قوانین زندگی را رعایت کنیم

84645343زندگی با تمام سختی‌ها و شیرینی‌‌هایش، قوانینی دارد که همه ما ملزم هستیم برای داشتن شرایط بهتر، آنها را رعایت کنیم.
این قوانین شامل قوانین طبیعی نیز می‌شوند که در بسیاری از آنها ما نمی‌توانیم دخالتی داشته باشیم.

قوانین طبیعی

اگر سوار آسانسور شوید و به بالای بلندترین ساختمان شهر بروید و بعد از آنجا به پایین بپرید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ نیروی جاذبه را تجربه خواهید کرد!

 

اما اگر به نیروی جاذبه اعتقاد نداشته باشید چه می‌شود؟ آیا باز هم سقوط می‌کنید؟ نیروی جاذبه، یک قانون طبیعی است و اهمیت نمی‌دهد که شما آن را باور دارید یا نه؛ در هر صورت وجود دارد. قوانین طبیعی بر جهان هستی و هرچه در آن است حاکم است. این قوانین (حرکت سیارات، چرخه‌های جزرومد، تغییر فصل و...) وجود دارند اما شما می‌توانید اعتقادی به آنها نداشته باشید. بیشتر مردم این قوانین را پذیرفته‌اند و می‌دانند جهان با بسیاری از قوانین غیرقابل رویت کنترل می‌شود.

اما جالب اینجاست که وقتی صحبت از زندگی، موفقیت و شکست‌های خود افراد می‌شود، از شانس و اقبال سخن می‌گویند. شما در هر کجای دنیا که بوده یا هر شغلی که داشته باشید، در هر صورت 2راه پیش‌ روی شماست؛ می‌توانید با این قوانین همراه شوید و در جهت مثبت از آنها استفاده کنید یا با آنها مبارزه کنید و بپذیریدشان.

قانون علت و معلول

شما هرگز این جملات را از کسی نخواهید شنید: «من صبح زود بیدار می‌شوم، ورزش می‌کنم، خوب درس می‌خوانم و در تمام کارهایم از حداکثر توان خود بهره می‌گیرم؛ با این حال نتیجه خوبی نمی‌گیرم.»

اگر زندگی شما کسالت‌بار و خسته‌کننده است از خود بپرسید:«برای موفق شدن و برخورداری از زندگی شاد و پویا چقدر تلاش کرده‌ام؟»

زندگی شما مانند یک سیستم انرژی است و این همان چیزی است که در دروس فیزیک هم خوانده‌اید. به عبارت دیگر هرچقدر انرژی وارد این سیستم کنید، به همان اندازه هم برداشت می‌کنید. شما باید تلاش کنید تا نتیجه مورد نظرتان را هم به دست آورید.

قانون حرکت

اگر به طبیعت با دقت بنگریم می‌توانیم دریابیم که درسی در آن نهفته است و آن اینکه همانطور که مثلا برای روییدن درخت باید دانه‌های زیادی در خاک روییده شود ما نیز برای موفقیت در کارمان باید راه‌های زیادی را امتحان کنیم.

بنابراین اگر می‌خواهید واقعا کاری را به انجام برسانید، بهتر است بیشتر از یک بار تلاش کنید.

در واقع انسان‌های موفق بیشتر از دیگران شکست می‌خورند؛ با این تفاوت که آنها دانه‌های بیشتری هم می‌کارند! در واقع ابتدا باید بذر را پاشید و خود حرکت کرد و بعد منتظر محصول بود و برداشت کرد. اما گاهی این قوانین را فراموش می‌کنیم و خیلی زود خسته می‌شویم. همیشه یادتان باشد که اول باید تلاش کنید و سپس منتظر موفقیت باشید.

موفقیت تدریجی

گاهی اوقات با خود فکر می‌کنیم که هیچ شانسی برای موفقیت و رسیدن به آنچه می‌خواهیم نداریم. فرض کنید که می‌خواهید شغل خوبی داشته باشید اما در حال حاضر تنها کاری که به شما پیشنهاد شده ماشین‌شویی است. از خود می‌پرسید آیا باید آن را قبول کنم؟ اگر این تنها کاری است که فعلا می‌توانید انجام دهید و باید حتما هم کاری انجام دهید پس آن را قبول کنید.

اگر هیچ انتخاب مناسبی پیش رویتان نیست، از کوچک آغاز کنید و به آن قانع شوید اما تمام سعی خود را در آن به کار بندید و همچنان به فکر پیشرفت و یافتن موقعیتی بهتر باشید. مطمئن باشید اگر کارتان را خوب انجام دهید، مورد توجه دیگران قرار خواهید گرفت و خیلی زود شغل بهتری به شما پیشنهاد می‌شود. در واقع موفقیت، معمولا به‌تدریج و گام‌به گام حاصل می‌شود؛ مشروط بر آنکه صبر و حوصله به خرج دهید و زود خسته نشوید.

تغییر تدریجی

آیا اگر فردا از خواب بیدار شوید و ببینید که 20کیلو به وزنتان اضافه شده است، نگران نمی‌شوید؟ قطعا نگران می‌شوید و فوراً برای کاهش وزن خود تصمیمی جدی می‌گیرید. اما وقتی این اتفاق به‌تدریج رخ می‌دهد (یک کیلو این ماه، دو کیلو ماه آینده و...) به‌راحتی از کنار آن می‌گذرید و ناگهان می‌بینید 20کیلو اضافه وزن پیدا کرده‌اید.

اغلب، مسائل جزئی روی هم انباشته می‌شوند و مشکلات بزرگ را به وجود می‌آورند. بنابراین باید هر روز از خود بپرسیم:«من به کجا می‌روم؟ آیا شادتر، سلامت‌تر و موفق‌تر از گذشته خود هستم؟» و اگر پاسخ منفی است، باید در شیوه زندگی خود تجدید نظر کنیم.

تعیین هدف

آیا برای امروز و فردای خود هدفی تعیین کرده‌اید؟ انگیزه اصلی‌تان از این همه کار و تلاش چیست؟ افرادی که هیچ انگیزه‌ای ندارند، انرژی خاصی هم برای کاری صرف نمی‌کنند؛ بنابراین احساس بیهودگی و پوچی می‌کنند.

اما وقتی برای خود هدفی در نظر بگیرید (مثل یادگرفتن نواختن موسیقی، رقابت در یک فعالیت ورزشی، ترفیع شغلی یا مدرک تحصیلی و...) هنگامی که به این اهداف می‌رسید، احساس رضایت دارید و یا قبل از آغاز آن احساس متفاوت بودن می‌کنید.

اشتباه‌کردن ایرادی ندارد

فرض کنید وارد رشته تحصیلی خاصی شده‌اید و پس از مدتی متوجه شده‌اید که این رشته را دوست ندارید؛ اما اگر امتحان نکرده بودید چطور می‌توانستید به این نتیجه برسید؟ تنها با انجام کارهای مختلف، ارتکاب اشتباهات متعدد و درس‌گرفتن از تجربیات موفق و غیر موفق است که می‌توانید بهتر خود را بشناسید.

در واقع ما از اشتباهات خود بیشتر درس می‌گیریم زیرا هنگامی که برنده می‌شویم، معمولا احساس غرور می‌کنیم اما وقتی شکست می‌خوریم، تازه کارمان آغاز می‌شود و بیشتر تلاش می‌کنیم تا بتوانیم در آینده موفق شویم. در واقع شکست پایان یک راه نیست بلکه آغاز آن است.

انگیزه

اگر می‌خواهید اندام متناسبی داشته باشید، به یک برنامه‌ریزی نیاز دارید؛ باید هر روز بدوید، ورزش کنید و رژیم غذایی خاصی داشته باشید.

شما هر هدفی در زندگی داشته باشید، بدون انگیزه و خواست قلبی نمی‌توانید به آن برسید. خود را با هدف‌های کوچک و بی‌اهمیت سرگرم نکنید. برای خود هدف بزرگی را در سر بپرورانید و بکوشید تا آن را به دست آورید. مثلا اگر می‌خواهید پولدار شوید، نباید خود را با خرید اجناس کوچک و بی‌اهمیت قانع کنید بلکه باید هدف‌تان را دقیقا در نظر بگیرید؛ حتی مقدار پولی را که می‌خواهید و زمانی را هم که قصد دارید حتما تا آن تاریخ به پولتان برسید برای خود تعیین کنید. همیشه این موضوع را به خاطر بسپارید: اول پس‌انداز داشته باشید و بعد پولتان را خرج کنید، نه اینکه اول خرج کنید و سپس باقیمانده آن را پس‌انداز کنید.

قانون پیشرفت

فرض کنید شما هدفی دارید، نوعش فرق نمی‌کند. آیا فکر می‌کنید پیشرفت شما یک سیر صعودی مستقیم را طی می‌کند یا اینکه برای رسیدن به آن باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید؟ تردید نداشته باشید که هر پیشرفتی شامل فراز‌و‌نشیب‌‌های مختلفی است. کسانی که زود ناامید می‌شوند و به تلاش ادامه نمی‌دهند متوجه این قانون نشده‌اند.

به علاوه هنگامی که هدفی را برای خود تعیین می‌کنید (مثل درس‌خواندن، پس‌انداز‌کردن، برنده‌شدن در مسابقه ورزشی و...) این هدف‌ها شما را به مکان‌های جدیدی می‌برد و با امکانات گوناگونی آشنا می‌کند که قبل از تعیین هدف اصلا با آنها آشنایی نداشته‌اید؛ بنابراین تعیین هدف و شکیبایی داشتن برای رسیدن به آن بسیار مهم است.

کارتان را دوست بدارید

چگونه شغل ایده‌آل خود را ایجاد می‌کنید؟ برای این کار 2راه وجود دارد. نخستین راه این است که شغل مورد علاقه خود را انتخاب کنید. اما گاهی هم شرایط به گونه‌ای است که برای کسب درآمد بیشتر ناچار به انجام کاری می‌شوید که دقیقا ایده‌آل شما نیست. بنابراین باید راه‌هایی پیدا کنید که از آن لذت ببرید. یعنی شما می‌توانید بدون تغییر شغل نیز از کاری که می‌کنید لذت ببرید. سعی کنید در کار خود مهارت بیشتری پیدا کنید و بدین‌ترتیب درآمدتان را افزایش دهید.

آموختن اینکه از موقعیت شغلی خود بیشترین بهره‌برداری را بکنید، به شما کمک می‌کند تا کاری را که به‌واقع دوست دارید، به دست آورید.

باور درست

شاید شما هم مثل بسیاری از افراد ناامید و شکست‌خورده، فکر می‌کنید انسان‌هایی هستند که موفقیت و شادزیستن، حق آنهاست اما شما جزو آنها نیستید! کاملا در اشتباهید! این افراد تفاوتی با شما ندارند؛ تنها فرقشان این است که موفقیت و شادمانی را حق طبیعی خود می‌دانند و باور دارند که شاد و موفق هستند. اما اگر بتوانید خودتان را باور داشته باشید و شادمانی را حق طبیعی خود بدانید حتما شادمان نیز خواهید شد.

قدرت رویاها

به‌ندرت ممکن است اتفاق بیفتد که بدون اندیشه و داشتن رویاهای بزرگ بتوانیم به اهداف و علایق خود برسیم. باید قدرت تخیلمان را به کار بیندازیم و به راه‌های جدید فکر کنیم. در واقع ذهن انسان هرچه را بتواند تصور کند، می‌تواند به آن تحقق بخشد.

شما می‌توانید با رویاهای بزرگ شروع کنید. تا حدی که می‌توانید تصوراتتان را گسترده‌تر کنید. بگذارید ذهنتان به نقاط دور پرواز کند. نگران اشتباه‌کردن و شکست‌خوردن نباشید. کم‌کم رویاهای خود را به مرحله عمل درآورید و در واقع در دنیای بیرون نیز تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن به کار بندید.

سعی کنید در نیمه راه خسته نشوید. در هر مرحله سپاسگزار باشید زیرا سپاسگزار‌بودن، زندگی را غنی‌تر می‌کند و آنچه را دارید هم بیشتر؛ به علاوه باعث آرامش بیشتر نیز خواهد شد.

ترجمه یکتا فراهانی


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش مطالب خواندنی دوره دوم

جانوری به اسم هزارپا

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 هزارپا نوعی از بند پایان است که دارای دو جفت پا در هر بخش از بدن ( به جز ناحیه سر ) می‌باشد. بیشتر هزار پاها دارای بدن استوانه ای شکل هستند ولی انواع کمی از آنها شکل‌های گوناگون دیگری...


ادامه مطلب...

چطور بر اضطراب امتحان غلبه کنیم؟

دوشنبه, 26 اسفند 1392 همه ما پیش از امتحان یا وقایع مهم دیگر، درجاتی از نگرانی یا تنش را تجربه می‌کنیم. در واقع کمی ترس و نگرانی‌، ما را برمی‌انگیزد و به کمک‌مان می‌‌آید. ولی نگرانی بیش از حد می‌تواند...


ادامه مطلب...

دلقک ماهی ها چطور زندگی می‌کنند؟

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 دَلقَک ‌ماهی یکی از گونه‌های ماهی از خانوادهء شقایق‌ماهیان (Pomacentridae) است. در حدود بیست و هشت گونه از دلقک‌ماهی‌ها شناسایی شده‌است. این گونه از ماهی‌ها در آب‌های شور زندگی...


ادامه مطلب...

ماهی‌های باهوش

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 ماهی‌ ها سرشار از هوش اجتماعی هستند، برای گمراه کردن شکارچیان و پیدا کردن غذا با هم همکاری می‌کنند. ماهی ها برخلاف تصور عمومی قدرت یادگیری و حافظه ای قوی دارند به طوری که به سرعت یاد...


ادامه مطلب...

مارماهی برقی

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 مارماهی برقی غیر عادی‌ترین گونه ماهی هاست. این ماهی قادر است شوک‌های الکتریکی قوی تا 600 ولت تولید کند و از آن برای شکار و دفاع از خود استفاده کند. این ماهی در طبقه خود (طبقه...


ادامه مطلب...

شگفتی‌های تخت‌جمشید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 در سال 518 پیش از میلاد، تعداد زیادی از با تجربه ترین مهندسان، معماران و هنرمندان از چهار گوشه عالم فرا خوانده شدند تا با مشارکت و هم اندیشی، اولین بنایی را برپا سازند که بتواند هزاران...


ادامه مطلب...

آشنایی با انجمن جهانی تیزهوشان (منسا)

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 انجمن بین‌المللی تیزهوشان با گروه‌های متعدد ملی و منطقه‌ای در سراسر جهان، اقدام به گردآوری افراد دارای بهره هوشی بالا کرده و با برنامه‌ها سازماندهی شده، سعی در استفاده هر چه بهتر...


ادامه مطلب...

15 شگفتی بدن انسان که شاید همه ندانند

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 در این مطلب 15 شگفتی بدن انسان را به شما معرفی می کنیم که شاید بسیاری از آن بی خبر باشند:


ادامه مطلب...

چطور در تعطیلات نوروز برنامه درسی تنظیم کنیم؟

دوشنبه, 26 اسفند 1392 اکثر دانش آموزان با شروع تعطیلات نوروزی از کتاب‌های درسی خود فاصله گرفته و نسبت به انجام تکالیف ومرور درس‌های خود بی‌میل هستند و یا برنامه‌ای برای مطالعه نوروزی خود ندارند.داشتن...


ادامه مطلب...

شگفتی‌های آب در بدن انسان

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 یکی از شگفتی های بسیار عجیب ساختمان بدن ما انسانها ، مقدار آبی است که در بدن مان موجود است . اگر فقط وزن بدن مورد نظر باشد ، ما انسانها بیشتر از آب ساخته شده ایم .60 تا 70 در صد وزن بدن ما...


ادامه مطلب...

آشنایی با 11 توصیه برای کاهش اضطراب امتحان

دوشنبه, 26 اسفند 1392 حتی کودکانی که از هوش سرشار و حافظه‌ای خوب هم برخوردار باشند به علت عدم شناخت کافی از چگونگی برگزاری امتحان ، تقریباً گرفتار نوعی اضطراب هر چند از نوع ضعیفش می‌شوند می‌دانیم که...


ادامه مطلب...

شگفتی‌های مغز...

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 فرم مناسب را به بدنت می‌دهی و به حلقه خیره می‌شوی. یک نفس عمیق می‌کشی، تمرکز می‌کنی و ... پرتاب توپ. توپ به حلقه می‌خورد، دور حلقه می‌چرخد ولی داخل آن نمی‌افتد. حالا منتظر هستی تا...


ادامه مطلب...

شگفتی‌های دنیای نهنگ‌ها

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 نهنگ های آبی نهنگ های آبی یکی از بزرگترین انواع نهنگ ها هستند که طول آنها به 108 فوت می رسد و وزن ها آنها در حدود 190 تن  است. در واقع نهنگ های آبی بزرگترین نوع از نهنگ ها و بزرگترین...


ادامه مطلب...

اسرار زندگی مورچگان و خداشناسی

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 در آفرینش مورچه  دقت كنید در اعضایی كه برای این حیوان به منظور خوردن غذا و هضم كردن آن قرار داده شده و آنچه در درون این جثه كوچك گنجانده شده و آنچه در سر این حشره از چشم و گوش و...


ادامه مطلب...

درخت رنگین کمان

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393


ادامه مطلب...

سوسن چلچراغ

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 سوسن چلچراغ نخستین بار در سال 1354 توسط گیاه شناسی فرانسوی به نام «لدر بوری» شناخته شد و پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست در گروه آثار زیست محیطی...


ادامه مطلب...

راز اثر انگشت

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 روی انگشتان همه ی انسانها خطهایی وجود دارد . این خطها روی انگشتان هر کسی به یک شکل قرار گرفته اند. بطوری که شکل خطوط انگشتان هر کسی در این دنیا با شکل خطوط انگشتان بقیه ی آدمها فرق...


ادامه مطلب...

هایمانوبیس،حشره‌ای به شکل گل

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 این حشره علاوه بر اینکه یکی از زیباترین حشرات دنیا است، قابلیت استتار نیز دارد و با رنگ های بدن خود می تواند خود را در مقابل خطرات حفظ کند.


ادامه مطلب...

هشت پای راه راه آبی و سفید

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 هشت پا یا اُختاپوس یک جانور آبزی است که در اقیانوس ها زندگی می کند. هشت پاها هشت بازو دارند و روی آن ها دو ردیف کلاهک مکنده وجود دارد. هشت پاها هیچ اسکلتی ندارند و بدنشان بسیار نرم است....


ادامه مطلب...

دنیای جوجه تیغی‌ها

IMAGE

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 جوجه تیغی جانور کوچکی از دسته پستانداران است. جوجه تیغی را نباید با خارپُشت که از خانواده دیگری است اشتباه گرفت. جوجه‏تیغی‏ها در جنگل‏های حاشیه ی اروپا، آسیا و آفریقا زندگی...


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام علی علیه السلام: مَنْ غاظَكَ بِقُبْحِ السَّفَهِ عَلَيْكَ، فَغِظْهُ بِحُسْنِ الْحِلْمِ عَنْهُ هر كس با زشتىِ سبكسرى تو را خشمگين كرد تو با زيبايى بردبارى او را به خشم آور غررالحكم / حدیث 8620

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 42 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

16.jpg