این مهم دست پیدا کنند. فراموش نکنید وقتی بچه‌ها خوب رفتار می‌کنند، قدرشناس بودن کار سختی نیست اما شما باید بتوانید درهرحالتی، حتی زمانی که فرزندانتان درست رفتار نمی‌کنند هم از بودن در کنار آنها لذت ببرید.

بنابراین طوری رفتار کنید که فرزندانتان بتوانند مسئولیت‌پذیری، تصمیم‌گیری درست و قاطع بودن را از دوران کودکی بیاموزند. آنها را برای زندگی در دنیای حقیقی آموزش دهید و نسبت به رعایت مقررات حاکم بر خانواده آگاه کنید.

فراموش نکنید شما باید بدون توجه به رفتار فرزندانتان، آنها را دوست بدارید. به رفتارهای مثبت فرزندانتان بها بدهید و به آنها بیاموزید قدر خودشان را بدانند.

در خانواده فضای سالمی به‌وجود بیاورید. بر توانمندی‌های همدیگر تأکید کنید، نقاط ضعف یکدیگر را بپذیرید و درباره ارزش‌ها و هدف‌هایتان حرف بزنید. بدین‌ترتیب به بچه‌ها می‌آموزید که چگونه مسائل خود را با شما مطرح کنند و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

نویسنده : یکتا فراهانی


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش والدین

تقویت مهارت‌های زندگی در​ کودکان

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 تقویت مهارت‌های زندگی در​ کودکان بارها در صفحه حوادث روزنامه‌ها می‌خوانیم که بر اثر نزاع خونین میان دو نوجوان، یکی از آن دو به قتل رسید و دیگری از کانون اصلاح و تربیت سر درآورد....


ادامه مطلب...

آشنایی با اشتباهات مشترک والدین در مورد تربیت فرزندان - 2

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 2- آشنایی با اشتباهات مشترک والدین در مورد تربیت فرزندان  والدین همواره به عنوان اصلی‌ترین الگوی فرزندان شناخته می‌شوند بنا بر این موثرترین شیوه تربیت، دقت والدین در رفتار و...


ادامه مطلب...

درمان دروغگویی کودکان

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 درمان دروغگویی کودکان زمانی که متوجه دروغ کودک یا نوجوان پسر یا دخترتان می‌شوید، متأسف یا خشمگین شده و از خودتان می‌پرسید چرا درباره این مسئله به من دروغ گفت؟ نخستین و مستقیم‌ترین...


ادامه مطلب...

چطور بچه‌ها خوش‌‌خط می‌شوند؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 چطور بچه‌ها خوش‌‌خط می‌شوند؟ خوش‌خطی از جمله صفاتی است که برخی آن را ارثی می‌دانند. می‌توان شواهدی برای اثبات این مدعا یافت. اما ذاتی بودن خط‌خوش به آن معنا نیست که این صفت قابل...


ادامه مطلب...

چطور بر روند تحصیلی دانش‌آموزان نظارت داشته باشیم؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 چطور بر روند تحصیلی دانش‌آموزان نظارت داشته باشیم؟ یکی از عوامل مهم در موفقیت تحصیلی دانش آموزان حمایت و پشتیانی والدین است. خانواده‌ها نقش مهمی در فراهم ساختن زمینه رشد و پرورش...


ادامه مطلب...

آشنایی با اشتباهات مشترک والدین در مورد تربیت فرزندان - 1

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 1- آشنایی با اشتباهات مشترک والدین در مورد تربیت فرزندان  داشتن فرزند همانقدر که شیرین‌ترین واقعه یک زندگی می‌تواند باشد به همان اندازه هم مسئولیتی بسیار سنگین و حساس است بزرگ...


ادامه مطلب...

چگونه با فرزندان نوجوانمان ارتباط برقرار کنیم؟

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 چگونه با فرزندان نوجوانمان ارتباط برقرار کنیم؟ از مدرسه که می‌رسد کیفش را روی تختش پرتاب می‌کند و می‌رود سراغ یخچال؛ همین‌طور که طبقات یخچال را برانداز می‌کند و میوه گلچین...


ادامه مطلب...

اجتناب از مدرسه چیست؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 اجتناب از مدرسه چیست؟ بسیاری از کودکان ممکن است زمانی از رفتن به مدرسه سرباز زنند. اصطلاح روانشناختی این امر اجتناب از مدرسه است. و بسیاری از والدین ممکن است در طول روز تلفنی را از...


ادامه مطلب...

روشی برای آموزش قرآن به خردسالان

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 روشی برای آموزش قرآن به خردسالان آموزش قرآن یکی از حقوق مسلّم فرزندان است که متوجه والدین به خصوص پدران است. پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) می‌فرماید: "حق فرزند بر پدر آن است که به او...


ادامه مطلب...

آداب معاشرت؛ آموزش مهم کودکان

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 آداب معاشرت؛ آموزش مهم کودکان فرزندان ما سرمایه‌های آینده جامعه، کشور، والدین و سرپرستان نسل‌های آینده هستند. باید در پرورش آنها نهایت دقت، حوصله و آگاهی را به کار برد.والدین موظف...


ادامه مطلب...

۵ قانون برای پدرانی که دختر دارند

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 ۵ قانون برای پدرانی که دختر دارند. در ۱۳ سالگی، مثل همه نوجوانان دیگر غرق در دنیای مُد بودم. هر لباسی که می‌خریدم، سعی می‌کردم روی آخرین مد باشد. دوست داشتم زیبا و امروزی به نظر برسم...


ادامه مطلب...

اسرار تربیت موفق

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 اسرار تربیت موفق همه والدین دوست دارند بتوانند در تربیت فرزندان خود کاملا موفق و درست عمل کنند اما واقعا چگونه می‌توانیم بدانیم والدین موفقی هستیم یا نه؟ آیا موفق‌بودن به این...


ادامه مطلب...

١٠ ارزشی که کودکان ما باید بیاموزند

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 ١٠ ارزشی که کودکان ما باید بیاموزند. بچه‌ها مثل اسفنج می‌مانند. نگاه می‌کنند و هر چه که در محیطشان باشد را جذب می‌کنند، مخصوصاً از طریق دیداری و شنیداری. اکثر کلمات و رفتارهای آنها...


ادامه مطلب...

مصرف نوشابه و بروز اختلالات رشدی در کودکان

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 مصرف نوشابه و بروز اختلالات رشدی در کودکان دکترای شیمی مواد غذایی، با بیان اینکه قند بالای نوشابه‌ها موجب سیری زودهنگام در موقع غذا خوردن می‌شود، گفت: این موضوع همچنین با تاخیر در...


ادامه مطلب...

فوت و فن ​کتاب خواندن برای بچه‌ها

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 فوت و فن ​کتاب خواندن برای بچه‌ها پدر و مادرهای عزیز، تا به حال فکر کرده‌اید که آیا شما می‌توانید کتاب بخوانید یا نه؟ البته اگر بخواهیم این سوال را به طور خاص و دقیق‌تر مطرح کنیم،...


ادامه مطلب...

چطور فرزندمان را مسئولیت پذیر سازیم؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 چطور فرزندمان را مسئولیت پذیر سازیم؟ تقریبا همه پدرها و مادر‌ها‌، امیدوارند که فرزندانشان افرادی خوب برای جامعه باشند و البته سعادتمند‌.بر اساس تحقیقات، بسیاری از والدین را...


ادامه مطلب...

ذهن کودک را با خلاقیت کوک کنید

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 ذهن کودک را با خلاقیت کوک کنید. اگر بخواهیم کمی منصفانه به زندگی خود و موقعیتی که در آن قرار داریم نگاهی بیندازیم، خواهیم دید بیشتر اوقات به کارهای یکنواخت و فعالیت‌های روزمره مشغول...


ادامه مطلب...

8 خطای رفتاری والدین

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392 8 خطای رفتاری والدین درست هنگامی که ما با چینی بزرگ روی پیشانی قاطع و محکم به فرزندانمان امر و نهی می‌کنیم که «فلان کار را باید انجام دهی» و «فلان کار را نباید» او نیز در پاسخ بسادگی...


ادامه مطلب...

دلایل کند نویسی دانش آموزان و راهبردهای درمان پیشنهادی

IMAGE

سه شنبه, 23 آذر 1395   دلایل کند نویسی دانش آموزان و راهبردهای درمان پیشنهادی  آموزش غلط یا عدم کنترل و نظارت صحیح قلم و مداد به دست گرفتن در کلاس توسط معلم در منزل توسط والدین است. دلیلش خود کتاب...


ادامه مطلب...

علاقه مند کردن کلاس اولی ها به نوشتن مشق

IMAGE

سه شنبه, 23 آذر 1395  علاقه مند کردن کلاس اولی ها به نوشتن مشق راهکارهای پیشنهادی زیر می تواند کمک شایانی در علاقمندی کلاس اولی های تازه وارد به انجام تکلیف خانه باشد.


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 52 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

23.jpg