عنکبوت آبی

عنکبوت آبی عنکبوت آبی :

حیوانی به نام عنکبوت آبی وجود دارد که همیشه در اب زندگی میکند و به خشکی عادت نداردالبته بیش تر در آسی و بعد در اروپا زندگی می کند.

این موجود هم درست مانند انسان ها برای تبدیل شدن به یک شناگر ماهر باید در وهله نخست یک مهندس حرفه ای باشد. برای این منظور، عنکبوت شناگر نخست شبکه ای از تارها را روی سبزیجات اعماق دریا ایجاد می کند.

اما در ادامه، این عنکبوت به جای آنکه بر وسعت تارها بیافزاید، ابریشم بیشتری را از بدنش خارج می کند تا این که با متمرکز نمودن آنها در یک نقطه شکلی شبیه به ناقوس را می سازد.

علاوه بر این رشته هایی هم از ناقوس به سمت سطح آب کشیده می شوند و حشره درست مانند یک نردبان از آنها برای بالا رفتن استفاده می کند.

زمانی که عنکبوت به سطح آب رسید آن طور که انتظارش را دارید هوا را تنفس نمی کند و در عوض قسمت تحتانی بدن خود را به سمت بالا می گیرد. زمانی که حشره مجددا به زیر آب می رود، هوا از طریق موهای آب گریر در یک حباب به دام می افتد.
در این حین، شکم عنکبوت که در داخل حباب محصور شده صحنه ای زیبا خلق می کند و از آن یک گوی نقره ای براق و خارق العاده می سازد.

حشره با استفاده از پاهای عقب خود حباب را در جایش محکم نگه می دارد و در حالی که به خاطر آن روی آب شناور شده (و ظاهرش شبیه به کودکانی است که با تن کردن تجهیزات بادی سعی دارند در آب غرق نشوند) با استفاده از رشته هایی که سر دیگرش به انتهای ناقوس منتهی شده سعی می کند به زیر آب برود و حباب را در داخل تارهای زنگوله ای شکل خود محبوس کند.

بهتر است که اینجا نگاهی کوتاه داشته باشیم به نحوه تنفس کردن تنندگان. عنکبوت های ناقوسی دو سیستم مجزا برای این منظور دارند: نخست شکاف هایی در داخل شکمشان که به سمت «ریه های های کتابی» آنها باز می شود و اینطور به نظر می رسد که گویی از تعدادی صفحه ساخته شده اند و دوم نوعی سیستم نایی (منافذی در پوشش محافظ خارجی آنها که اکسیژن را مستقیما به بافت ها و ارگان های بدنشان منتقل می کند).

به خاطر موقعیت این ریه های کتابی و نایی، تنها کاری که عنکبوت برای تنفس کردن باید انجام دهد این است که قسمت انتهایی بدن خود را در داخل ناقوس قرار دهد و در همین حین هم اطراف را تحت نظر بگیرد تا مراقب موجودات درنده و نزدیک شدن دشمنان به خود باشد.

جالب است بدانید که نای بدن حشرات دیگر هم همین گونه بوده و همین امر در اندازه آنها اثر گذار است: به بیان دیگر، هرچه این موجودات بزرگ تر باشند، نای آنها هم برای رسیدن به اندام های داخلی شان باید بلندتر باشد و همین مسأله کارایی این اندام را برای تأمین اکسیژن کافی پایین می آورد.

البته در نظر داشته باشید با بالا رفتن سطوح اکسیژن در آب، از اهمیت این مسأله کاسته می شود و شاید به همین دلیل باشد که در طول دوران Carboniferous که 300 میلیون سال پیش به اتمام رسید، تعداد حشرات (و البته انواع بلند) تا این اندازه زیاد بود چراکه در آن زمان اکسیژن در بالاترین سطح خود قرار داشت و 35 درصد از هوا (امروز این میزان برابر با 21 درصد است) را به خود اختصاص می داد.

عنکبوت آبی

البته در گذشته تصور می شد که این نوع عنکبوت ها برای تنفس و تأمین هوای مورد نیاز خود باید مرتبا به سطح آب باز گردند و حتی گفته شده بود که این حشره باید هر 20 دقیقه یک بار به روی آب بیاید.

اما طبق یافته ها این عنکبوت به لطف نوعی حقه شیمیایی تنها کافی است که روزی یک بار به سطح آب بیاید (البته این موجود به خاطر آینده نگری اش ترجیح می دهد که بیشتر از یک مرتبه در روز این کار را انجام دهد).

چون حباب هوا توسط تارهای تنیده شده عنکبوت محصور می شود، بخش اعظمی از آن را ترکیبی از هوا و آب پوشانده و این کار امکانی را فراهم می آورد تا اکسیژن میان آب و حباب جریان پیدا کند.

اما همان طور که گفته شد، عنکبوت ناقوسی، زمانی که به سطح آب می رود، سرش را در زیر آب قرار داده و انتهای بدنش را به خارج از سطح آب می برد و از این طریق خود را از چنگال موجودات گرسنه خارج از آب در امان نگه می دارد. از سویی، این موجود می تواند تمام مدت روز را در داخل ناقوس خود سپری کند و از این طریق خطر موجودات زیر آبی را هم از خود دور نگه دارد.

نکته جالب دیگر اینکه زمانی که بخشی از بدن عنکبوت در داخل حباب هوا قرار گرفته و توجه لاروها یا ماهی های کوچک را به خود جلب می کند، به محض آنکه دشمن با بافت ابریشمی تارها برخورد می کند، حشره آن را گرفته و می کشد.

اما پیش از خوردن طعمه، عنکبوت حبابش را بزرگ تر می کند و ناقوس خود را از هوا پر می نماید. پس از آن که همه شرایط برای آن فراهم گردید، طعمه خود را به داخل ناقوس کشانده و آن را می خورد.


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش آشنایی با حیوانات

سنجاب

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

راسو

IMAGE

جمعه, 23 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

شامپانزه

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

منقارها

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

عملیات میخ (گاو)

IMAGE

جمعه, 23 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

فیل

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392   فیل      


ادامه مطلب...

قورباغه

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

دلقک ماهی

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

مورچه

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

یوزپلنگ

IMAGE

جمعه, 23 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

بوقلمون خال چشمی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395    بوقلمون خال چشمی از گونه سرده بوقلمون است که محل زندگی اش کشور آمریکای مرکزی است . این پرنده بسیار زیباست و از خانواده بوقلمون وحشی است.  


ادامه مطلب...

کوچکترین و با مزه ترین حیوانات

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395   کوچکترین و با مزه ترین حیوانات در میان عجایب دنیا این حیوانات کوچک و بامزه چشم بشریت را به خود خیره کرده است که پژوهش گران بسیار به آن توجه کرده اند و تحقیقات بی شماری...


ادامه مطلب...

خاصیت دارویی سم مار

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  خاصیت دارویی سم مار دانشمندان دریافته اند همان سمی که باعث عوارضی وحشتناک و حتی مرگ  در فرد مار گزیده می شود، می توانند به عنوان دارو استفاده کنند مثلا:


ادامه مطلب...

سمور آبی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395   سمور آبی جانوری پستاندار و گوشتخوار است. که معمولاً عمده غذای آنان از جانورانی که در آب زندگی می کنند مانند: ماهی، قورباغه، خرچنگ و گاهاً از پرندگان، تخم پرندگان و جوجه پرندگان،...


ادامه مطلب...

عنکبوت آبی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  عنکبوت آبی : حیوانی به نام عنکبوت آبی وجود دارد که همیشه در اب زندگی میکند و به خشکی عادت نداردالبته بیش تر در آسی و بعد در اروپا زندگی می کند.


ادامه مطلب...

میگو آخوندکی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395   میگو آخوندکی میگو آخوندکی یک آبزی سنگین ‌وزن نیست ولی یکی از قوی‌ترین چنگال‌ها را در طبیعت برای گاز گرفتن دارد و یکی از مرگ بارترین موجودات زنده است. قدرت این چنگال‌ها در این...


ادامه مطلب...

۵ پرنده خشن طبیعت

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  ۵ پرنده خشن طبیعت پرندگان از جمله موجودات بسیار دوست داشتنی و زیبا هستند که می توان آن ها را در نقاط مختلف دنیا مشاهده کرد اما در حالی که ما از دیدن آن ها لذت می بریم شاید آن ها ما...


ادامه مطلب...

اختاپوس پتویی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  اختاپوس پتویی حیوانی بسیار عجیب و در عین حال  باهوش  است. هرگاه احساس خطر بکند دو بازوی خود را باز می کند تا دشمنانش او را با پتو اشتباه بگیرند و بتواند جان خود را از مرگ نجات...


ادامه مطلب...

کل ها و بزها

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  بعضی از حیوانات وحشی شباهت زیادی  به حیوانات اهلی دارند. و فقط در و مناطقی که از شهر و روستاها دور هستند زندگی می کنند.   مثل کل ها و بزها که سلطان صخره و کوهستان های ایران...


ادامه مطلب...

مرغ استخوان خوار

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395   مرغ استخوان خوار این حیوان زیبا، کرکس، هما، مرغ استخوان خوار یا کرکس ریش دار نام دارد و تقریبا تمام خوراک خود را از تکه های استخوان تامین می کند و اگر امکانش باشد، استخوان ها را...


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام زمان حضرت مهدي -عجل الله تعالی فرجه الشریف- فرمودند: إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِكُمْ، وَلا ناسینَ لِذَكْرِكُمْ، وَلَوْلا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ الَّلأْواءُ وَاصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ ... ما در رسیدگى و سرپرستى شما كوتاهى و اهمال نكرده و یاد شما را از خاطر نبرده ایم كه اگر جز این بود، دشوارى ها و مصیبت ها بر شما فرود مى آمد و دشمنان، شما را ریشه كن مى نمودند ... احتجاج، ج2، ص323

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 57 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

117.jpg