حلزونی با زره آهنین

حلزونی با زره آهنین  حلزونی با زره آهنین

در اعماق اقیانوس هند موجودی زندگی می کند که زره ای سخت بر تن دارد. بدنه فلس مانند این حلزون از سولفید آهن ساخته شده.

 

لایه فلزی بدن حلزون: 

علت تشکیل لایه فلزی روی بدن این حلزون نوع خاصی از باکتری است که روی بدن آن زندگی می کند و باید بگوییم که هیچ موجود زنده دیگری روی زمین وجود ندارد که بدنش به این شیوه حاوی آهن باشد و همین مسأله باعث شده که این حلزون آبی نوعی خاصیت مغناطیسی هم داشته باشد.

البته لازم است یادآور شویم که این پوسته همچون زره های فلزی سخت نیست و بیشتر شبیه به جوشنی است که شوالیه سیاه بر تن می کرد؛ یعنی در عین انعطاف پذیر بودن، از استحکام خوبی هم برخوردار است.

لایه های بدن حلزون: 

اما علت این انعطاف پذیری آن است که پوسته این موجود از سه لایه مختلف تشکیل شده.

لایه بالایی همان سطح فلزی است و لایه زیرین آن نیز از مواد کلسیفیه (املاح رسوبی) تشکیل شده و یک لایه قطور و تابدار نیز در میانه این دو قرار دارد.

فلز، استحکام بدن این موجود را فراهم می کند و لایه تابدار نقش نوعی ضربه گیر را برایش ایفا می کند. 

فلس های روی بدن حلزون نیز اهداف دیگری را دنبال می کنند؛ 

برخی مارهای شکارچی، نیزه هایی را به سمت بخش گوشتی ماهی ها و مارها پرتاب کرده و از این طریق نوعی سم به داخل بدنشان تزریق می کنند.

تصور می شود که نقش آن صفحات فلزی روی بدن فلس مانند این موجود با هدف منحرف نمودن سلاح دشمن به وجود آمده و نقش سپر یک شوالیه را ایفا نمایند.

جالب است بدانید که در حال حاضر دو گونه مختلف از این موجود در اقیانوس زندگی می کنند. نوع دیگر آن سیاه نیست و در عوض رنگش به سفیدی می گراید و بدنش فاقد صفحات فلزی گونه دیگرش است.

گونه سیاه رنگ باکتری های مفیدی را هم روی سطح بدن خود و هم داخل آن دارد و به اعتقاد ما همین باکتری های مفید هستند که فرایند تولید قشر فلزی را سرعت می بخشند.»

سولفیدی که از داخل منافذ بدن این موجود خارج می شود واقعا سمی است اما به محض اینکه رسوب کرده و به شکل جامد در می آید دیگر خاصیت زهرآلود بودن خود را از دست می دهد.

یافتن غذا:

این حلزون فلس مانند شیوه ای مبتکرانه و البته هوشمندانه را برای زندگی و یافتن غذا در اعماق اقیانوس پیدا کرده. 

در چنین محیطی غذا به سختی یافت می شود، چراکه هرگونه قشر کربنی که به آن ناحیه راه پیدا کند، قبلا توسط موجودات دیگر خورده شده و تنازعی ناپایان بر سر غذا در عمیق ترین نقاط اقیانوس حکمفرماست.

بنابراین، این گونه تصمیم گرفته تا میزبان یک باکتری خاص در بدن خود باشد و به این واسطه، مواد غذایی که از مرکز زمین به طرفش می آیند را دریافت کند.

 


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش آشنایی با حیوانات

سنجاب

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

راسو

IMAGE

جمعه, 23 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

شامپانزه

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

منقارها

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

عملیات میخ (گاو)

IMAGE

جمعه, 23 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

فیل

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392   فیل      


ادامه مطلب...

قورباغه

IMAGE

یکشنبه, 25 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

دلقک ماهی

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

مورچه

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

یوزپلنگ

IMAGE

جمعه, 23 اسفند 1392        


ادامه مطلب...

بوقلمون خال چشمی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395    بوقلمون خال چشمی از گونه سرده بوقلمون است که محل زندگی اش کشور آمریکای مرکزی است . این پرنده بسیار زیباست و از خانواده بوقلمون وحشی است.  


ادامه مطلب...

کوچکترین و با مزه ترین حیوانات

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395   کوچکترین و با مزه ترین حیوانات در میان عجایب دنیا این حیوانات کوچک و بامزه چشم بشریت را به خود خیره کرده است که پژوهش گران بسیار به آن توجه کرده اند و تحقیقات بی شماری...


ادامه مطلب...

خاصیت دارویی سم مار

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  خاصیت دارویی سم مار دانشمندان دریافته اند همان سمی که باعث عوارضی وحشتناک و حتی مرگ  در فرد مار گزیده می شود، می توانند به عنوان دارو استفاده کنند مثلا:


ادامه مطلب...

سمور آبی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395   سمور آبی جانوری پستاندار و گوشتخوار است. که معمولاً عمده غذای آنان از جانورانی که در آب زندگی می کنند مانند: ماهی، قورباغه، خرچنگ و گاهاً از پرندگان، تخم پرندگان و جوجه پرندگان،...


ادامه مطلب...

عنکبوت آبی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  عنکبوت آبی : حیوانی به نام عنکبوت آبی وجود دارد که همیشه در اب زندگی میکند و به خشکی عادت نداردالبته بیش تر در آسی و بعد در اروپا زندگی می کند.


ادامه مطلب...

میگو آخوندکی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395   میگو آخوندکی میگو آخوندکی یک آبزی سنگین ‌وزن نیست ولی یکی از قوی‌ترین چنگال‌ها را در طبیعت برای گاز گرفتن دارد و یکی از مرگ بارترین موجودات زنده است. قدرت این چنگال‌ها در این...


ادامه مطلب...

۵ پرنده خشن طبیعت

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  ۵ پرنده خشن طبیعت پرندگان از جمله موجودات بسیار دوست داشتنی و زیبا هستند که می توان آن ها را در نقاط مختلف دنیا مشاهده کرد اما در حالی که ما از دیدن آن ها لذت می بریم شاید آن ها ما...


ادامه مطلب...

اختاپوس پتویی

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  اختاپوس پتویی حیوانی بسیار عجیب و در عین حال  باهوش  است. هرگاه احساس خطر بکند دو بازوی خود را باز می کند تا دشمنانش او را با پتو اشتباه بگیرند و بتواند جان خود را از مرگ نجات...


ادامه مطلب...

کل ها و بزها

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395  بعضی از حیوانات وحشی شباهت زیادی  به حیوانات اهلی دارند. و فقط در و مناطقی که از شهر و روستاها دور هستند زندگی می کنند.   مثل کل ها و بزها که سلطان صخره و کوهستان های ایران...


ادامه مطلب...

مرغ استخوان خوار

IMAGE

شنبه, 20 آذر 1395   مرغ استخوان خوار این حیوان زیبا، کرکس، هما، مرغ استخوان خوار یا کرکس ریش دار نام دارد و تقریبا تمام خوراک خود را از تکه های استخوان تامین می کند و اگر امکانش باشد، استخوان ها را...


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام زمان حضرت مهدي -عجل الله تعالی فرجه الشریف- فرمودند: إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِكُمْ، وَلا ناسینَ لِذَكْرِكُمْ، وَلَوْلا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ الَّلأْواءُ وَاصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ ... ما در رسیدگى و سرپرستى شما كوتاهى و اهمال نكرده و یاد شما را از خاطر نبرده ایم كه اگر جز این بود، دشوارى ها و مصیبت ها بر شما فرود مى آمد و دشمنان، شما را ریشه كن مى نمودند ... احتجاج، ج2، ص323

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 67 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

17.jpg