تاثیرات استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و تلویزیون بر روی چشم

 

در این مطلب قصد داریم به بررسی تاثیرات استفاده طولانی مدت از تلویزیون و کامپیوتر بر روی چشم بپردازیم و برای جلوگیری از ناراحت شدن چشم در هنگام استفاده از کامپیوتر و تلویزیون، نیز روش هایی بیان خواهیم کرد.
تصویر تاثیرات استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و تلویزیون بر روی چشم

 


به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از کلیک، تاکنون چند مرتبه به خاطر جلوگیری از آسیب دیدن چشمان کودک خود، به او تذکر داده اید هنگام تماشای تلویزیون از آن فاصله بگیرد؟ آیا معتقد هستید که استفاده زیاد از وسایل مشابه دیگر مثل لپ تاپ، کامپیوتر و موبایل نیز باعث آسیب به چشم می شود؟ آیا استفاده زیاد از آن ها به اندازه استفاده زیاد از تلویزیون مضر است؟ در ادامه پاسخ این سوالات را خواهیم داد.
آیا چنین وسایلی واقعاً به بینایی آسیب می زند؟
ممکن است استفاده از این وسایل آسیب جدی و خطرناکی به چشم شما وارد نکند؛ اما قطعا تاثیر زیادی بر بینایی خواهد داشت و باعث می شود که چشم های ما دچار خستگی شود. افرادی که دو ساعت و یا بیشتر به صورت پیوسته از کامپیوتر استفاده می کنند، دچار اختلالی به نام خستگی دیجیتالی چشم یا سندروم بینایی کامپیوتر می شوند که خستگی چشم ها، خشک شدن و تار شدن آن ها و همچنین درد ناحیه دور گردن از نشانه های این اختلال است؛ البته تمام این نشانه ها موقتی هستند و مدتی پس از استفاده نکردن از کامپیوتر و وسایل مشابه آن، برطرف می شوند.

تمام تصاویر در کامپیوترها و وسایل الکترونیکی مشابه، از نقاط ریزی به نام پیکسل تشکیل شده است. بر خلاف تضاد زیادی که در بین تصاویر و متون چاپ شده وجود دارد؛ تصاویر تشکیل شده در نمایشگر کامپیوتر و سایر وسایل الکترونیکی، از یکدیگر متمایز نیستند و چشم به راحتی نمی تواند روی آن ها تمرکز کند؛ بنابراین برای اینکه تصاویر را واضح ببینید، چشم باید چنین بار بر روی آن ها متمرکز شود و فوکوس کند که این کار باعث خستگی آن می شود.
انعکاس نور توسط نمایشگرهای وسایل مختلف، دیدن تصاویر آن ها را دشوار می کند. همچنین استفاده از صفحه نمایش از فواصل مختلف و زاویه دید نامناسب نیز می تواند این موضوع را تشدید کند؛ تمام این عوامل باعث می شوند برای دیدن تصاویر چشمان خود را بیشتر باز کنید و انجام طولانی مدت این کار باعث خستگی چشم می شود.
پلک زدن یکی از کارهای ضروری برای حفظ سلامت چشم است. مشاهده صفحه نمایش های مختلف برای زمان طولانی باعث می شود چشمان خود را به طور ناخودآگاه ثابت نگه دارید و دو سوم کمتر از زمان های عادی پلک بزنید که این کار باعث خستگی و خشک شدن چشم می شود.
سطح صفحه نمایش باید به صورت استاندارد هم سطح با چشم شما باشد و یا بالای صفحه نمایش باید ۱۷ درجه بالاتر از سطح چشمان شما باشد. صفحه نمایش لپ تاپ ها در اکثر مواقع در وضعیت مناسبی متناسب با سطح چشم قرار نمی گیرد و همین موضوع باعث می شود کمتر پلک بزنید که در نهایت منجر به خشکی چشم و سر درد می شود.
خیره شدن به تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر برای مدت زیاد می تواند باعث شود ماهیچه های چشم کشیده شوند و در نهایت خود چشم منقبض می شود.
تصاویر در تلویزیون ها و نمایشگرهای قدیمی CRT همراه با لرزش و سوسو زدن نمایش داده می شوند که باعث می شود چشم خسته شود. در ضمن میزان کمی از اشعه ایکس از این تلویزیون ها متصاعد می شود که تا میزان زیادی بی ضرر است.
نمایشگرهای جدیدتر در حال حاضر در انواع ال سی دی، پلاسما و OLED عرضه می شوند. در نمایشگرهای قدیمی تر ال سی دی، نور صفحه نمایش توسط نور پس زمینه ای که در پشت یا جلوی پانل آن قرار داشت، تأمین می شد؛ اما نمایشگرهای جدید LED که نور پس زمینه آن ها توسط لامپ های LED تامین می شود، از مدولاسیون پهنای پالس یا PWM برای تغییر میزان روشنایی استفاده می کنند. بیشتر نمایشگرهای کامپیوتر، موبایل، تبلت و تلویزیون به این مدولاسیون مجهز هستند. مدولاسیون پهنای باند می تواند تاثیرات منفی نمایشگر بر چشم را تا حدود زیادی کاهش دهد. طبق تحقیقات انجام گرفته توسط محققان، قرار گرفتن در معرض نور مرئی با موج کوتاه و انرژی بالا در سمت بنفش/آبی طیف نور آبی لامپ های LED، می تواند باعث وارد شدن آسیب های جبران ناپذیری به شبکیه چشم شود.
چه عوامل دیگری می تواند موجب خستگی چشم شود؟
فاصله و زاویه دید
فاصله بسیار کم با صفحه نمایش می تواند چشم شما را تا میزان زیادی خسته کند. بهترین فاصله برای مشاهده تلویزیون یا هر وسیله دیگری فاصله ای است که مجبور نباشید برای دیدن متون خیلی خودتان را اذیت کنید. در ضمن فاصله بسیار نزدیک با نمایشگر نیز باعث می شود، چشم ها برای دیدن تصاویر تلاش بیشتری کنند که باعث خستگی آن ها می شود؛ البته تماشای تلویزیون در حالی که خوابیده اید، نیز می تواند باعث خستگی چشمان شما شود. مرکز صفحه نمایش باید به صورت استاندارد ۱۵ تا ۲۰ درجه (۱۰ تا ۱۲٫۷ سانتیمتر) پایین تر از سطح چشم باشد؛ بنابراین فاصله چشم تا مرکز صفحه نمایش باید بین ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر باشد.

میزان نور
ساختار مردمک چشم ما به صورتی است که برای تنظیم میزان نور دریافتی توسط چشم ما، باز می شود و میزان باز شدن مردمک چشم به متوسط نوری که در میدان دید ما قرار دارد، بستگی دارد؛ بنابراین استفاده از تلویزیون و کامپیوتر در فضایی با نور کم باعث می شود که مردمک برای رسیدن نور کافی به چشم به میزان زیادی باز شود که باعث خستگی چشم می شود. نور متصاعد شده از صفحه نیز باعث خستگی و خشک شدن چشم می شود.
عینک یا لنز نامناسب
عینک های مطالعه فقط مشکل نزدیک بینی را برطرف می کنند و عینک های دو کانونی هم مشکل نزدیک بینی و دوربینی را برطرف می کنند؛ اما هیچ یک از این عینک ها برای استفاده برای فاصله ای در بین فواصل دور و نزدیک مناسب نیستند؛ بنابراین هیچ کدام از این عینک ها برای استفاده از نمایشگر کامپیوتر مناسب نیستند. در صورتی که فرد از عینک نامناسبی استفاده کند، پس از استفاده طولانی مدت از کامپیوتر دچار تاری دید می شود و یا چشم های او به شدت خسته می شوند.

اقدامات لازم برای جلوگیری از خستگی چشم در هنگام استفاده طولانی مدت از کامپیوتر
از تماشای تلویزیون در محیط های کم نور پرهیز کنید؛ اما چنانچه دوست دارید در محیط تاریک تلویزیون تماشا کنید، از تلویزیون های استفاده کنید که مجهز به حسگر نور هستند و نور تلویزیون متناسب با نور محیط تنظیم می شود.
برای کاهش میزان بازتاب نور، نور صفحه نمایش را تنظیم کنید.
تلویزیون های قدیمی خود را با تلویزیون های جدید فلت LCD یا LED تعویض کنید.
تلویزیون های جدید LED مجهز به فناوری مدلاسیون پهنای پالس برای تغییر میزان روشنایی هستند. اگر استفاده از این فناوری باعث ناراحتی چشم های شما می شود، میزان روشنایی تلویزیون را تنظیم کنید. اگر باز هم هنگام تماشای آن ها، چشم شما ناراحت می شود، از تلویزیون های قدیمی تر LCD که نور پس زمینه آن ها توسط لامپ های فلورسنت تأمین می شود، استفاده کنید.
هنگام کار کردن با کامپیوتر یا لپ تاپ، صفحه نمایش آن را در وضعیت استانداردی قرار دهید. فاصله مرکز صفحه نمایش با چشم شما باید بین ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر باشد و مرکز صفحه نمایش هم ۱۵ تا ۲۰ درجه پایین تر از سطح چشم شما قرار گیرد.
چنانچه از عینک طبی استفاده نمی کنید و چشمانتان ضعیف نیست؛ حتما از عینک های آنتی رفلکس با درجه صفر و یا صفحه نمایش های آنتی گلر (صفحه نمایش مات) استفاده کنید. برای افرادی که از عینک های دو کانونی یا لنزهای دو کانونی یا دو دید استفاده می کنند، استفاده از عینک مناسب در هنگام استفاده از کامپیوتر اهمیت زیادی دارد.
پلک زدن مداوم نیز به سلامت چشم ما کمک می کند. پلک زدن باعث مرطوب شدن چشم و جلوگیری از خشکی آن می شود. چنانچه با مشکل خشکی چشم مواجه هستید، از اشک مصنوعی استفاده کنید.
در هنگام استفاده از کامپیوتر، هر دو ساعت یک بار ۱۵ دقیقه به چشمان خود استراحت دهید.
در هنگام استفاده طولانی مدت از کامپیوتر، برای جلوگیری از خستگی چشم بر اثر تمرکز مداوم بر روی صفحه نمایش، از روش “۲۰، ۲۰، ۲۰” استفاده کنید. این روش به این صورت است که پس از ۲۰ دقیقه استفاده از کامپیوتر، حداقل برای ۲۰ ثانیه به نقطه ای که ۲۰ فوت (۶٫۱۰ متر) با شما فاصله دارد، خیره شوید. این کار باعث می شود ماهیچه های چشم شما استراحت کنند و از خستگی چشم شما کاسته شود.
در صورتی که در نزدیکی کامپیوتر شما پنجره قرار دارد، کامپیوتر خود را در محلی قرار دهید که پنجره پشت یا جلوی آن باشد و آن را در کنار پنجره قرار دهید. در صورتی که کامپیوتر در محل درستی قرار نگیرد، میزان بازتاب نور توسط صفحه نمایش آن افزایش پیدا می کند که باعث خستگی چشم می شود. برای جلوگیری از انعکاس نور توسط صفحه نمایش و ایجاد پدیده خیرگی، از محافظ هایی که به همین منظور تهیه شده است، استفاده کنید.

میزان نور صفحه نمایش را متناسب با نور محیط تنظیم کنید. در هنگام خواندن متون نیز از اندازه مناسبی برای آن ها استفاده کنید. رنگ سیاه برای متون با پس زمینه سفید، بهترین حالت برای جلوگیری از خسته شدن چشم است.
میزان رنگ آبی صفحه نمایش را کاهش دهید. موج کوتاه رنگ آبی باعث خستگی زیادتر چشم می شود، در حالی که رنگ هایی با طول موج بلندتر مانند قرمز و نارنجی، کمتر باعث خستگی چشم می شوند.
برای مطالعه کتاب های الکترونیکی دیجیتالی از کتاب های خوان های الکترونیکی استفاده کنید. زیرا آن ها با استفاده از فناوری جوهر الکترونیکی، ظاهر کتاب های دیجیتالی را همانند کتاب های چاپ شده می کنند که باعث خستگی کمتر چشم می شود. استفاده از صفحه نمایش مات در این کتاب خوان ها نیز باعث می شود میزان انعکاس نور در آن ها نسبت به انعکاس نور صفحه نمایش های ال سی دی، به میزان زیادی کاهش پیدا کند و نور را در حد کاغذهای معمولی منعکس کند.
یادآوری
نشستن در نزدیکی تلویزیون ممکن است باعث ایجاد نزدیک بینی نشود، اما احتمال ایجاد مشکل نزدیک بینی (بدون هیچ گونه نشانه ظاهری) در افراد، مخصوصا کودکان را افزایش دهد. پس اگر عادت دارید نزدیک تلویزیون بشینید، حتما چشمان خود را معاینه کنید.


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش مطالب خواندنی دوره اول

جانوری به اسم هزارپا

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 هزارپا نوعی از بند پایان است که دارای دو جفت پا در هر بخش از بدن ( به جز ناحیه سر ) می‌باشد. بیشتر هزار پاها دارای بدن استوانه ای شکل هستند ولی انواع کمی از آنها شکل‌های گوناگون دیگری...


ادامه مطلب...

شگفتی‌های تخت‌جمشید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 در سال 518 پیش از میلاد، تعداد زیادی از با تجربه ترین مهندسان، معماران و هنرمندان از چهار گوشه عالم فرا خوانده شدند تا با مشارکت و هم اندیشی، اولین بنایی را برپا سازند که بتواند هزاران...


ادامه مطلب...

خزنده‌ای به نام لاک پشت

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 لاک‌پشت‌ها خزندگانی هستند از راسته لاک‌پشت‌سانان. بیشتر بدن لاک‌پشت‌ها به‌وسیله یک استخوان یا صدف غضروفی حفاظت شده‌است. این استخوان یا صدف از دنده‌های آن‌ها مشتق شده.


ادامه مطلب...

شگفتی های چشم

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 چَشم یا چـِشم عضو بارز اولین حس از حواس پنجگانه یعنی بینایی است. در زبان پهلوی هم این واژه به همین گونه به کار می‌رفته‌است. انواع گوناگونی از اندام‌های حساس به نور در موجودات زنده...


ادامه مطلب...

زندگی کلاغ‌ها

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های کلاغ‌ها این است که در هر زیستگاهی از مناطق سرد و یخ‌زده گرفته تا کوهستان‌ها، دشت‌ها، مزارع، علفزارها و حتی شهرها می‌توانند زندگی کنند. کلاغ‌ها انواع...


ادامه مطلب...

مارماهی برقی

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 مارماهی برقی غیر عادی‌ترین گونه ماهی هاست. این ماهی قادر است شوک‌های الکتریکی قوی تا 600 ولت تولید کند و از آن برای شکار و دفاع از خود استفاده کند. این ماهی در طبقه خود (طبقه...


ادامه مطلب...

هایمانوبیس،حشره‌ای به شکل گل

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 این حشره علاوه بر اینکه یکی از زیباترین حشرات دنیا است، قابلیت استتار نیز دارد و با رنگ های بدن خود می تواند خود را در مقابل خطرات حفظ کند. "هایمانوبیس كورونیتس" نام این حشره است که...


ادامه مطلب...

آفرینش و شگفتی‌های دریا

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 ماهی گیر ، به آرامی تور ماهیگیری را بر آبهای نیلگون دریا پهن كرد و به انتظار نشست. دریا آرام بود و حتی صدای مرغان دریایی ، آرامش آن را برهم نمی زد. چشمان جستجوگر پسر ماهیگیر، به دقت...


ادامه مطلب...

دنیای قورباغه ها

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 رایج ترین دوزیستان جهان قورباغه ها و وزغها هستند. نوع بالغ قورباغه ها عموماَ بدون دم و چمباته زده هستند ، آنها پاهای بلند عقب برای پریدن و زبان بلند چسبناک برای گرفتن طعمه ، دارند ....


ادامه مطلب...

درخت رنگین کمان

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 درخت را می توان بعنوان یک گیاه بزرگ چوبی چند ساله تعریف کرد.اگرچه تعریف ثابتی درباره اندازه آن وجود ندارد، می توان گفت یک درخت بالغ معمولا" دارای ارتفاع حداقل 5/4 متر بوده و شاخه های آن...


ادامه مطلب...

دلقک ماهی ها چطور زندگی می‌کنند؟

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 دَلقَک ‌ماهی یکی از گونه‌های ماهی از خانوادهء شقایق‌ماهیان (Pomacentridae) است. در حدود بیست و هشت گونه از دلقک‌ماهی‌ها شناسایی شده‌است. این گونه از ماهی‌ها در آب‌های شور زندگی...


ادامه مطلب...

ماهی‌های باهوش

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 ماهی‌ ها سرشار از هوش اجتماعی هستند، برای گمراه کردن شکارچیان و پیدا کردن غذا با هم همکاری می‌کنند. ماهی ها برخلاف تصور عمومی قدرت یادگیری و حافظه ای قوی دارند به طوری که به سرعت یاد...


ادامه مطلب...

موش‌های باهوش

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 موش حیوانی فوق العاده کنجکاو، ظریف ، با حرکاتی تند و نشاط آور  است . وزن موش به غیر از تیره موشهای صحرایی تقریباً به 50 گرم می رسد .  بزرگترین و خطرناک ترین نوع  موشها نوع...


ادامه مطلب...

عجایب اقیانوس

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 اُقیانوس از واژه یونانی گرفته شده و به پیکره های بزرگی از آب‌های شور گفته می‌شود که جزوی از آب کره می‌باشد و مرز آبی میان چند خشکی بزرگ و قاره را می‌سازد. این واژه گاهی به قسمت های...


ادامه مطلب...

موجودات نورانی دنیا

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 ماهی‌های مرکب شاید فکر کنید که این نورانی بودن و تولید نور تنها به موجودات کوچک ختم شود اما در ادامه به برخی حیوانات بزرگتر نیز اشاره خواهیم کرد. برخی از ماهی های مرکب به گونه ای...


ادامه مطلب...

ستاره دریایی، شگفتی اعماق دریا

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 ستاره‏ دریایی در بستر آب‏های سراسر دنیا، به ویژه در آب‏های گرم هندوستان و اقیانوس آرام یافت می‏شود. شکل ستاره‏های دریایی شبیه به ستاره است. آنها ماهی نیستند و سر و مغز ندارند. آنها...


ادامه مطلب...

شگفتی‌های دنیای نهنگ‌ها

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 نهنگ های آبی نهنگ های آبی یکی از بزرگترین انواع نهنگ ها هستند که طول آنها به 108 فوت می رسد و وزن ها آنها در حدود 190 تن  است. در واقع نهنگ های آبی بزرگترین نوع از نهنگ ها و بزرگترین...


ادامه مطلب...

راز اثر انگشت

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 روی انگشتان همه ی انسانها خطهایی وجود دارد . این خطها روی انگشتان هر کسی به یک شکل قرار گرفته اند. بطوری که شکل خطوط انگشتان هر کسی در این دنیا با شکل خطوط انگشتان بقیه ی آدمها فرق...


ادامه مطلب...

هشت پای راه راه آبی و سفید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 هشت پا یا اُختاپوس یک جانور آبزی است که در اقیانوس ها زندگی می کند. هشت پاها هشت بازو دارند و روی آن ها دو ردیف کلاهک مکنده وجود دارد. هشت پاها هیچ اسکلتی ندارند و بدنشان بسیار نرم است....


ادامه مطلب...

دنیا از دید حیوانات

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 همه حیوانات نمی توانند مانند انسان ببینند، خیلی از حیوانات دنیا را در هاله ای از رنگ خاكستری یا بسیار كمرنگ می بینند اما بعضی از آنها می توانند در تاریكی مطلق ببیند و بعضی دیگر رنگ...


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام علی علیه السلام: مَا أَكْثَـرَ اَلْعِبـَرَ وَ أَقَـلَّ اَلاِعْتِبَـارَ چه بسيار است پنـدها و چه اندكاند، پنـد پـذيران. نهج البلاغه/کلمات قصار 297

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 53 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

40.jpg