کل ها و بزها

کل ها و بز ها بعضی از حیوانات وحشی شباهت زیادی  به حیوانات اهلی دارند. و فقط در و مناطقی که از شهر و روستاها دور هستند زندگی می کنند.

 

مثل کل ها و بزها که سلطان صخره و کوهستان های ایران هستند.
هم چنین قوچ ها و میش های وحشی که از اجداد گوسفند های اهلی هستند.

حیوانات باستانی:

از زمان های خیلی قدیم در ایران باستان کل ها و بزها اهمیت زیادی داشتند. و از شکل و نقش آن ها برای تزیین روی ظروف سفالی استفاده می کردند. و یا نقاشی آن ها را روی کوه های سنگی و یا دیواره غارها می کشیدند.

نکاتی در مورد بزها:

بزها از بسیاری جهات شبیه گوسفندها هستند، طبیعت فوق العاده کنجکاو آن ها ،این حیوانات  را به موجوداتی سرزنده، شوخ طبع و دوست داشتنی تبدیل می‌کند. بزها حیواناتی اجتماعی هستند و از این لحاظ به گوسفند ها شباهت دازند.
هر گله یک ملکه دارد که گروه را برای پیدا کردن چیزهای جالب هدایت می‌کند. ممکن است بزها به هم دیگر شاخ بزنند، این رفتار کاملاً طبیعی است چون هر بز می‌خواهد برتری خود را بر دیگری ثابت کند.

بزها بسیارمقاوم هستند، آن ها می توانند خود را با شرایط سخت آب و هوایی تطبیق ‌دهند. آن ها قادرند در جاهای بسیار گرم، خشک و تپه‌ای به راحتی زندگی کنند. عمر طبیعی بزها 8 تا 10 سال است ولی ممکن است تا 12 سالگی هم زندگی کنند.

کل ها و بز ها

حیوانی به نام قوچ:

قوچ و میش ( گوسفند وحشی ) از راسته زوج سمان هستند. آن ها در فک بالایی دندان پیش و نیش ندارند و همانند بقیه زوج سمان انگشت 3 و 4 رشد کرده است و ناخن ها به سم تبدیل شده است .

معمولا در صبح زود و عصر خیلی سریع علف می خورند و درهنگام استراحت آن را نشخوار می کنند . گوسفند وحشی حیوانی اجتماعی است ، قوچ ها در حدود  دو سالگی بالغ می شوند و طول عمر آن ها حدود 12 سال است .

بزرگ ترین قوچ ایران:

قوچ اُریال بزرگ ترین قوچ ایرانی است. سالانه گردشگران برای دیدن این قوچ به ایران می آیند تا آن را از نزدیک تماشا کنند.

کل ها و بز ها

پازن ها:

نوعی دیگر از دسته کل ها، پازن ها هستند که روی شاخ هایشان گره هایی  دارند که با شمردن آن ها می توانیم سن آن ها را تشخیص دهیم.
مهارت پازن ها در بالارفتن و پریدن از صخره ها، شگفت انگیز است؛ از برخورد پاهایش به هم و به صخره ها، صداهایی ایجاد می شود؛ به همین دلیل آنها را پازن یا سلطان صخره هانامیده اند.

پازن های نر که کل نامیده می شوند، شاخ هایی بلند و شمشیر مانند و ریشی سیاه رنگ دارند. پازن های ماده که به اصطلاح بز نامیده می شوند، چثه و شاخی کوچک تر نسبت به کل ها دارند.

محل زندگی آن ها در پاکستان، افغانستان، ترکیه، یونان و قفقاز و ایران (به جز نقاط کویری) دیده می شود، آن ها از خانواده گاوسانان می باشند. می توان شاخ پازن ها را همه کاره دانست.

از همه جالب تر سن کل ها را می توان از روی شاخ های آن ها تشخیص داد. هر سال که از عمر پازن ها می گذرد، شاخ آن ها طویل تر می شود. در اثر رشد بر روی شاخ هایشان برجستگی می ماند که به آن ها گره می گویند.
مردم چه می گویند؟!

این ضرب المثل فارسی از روی رفتار این حیوانات بوجود آمده است. کل ها زمانی که می خواهند محدوده زندگی خودشان را مشخص کنند دو به دو رو به روی هم دیگر می جنگند موقع جنگ شاخ های بزرگ شمشیری خودشان را محکم به هم می زنند که گاهی در هم دیگر گره می خورد زمانی که   انسانها با هم جرو بحث می کنند دیگران می گویند آن ها دارند با هم کل کل می کنند و اگر دعوایشان بالا بگیرد و به لجبازی بینجامد می گویند آن ها با هم سرشاخ یا شاخ به شاخ شده اند

کل ها و بز ها

 شناسنامه کل ها:

کل ها یا پازن ها که به ماده آن ها بز  و به بچه هایشان بزغاله می گویند.
بزها معمولا یک یا چند قلو به دنیا می آوردند.
طول عمر آن ها  به 15 سال می رسد.

در صخره ها و مناطق کوهستانی  ایران یعنی استان های ایلام، لرستان، مازندران، کردستان و ... زندگی می کنند.
غذای آن ها بوته  سرشاخه درختان  و علف های مراتع است.
شاخ های پازن ها مثل شمشیر است.
قوچ ها که به ماده آن ها میش و به بچه هایشان بره می گویند.

طول عمر آن ها به 12 سال می رسد.
در دشت ها و تپه های بزرگ استان های خراسان، فارس، کرمان، همدان و آذربایجان زندگی می کنند.
غذای آن ها بوته  برگ درختان  و علف های مراتع است.
شاخ های قوچ ها پیچی شکل است.

خطر...خطر...خطر

شکارچیان این حیوانات را با تفنگ کار می کنند آن ها را می کشند و شاخ های آن ها را برای یادگاری به دیوار خانه هایشان می زنند تا به کارهای خود افتخار کنند و با آن ها عکس بگیرند.

این افراد دشمن طبیعت و حیات وحش هستند و با این کارشان باعث سریع تر شدن انقراض نسل این حیوانات می شوند.


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش آشنایی با حیوانات

سنجاب

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

راسو

IMAGE

جمعه, 23 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

شامپانزه

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

منقارها

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

عملیات میخ (گاو)

IMAGE

جمعه, 23 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

فیل

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392   فیل      


ادامه مطلب...

قورباغه

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

دلقک ماهی

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

مورچه

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

یوزپلنگ

IMAGE

جمعه, 23 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

بوقلمون خال چشمی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395    بوقلمون خال چشمی از گونه سرده بوقلمون است که محل زندگی اش کشور آمریکای مرکزی است . این پرنده بسیار زیباست و از خانواده بوقلمون وحشی است.  


ادامه مطلب...

کوچکترین و با مزه ترین حیوانات

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395   کوچکترین و با مزه ترین حیوانات در میان عجایب دنیا این حیوانات کوچک و بامزه چشم بشریت را به خود خیره کرده است که پژوهش گران بسیار به آن توجه کرده اند و تحقیقات بی شماری...


ادامه مطلب...

خاصیت دارویی سم مار

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  خاصیت دارویی سم مار دانشمندان دریافته اند همان سمی که باعث عوارضی وحشتناک و حتی مرگ  در فرد مار گزیده می شود، می توانند به عنوان دارو استفاده کنند مثلا:


ادامه مطلب...

سمور آبی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395   سمور آبی جانوری پستاندار و گوشتخوار است. که معمولاً عمده غذای آنان از جانورانی که در آب زندگی می کنند مانند: ماهی، قورباغه، خرچنگ و گاهاً از پرندگان، تخم پرندگان و جوجه پرندگان،...


ادامه مطلب...

عنکبوت آبی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  عنکبوت آبی : حیوانی به نام عنکبوت آبی وجود دارد که همیشه در اب زندگی میکند و به خشکی عادت نداردالبته بیش تر در آسی و بعد در اروپا زندگی می کند.


ادامه مطلب...

میگو آخوندکی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395   میگو آخوندکی میگو آخوندکی یک آبزی سنگین ‌وزن نیست ولی یکی از قوی‌ترین چنگال‌ها را در طبیعت برای گاز گرفتن دارد و یکی از مرگ بارترین موجودات زنده است. قدرت این چنگال‌ها در این...


ادامه مطلب...

۵ پرنده خشن طبیعت

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  ۵ پرنده خشن طبیعت پرندگان از جمله موجودات بسیار دوست داشتنی و زیبا هستند که می توان آن ها را در نقاط مختلف دنیا مشاهده کرد اما در حالی که ما از دیدن آن ها لذت می بریم شاید آن ها ما...


ادامه مطلب...

اختاپوس پتویی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  اختاپوس پتویی حیوانی بسیار عجیب و در عین حال  باهوش  است. هرگاه احساس خطر بکند دو بازوی خود را باز می کند تا دشمنانش او را با پتو اشتباه بگیرند و بتواند جان خود را از مرگ نجات...


ادامه مطلب...

کل ها و بزها

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  بعضی از حیوانات وحشی شباهت زیادی  به حیوانات اهلی دارند. و فقط در و مناطقی که از شهر و روستاها دور هستند زندگی می کنند.   مثل کل ها و بزها که سلطان صخره و کوهستان های ایران...


ادامه مطلب...

مرغ استخوان خوار

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395   مرغ استخوان خوار این حیوان زیبا، کرکس، هما، مرغ استخوان خوار یا کرکس ریش دار نام دارد و تقریبا تمام خوراک خود را از تکه های استخوان تامین می کند و اگر امکانش باشد، استخوان ها را...


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

20db45d0-6f42-4318-acc0-a2bebfc69b78.jpg