یادگیری کل به جزء یا جزء به کل

yadgiri

 

یادگیری قیاسی همان یادگیری کل به جزء است و یادگیری استقرایی ، به یادگیری جزء به کل گفته می شود . 

 

 

قیاس و استقراء :

 

شاید شما هم با این اصطلاحات معروف فلسفه و منطق آشنایی داشته باشید. در روان شناسی  یادگیری نیز همانند منطق و ریاضی، دو اصطلاح قیاس و استقرا کاربرد دارند. بسیاری از کارشناسان، یادگیری را به دو سبک قیاسی  و استقرائی تقسیم می کنند. یادگیری قیاسی همان یادگیری کل به جزء است و یادگیری استقرائی، به یادگیری جزء به کل گفته می شود.

 

یادگیری کل به جزء (قیاسی) :

 

 

در این سبک یادگیری، فرد عادت دارد به مسائل از بالا به پائین نگاه کند. فردی که سبک یادگیری قیاسی دارد باید ابتدا با تصویر کلی موضوع ارتباط برقرار کند و پس از درک ساختار و کلیت مطلب، به شناخت جزئیات آن بپردازد. افرادی با سبک یادگیری کل به جزء، وقتی کتابی را باز می کنند، ابتدا به فهرست موضوعی آن مراجعه می کنند، سرفصل ها را می خوانند و پس از اینکه نگاه کلی را نسبت به موضوع کتاب به دست آوردند، سراغ خواندن فصول آن می روند و با جزئیات موضوع، درگیر می شوند. این افراد بدون داشتن و درک تصویر کلی، نمی توانند ارتباط بین اجزاء و ارکان موضوع را به خوبی درک کنند. اما در صورتی که ایده کلی مبحثی را بفهمند، به سرعت قادرند، جزئیات را در جای صحیح خود و در ارتباط با موضوع اصلی طبقه بندی کنند.

 

 

آزوبل، روان شناس و نظریه پرداز آموزشی از این سبک یادگیری، به عنوان یادگیری هرمی نام می برد. به باور او این افراد  درک هرمی از موضوعات دارند و برای اینکه یادگیری موثری داشته باشند باید بتوانند از راس هرم به سمت قاعده حرکت کنند و در هر مرحله، ارتباطات جزئی تری با مباحث ایجاد نمایند. یادگیری کل به جزء، از یک ایده کلی در راس هرم شروع شده و رفته رفته، شاخه شاخه شده و به جزئیات ریز که شامل مصادیق و مثال ها است در قاعده هرم، ختم می شود.

 

تکنیک های تدریس برای کمک به سبک یادگیری قیاسی

 

-    قبل از شروع درس، ایده کلی را در یک مقدمه توضیح دهید.

-    سر فصل موضوعات درسی را روی تخته بنویسید.

-    خط سیر تاریخی یا تقدم و تاخر موضوعات را روی تخته بنویسید.

-    درس را با مقدمه ای شامل هدف، فرایند و نتایج مورد انتظار آغاز کنید.

-    مقالات را تیتر بندی کنید.

-    بخواهید دانش آموزان فهرست موضوعی و سر فصل ها را با شما مرور کنند.

-    نمودارها و شکل ها کمک زیادی به درک مطلب و یادگیری این افراد می کند.

 

یادگیری جزء به کل (استقرائی)

 

در این سبک، یادگیری از جزء به طرف کل حرکت می کند. افرادی که دارای سبک یادگیری استقرائی هستند از در کنار هم گذاشتن جزئیات، پی به کلیات می برند و می توانند قانون ها و احکام کلی را کشف و درک کنند. این افراد علاقه زیادی به شنیدن جزئیات دارند. این سبک یادگیری، بسیار شبیه به کاراگاهان پلیس است که از کنار هم گذاشتن جزئیات ظاهراً نامربوط، به تصویر کلی یک اتفاق پی می برند و می توانند ارتباط بین این اجزای دور از هم را پیدا کنند و آنها را در یک قالب کلی، منسجم کنند. این افراد، به مثال ها و مصادیق توجه می کنند و با درک جوانب یک موضوع، ایده کلی را در ذهن خود برداشت می نمایند. بیشترین مثال ها در کاربرد یادگیری استقرائی در حل مسائل ریاضی است وقتی که فردی با کلنجار رفتن با ترتیب قرار گرفتن اعداد و گزاره ها، یک قانون یا فرمول کلی را استنباط می کند و از طریق حل مثال های گوناگون، مفاهیم کلی را استقرا می نماید.

 

تکنیک های تدریس برای کمک به سبک یادگیری استقرائی

 

-    درس را با یک مثال آغاز کنید.

-    مصداق ها و مثال ها بهترین ابزار شما برای تدریس مفاهیم هستند.

-    هرم یادگیری را از پائین به بالا بپیمائید. از مثال ها و نمونه ها به طرف قوانین و مفاهیم کلی پیش بروید.

-    جزئیات و جوانب مختلف موضوع را یادآوری کنید.

-    اطلاعات کافی در مورد جزئیات موضوع فراهم کنید.

-    کودکان را تشویق کنید، از بین چند مثال مشابه؟، یک قانون کلی را استنباط کنند.

در کل می توان گفت سبک های یادگیری قیاسی و استقرائی گرچه تقریبا سبک هایی ذاتی هستند اما اگر به کودکان کمک کنیم، هر دو روش را بیاموزند، قادر خواهند بود در موقعیت های مختلف، به سبک های متفاوتی بیاموزند. وقتی ایده و تصویر کلی از یک موضوع در دست نباشد، دانش آموزان باید قادر باشند از راه مطالعه مثال ها ومصادیق جزئی، قوانین کلی را برداشت کنند. و زمانی که جزئیات زیادی در دست نباشد، آنها باید بتوانند از راه درک کلیات، ارتباط بین جزئیات را برقرار کنند. بنابراین کمک به دانش آموزان برای استفاده از هر دو روش می تواند نه تنها موفقیت تحصیلی آنها را تضمین کند بلکه به قدرت تفکر و اندیشه ورزی آنها نیز در سایر مراحل و مسائل زندگی کمک شایانی خواهد کرد.

 

منبع : تبیان

 

 

 

 

 


بستن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نتایج نهایی لیگ بازی های فکری

مطالب محبوب (پربازدید) بخش معلمان

آشنایی با 40 نکته در باب افزایش انگیزه دانش‌آموزان

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 انگیزه، حالات درونی فرد است که موجب تداوم رفتارش تا رسیدن به هدف می‌شود. انگیزه ارتباط مستقیم و مثبت با پیشرفت تحصیلی دارد.  به همین علت علاوه بر آنکه انگیزه وسیله‌ای برای پیشرفت...


ادامه مطلب...

آیه های تربیت

دوشنبه, 26 اسفند 1392


ادامه مطلب...

معلمان صاحبدل

دوشنبه, 26 اسفند 1392


ادامه مطلب...

نگاه دین به علم

دوشنبه, 26 اسفند 1392


ادامه مطلب...

بحث آزاد کلاسی

دوشنبه, 26 اسفند 1392


ادامه مطلب...

پرورش استعدادها

دوشنبه, 26 اسفند 1392


ادامه مطلب...

شما معلم قرن 21 هستید.

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392          


ادامه مطلب...

چطور ریاضیات را به دانشی دلچسب تبدیل کنیم؟

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 طی بیست و شش سال اخیر که مستقیم و غیرمستقیم با ریاضیات سر و کار داشته ام، چه در دوران مدرسه و دانشگاه و چه به عنوان دبیر ریاضیات در مدارس، یک پرسش بی جواب چون سایه همه جا مرا دنبال کرده...


ادامه مطلب...

تولید محتوا

دوشنبه, 26 اسفند 1392  


ادامه مطلب...

مشاهده

دوشنبه, 26 اسفند 1392    


ادامه مطلب...

شوق علم آموزی

دوشنبه, 26 اسفند 1392


ادامه مطلب...

منو مکعب

کتاب های مکعب

امام صادق علیه السلام : مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 56 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

تصویر تصادفی

46.jpg